Pekin Büyükelçimiz Önen’den Gaziler Günü mesajı

Pekin Büyükelçimiz Önen’den Gaziler Günü mesajı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Gaziler Günü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından Mareşal ve Gazilik unvanının verilişinin 97. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlad
Bu haber 2018-09-19 10:31:32 eklenmiş ve 2308 kez görüntülenmiştir.

Büyükelçi Önen mesajında, bağımsızlığımızın şehitlerimiz ve gazilerimizin emaneti olduğunu ve emanete sahip çıkmaya devam etmemiz gerektiğini, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşımız dönemleri hatta 15 Temmuz ihanet girişimi de göz önüne getirilerek içinde bulunduğumuz dönemleri ve gelecek yılları barış ve kardeşlik içersinde sürdürmemiz gerektiğini söyledi.

 

Düşüncemiz, ‘ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz’dir

Geçmişten ders almamız ve atalarımıza layık birer insan olmamız gerektiğini belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Ülkemizin ve milletimizin, bugün bağımsız bir şekilde tarih sahnesinde yer alması, aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir. Bugün üzerinde özgürce yaşadığımız bu topraklar, maddi bedeller ödenerek değil, şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanca mücadeleleri sayesinde kanları-canlarıyla vatanlaşmıştır. Unutulmamalıdır ki, tarihimizin en görkemli medeniyeti Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi gibi gazilerin attığı temeller üzerinde yükselmiştir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin de dediği gibi; Aziz milletimiz, tarihi boyunca şehitlerimizin ve gazilerimizin açtığı yolda ilerleyerek coğrafyalar fethetmiş, devletler kurmuş ve en zor şartlar altında vatanına, bayrağına ve istikbaline sahip çıkmıştır. Gazilerimiz, fedakarlıklarıyla bizlere nice şanlı zaferler ve kahramanlıklarla dolu bir geçmiş armağan etmiştir. Ay yıldızlı al bayrağımız, onların cesaretleri sayesinde vatanımızın semalarında gururla dalgalanmakta, ezanımız 5 vakit minarelerimizden özgürce okunmaktadır. Aziz milletimize Anadolu kapılarını açan, 3 kıta 7 iklimde hâkimiyet kurduran, Çanakkale’de ve İstiklal Savaşı’nda yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vatanına, bayrağına ve istiklaline sahip çıkmasını sağlayan ruh, kadim gaza anlayışımızdır. Bu anlayışın bir eseri olarak şanlı tarihimiz, gazilerimizin ve şehitlerimizin kahramanlıklarıyla, canları pahasına verdikleri mücadeleler ve büyük zaferlerle doludur. Milletimiz dün olduğu gibi bugün de ‘ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz’ diyerek, istiklalini ve istikbalini savunmaktadır. Milletimiz, atalarımızdan miras kalan kadim gaza anlayışıyla, bugün de istiklaline ve istikbaline yönelen tüm tehditlere karşı koymaktadır. Askerlerimizin, polisimizin ve güvenlik korucularımızın terörle kahramanca mücadeleleri ve tüm fertleriyle milletimizin 15 Temmuz’daki direnişi bunun en güzel örneğidir. Bu millet gazi millettir. Bu milletin bir ferdi olmak hepimiz için büyük bir gurur kaynağıdır. Bu düşüncelerle bu toprakları bizlere vatan kılan, bugünümüzü kendilerine borçlu olduğumuz tüm kahramanları rahmetle yad ediyor, ‘Allah onlardan razı olsun’ diyoruz. Şehitlik ve gazilik unvanları, hiçbir maddi değerle, hiçbir dünyevi payeyle ölçülemeyecek derecede büyük bir şeref kaynağıdır.”

 

Birlik ve beraberlik içersinde olmalıyız

ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen mesajında; gazilerimize hayırlı uzun ömürler dilerken, şehitlerimize de Allah’tan rahmet milletimize sabır dileğinde bulunup, her zaman birlik ve beraberlik içersinde ve birbirimize destek olmamız gerektiğini belirterek, “Bilindiği gibi; 13 Eylül 1921'de kazanılan Sakarya Zaferinin hemen ardından 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’nce Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilmiş, dolayısıyla her yıl 19 Eylül ‘Gaziler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi; bu toprakları bizlere vatan kılan, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz kahramanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Allah hepsinden razı olsun. İşte Türkiye Cumhuriyetinin bugünlere gelinceye kadar kazandığı savaşlarda Kürt-Türk-Arap-Laz-Çerkez-Abaza-Alevi-Sünni ayrımı yapılmaksızın atalarımız omuz omuza cephelerde kahramanca savaşmışlar ve bu vatanı bizlere bırakmışlardır. Savaşlarda bu vatan uğruna canlarını feda ederek şehit olan atalarımız yine yan yana yatmaktadırlar. Birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeyecek, Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi elbirliğiyle daha da güçlendireceğiz. Tek vatan, tek millet, tek bayrak olarak birbirimize kenetlenip dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yerimizi alacağız’ inşaallah. Esas amaç, vatanımızın birliği, ülkemizin tekliği, birlik ve beraberlik anlayışının tek vücut olarak taşınmasıdır. Bizi hiçbir kimse birbirimizden ayıramamalıdır. Her zaman kardeşçe, birlik beraberlik içersinde hareket ederek bizi parçalamak, huzurumuzu kaçırmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e İstiklal mücadelesindeki önderliğinden dolayı ‘Müşir ve Gazi’ unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü’nü tebrik ediyor, bütün gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

AFAD Başkanı Güllüoğlu ile ziyaretlere devam

Pekin Büyükelçimiz Emin Önen, Pekinde bulunan AFAD Türkiye Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile birlikte ilgili Çin makamlarına ziyaretlerini sürdürüyor.

Pekin Büyükelçimiz Emin Önen, Pekinde bulunan AFAD Türkiye Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile birlikte Çin Ulusal Afet Azaltma Merkezini (NDRCC) ziyaret ederek 2 ülke arasındaki iş birliği imkânlarını görüştüler ve kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldılar.


ETİKETLER : Pekin Büyükelçimiz Önen’den Gaziler Günü mesajı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
     
   
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Anket
Şanlıurfaspor Bu Sene Şampiyon Olurmu
Evet
Hayır

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 UrfaFlash.com . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
e-sgk