ÖMER AĞ’DAN ÖZGÜR EĞİTİM MODELİ

ÖMER AĞ’DAN ÖZGÜR EĞİTİM MODELİ

Uygarlıklar kenti Şanlıurfa 2019 yılında çok farklı bir eğitim kurumu ile tanışıyor
Bu haber 2019-03-11 17:00:06 eklenmiş ve 3250 kez görüntülenmiştir.
Eğitimci Ömer Ağ koordinatörlüğünde açılacak olan okul, Lise eğitimi için öğrencilere ve velilere farklı bir bakış açısı sunuyor. Birkaç ay içerisinde değişim gösterecek yeni eğitim formatını bakanlık ile eş zamanlı Şanlıurfa’ya sunacak olan Ömer Ağ, ‘’Özgür Eğitim Modeli’’ ile gençleri buluşturmayı hedefliyor.
Özgür Eğitim Modeli’nin içerisinde en çok dikkat çeken özellik hem sosyal gelişim, hem de akademik eğitimi barındırıyor olması. Bu model 2019 yılında kurs merkezleri ve dershane benzeri kurumların bakanlık tarafından kapatılıyor olması sonucunda sınavlara hazırlık ile ilgili bir açık oluşturmaması adına geliştirilmiş. Bu modelde öğrenciler hem hayata, hem sınavlara hazırlanacak. Yeni model ve yeni okul ile ilgili görüşlerini aldığımız Ömer Ağ şunları söyledi.
Uygarlıklar kentinde uygar öğrenciler için yeni bir eğitim modeli üzerinde çalıştık. Aktif olarak 22 yıldır Eğitim-Öğretim ile ilgili çalışmalar ve yatırımlar yaptım. Bu son çalışmam mesleğimin ustalık dönemi olarak adlandırdığım hayatımın en olgun zamanlarına denk geldi. Hem Milli Eğitim Bakanlığının ciddi bir değişim dönüşüm sürecinde olması, hem de sektörün Şanlıurfa’da sıçrama yapmak zorunda olması dolayısı ile bu işin mutfak çalışmasına özellikle hassasiyet gösterdim. Denenmiş ve başarılı olmuş yeni bir model ile öğrencilerimizin karşısına çıkıyoruz. Öğretebileceğimiz kadar öğrenci ile yani daha geniş öğrenme ortamları ve daha az öğrenci ile başarılı olmayı hedefliyoruz.  Beton yığını binadan çok, doğal ortamlar sunmayı hedefliyoruz. Kampus içerisinde birkaç ağaçtan öte, ağaçlar içerisinde bir okul sunuyoruz. Doğanın güzellikleri bizlere huzur vermiştir. Huzurlu bir ortam ile öğretme ve öğrenme modelini daha başarılı kılmayı hedefliyoruz. Şehrin stres ve karmaşasından uzak yaşam ve öğrenme ortamlarımız ile öğrencileri buluşturmayı planlıyoruz. Bu Türkiye’de yeni, fakat eğitimde başarılı ülkelerde eski olan metodu Şanlıurfa’da uygulayacak olmamızın heyecanını yaşıyoruz. Çok kısa bir zaman sonra kamuoyu ile paylaşacağımız projemizin Şanlıurfa’da heyecan uyandıracağını biliyoruz.
 
Milli Eğitim Bakanımızın ‘’Epistemoloji’’ ve ‘’Ontoloji’’ kavramları üzerinde durması bizim yol haritamızda bir öngörü oluşturmuştur. Epistemoloji, bilgiyi genel olarak ele alan, bilginin kaynağını, doğasını, doğruluğunu, sınırlarını inceleyen bilim dalıdır.  Epistemoloji, ‘’nasıl bilebilirsin’’ üzerinde daha az, ‘’ne demek istiyorsun’’ üzerinde daha çok durmayı hedefler. Ontoloji ise, varlığı tamamı ile inceleyen bir bilim dalıdır, var olan bir şeyin bilgisidir. Eğitim açısından okulun varlık amacı nedir, herkese uygun etkili öğrenme stratejileri var mıdır sorularına cevap arar. İşte bizler de ‘’Özgür Eğitim Modeli’’ derken ne demek istediğimizi karmaşaya meydan vermeden, herkese öğrenebilecekleri şekilde anlatmayı kastediyoruz. Bu şekilde öğrencilerin hem hayata hem de sınavlara daha pratik hazırlanacağına inanıyoruz. Yapacağımız kampüs tamamen bu zihniyete göre tasarlanmıştır. Öğrencilerimizin ve velilerimizin gelecek yılın eğitim planlarını yaparken özellikle bizleri beklemelerini tavsiye ediyoruz.
 
Eğitimdeki tecrübesi birçok kişi tarafından bilinen Ömer Ağ’ın heyecanla anlattığı projesini bizler de merakla bekliyor olacağız. Eğitimde Şanlıurfa’nın yeni fikirlere, yeni modellere ihtiyacı olduğunu herkes kadar bizler de biliyoruz. Eğitimde maalesef gerilerde olan bu şehrin hak ettiği yerde olması adına yapılacak tüm güzel işlere bizler de sahip çıkacağız. Yapılacak yenilikleri sizlere duyurmaya gayret göstereceğiz.

ETİKETLER : ÖMER AĞ ÖZGÜR EĞİTİM MODELİ
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
     
   
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Anket
Şanlıurfaspor Bu Sene Şampiyon Olurmu
Evet
Hayır

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 UrfaFlash.com . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
e-sgk