Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 11-09-2019 10:33   Güncelleme : 11-09-2019 11:34

Urfa'da Tekelleşen LPG Fiyatlarına Tepki Yağıyor

Sürücüler Urfa'da tekelleşen LPG fiyatlarını protesto etmeye devam ediyor. Diğer illere nazaran Urfa'da fahiş fiyatlara satılan LPG'de ki keyfi bu uygulama Urfa halkını canından bezdirdi.

Urfa'da Tekelleşen LPG Fiyatlarına Tepki Yağıyor

İllere göre fiyat farklılıklarının olması normal kabul edilebilir. Ancak bu fark 20-40 kuruşu varan bir meblağı ifade ediyorsa burada bir tekelleşme ve bayiler arası bir anlaşma olduğu aşikardır. Bu fark bize gösteriyor ki Urfa'da ki Otogaz bayileri kendi aralarında anlaşarak fiyatları keyfi olarak yukarıya çekmektedirler. Ve bu keyfiyet kabul edilebilir bir tutum değildir. Fiyatlandırma denetiminin yapılmadığı, bayilerin inisiyatifiyle belirlendiği bir mekanizma toplumsal baskıyı ve adaletsizliği de beraberinde getirmektedir. Hemen yanı başımızda ki illerde Urfa'ya göre 20-40 kuruş daha ucuza satılan LGP, Urfa'da yaşanan vurgunun boyutunu açıkça ortaya koymaktadır.

Halkın tepkilerine sessiz kalan yetkililer, bugüne kadar bu konu hakkında her hangi bir açıklama yapmış değiller. Sadece Şanlıurfa Milletvekili Öcalan, Urfa'da ki LPG vurgunu ve fiyatlandırma hususunu meclise taşımış, cevaplanması için bir soru önergesi vermiştir. Ancak serbest piyasa şartları nedeniyle bu önergeden olumlu bir cevap alınamayacağını da ifade etmemiz gerekiyor. Yine aynı şekilde Şanlıurfa Barosu LPG fiyatlarını çevre illerle karşılaştırmak suretiyle Urfa'da ki fahiş fiyatlara yönelik basın açıklaması yapmıştır.  Sivil toplum kuruluşlarının, siyasilerin ve belediye başkanlarının bu vurguna "dur" demeleri gerekmektedir. Biran önce harekete geçilmediği taktirde Urfalı süreciler rant şebekesine daha çok para aktırmaya devam edeceklerdir.

Fatma Keber/urfaflash.com 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA