Ötekinin De Ötekisi, Dom Çocuklar

Ötekinin De Ötekisi, Dom Çocuklar

Kırkayak Kültür Dom Araştırmaları Atölyesi tarafından Lübnan, Ürdün ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteci Domlar (çingeneler) üzerinde yapılan “Domlar, Suriye’nin Öteki Sığınmacıları” adlı araştırma raporu sonuçlarına göre her üç ülkede de Suriyeli Dom çocuklarının yüzde 90’ı eğitim alamıyor. Ayrıca çocuklar ucuz iş gücü olarak çalışmakta çalıştıkları yerlerde çocuk istismarı, ayrımcılık ve sosyal dışlanmışlık ile mücadele etmektedirler.
Bu haber 2018-12-08 15:35:39 eklenmiş ve 4507 kez görüntülenmiştir.
Bu raporda Suriye’de 2011’de başlayan iç savaş boyunca, komşu ülkelere sığınmış Ortadoğu halkları tarafından Dom, Çingene, Nawar, Gajar, Zot, Abdal, Karaçi… Olarak dillendirilen genel olarak Dom topluluğu olarak tanımlanan grupların mültecilik deneyimleri incelenmiştir. Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen araştırma, “Lübnan, Ürdün Ve Türkiye’ye Sığınan Suriyeli Dom İlgili Diğer Grupların Haklarının Desteklenmesi Projesi” adını taşımaktadır. Çalışma Lübnan, Ürdün ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteci romanları kapsamaktadır. Suriye savaşıyla birlikte Türkiye’ye sığınan 3 milyonu aşkın Suriyeli mültecinin 50 binini romanlar oluşturmaktadır. Bu araştırma için Türkiye’de; Gaziantep, Nurdağı, İslahiye, Nizip, Kilis, Şanlıurfa, Birecik, İstanbul, Balat, Cibali, Tarlabaşı, Sultançiftliği, İzmir, Kadifekale, Basmahane, Adana, Ceyhan, Tufanbeyli, Mersin şehirlerinde yaklaşık 250 Suriyeli Dom topluluğu üyesi ile hem bireysel hem de odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Bunun için saha çalışmaları yapılmış yaklaşık 700 Dom toplumundan kadın, genç kız, çocuk ve erkekle birebir Arapça, Kürtçe ve Türkçe dillerinde olmak üzere 35 ayrı grup görüşmeleri yürütülmüştür. Yapılan araştırmaya göre,  Domlar kamplarda kalmak istemiyor. Bunun sebebi kamplarda kalanların ayrımcılık ve dışlanmaya maruz kalması. Göçebe yaşam tarzı, kimliklerinin olmaması onları daha da zor koşullarda yaşamaya mahkûm etmektedir. Lübnan, Ürdün ve Türkiye’de sık sık yerel halkın ve kamu kurumlarının şikâyetleri üzerine yaşadıkları geçici çadırları yıkılmaktadır. Dom çocuklarının yaşadıkları sosyal ve ekonomik koşullar ise oldukça trajik sonuçları gözler önüne sermekte.
    İşyerinde İstismar, Eğitimden Yoksun Bırakılma, Sosyal Dışlanmışlık
Raporda özellikle çocuklarla ilgili çarpıcı tespitler görülmektedir.  Örneğin 3 ülkede de 15- 17 yaşları arasında olan Dom çocukları ile yapılan yüz yüze görüşme sonuçlarına göre bu çocuklar, hurda toplama, yardım toplama, yazları tarlada çalışma gibi faailiyerlerle ucuz işçiler olarak varlıklarını sürdürmekteler. Ayrıca çocuk istismarı, fiziki ve psikolojik saldırılar, nefret söylemine maruz kalma ve eğitimden mahrum bırakılma Dom çocuklarının yaşamlarının bir parçası bu rapora göre bu çocukların yüzde 90’nın okula gitmediği tespit edilmiştir. Okulda dışlanma,  velilerin özellikle Dom çocuklarının olduğu okullarda çocuklarının eğitim almasını istememesi bunda önemli bir etken olmaktadır. Dom çocukları diğer sığınmacı Suriyeli çocukların aksine çocuk koruma faaliyetinden mahrum olmakla birlikte oyun hakkı, yetersiz beslenme, çocuk işçiliği, erken evlilik, temiz suya erişememe gibi temel sorunlar yaşamaktadırlar. Ürdün Lübnan da ise mülteci olarak dahi tanımlanmamaktadırlar. Her 3 ülkeden de sivil toplum çalışanlarıyla yapılan görüşmelerde bu kişilerin Dom toplumu hakkında bilgi sahibi olmadığı hatta bu gruba karşı nefret söyleminde bulunanların olduğu dahi gözlemlenmiştir. 
 
Haber: Filiz YALÇINTAŞ

ETİKETLER : Dom çocuk urfa
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
     
   
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Anket
Şanlıurfaspor Bu Sene Şampiyon Olurmu
Evet
Hayır

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 UrfaFlash.com . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
e-sgk