GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-09-2019 10:35   Güncelleme : 11-09-2019 11:35

Zam Furyası Vatandaşı Canından Bezdirdi!

2019 yılının başlarından itibaren başlayan Ağustos ve Eylül ayında da devam eden zamlar halkın cebini boşaltmaya devam ediyor.

Zam Furyası Vatandaşı Canından Bezdirdi!

 Ekonomik türbülanstan çıkmaya çalışan vatandaş, başta doğal gaz,sigara, köprü,otoyol ve elektrik fiyatlarındaki artış sebebiyle yeniden bitkisel hayata girmeye başladı. Eylül'den geçerli olarak konut ve 300 bin metreküpten az doğal gaz kullanan yerler için de yine yüzde 14.9'luk zam geldi. Bu zamla birlikte son iki ay zarfında toplam % 30'u bulan doğalgaz zamları sadece vatandaşı değil, aynı zaman da doğalgaza bağlı olarak üretim yapan işletmeleri de zor durumda bıraktı.  Elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlarla birlikte üretim maliyetinde yaşanacak artışlar, halkın sofrasına, eğitim giderine yani hayatın birçok alanını da etkileyecek bir pozisyona gelecektir.

Gelecek kaygısı taşımaya başlayan vatandaş yarın ne olacağını hesabını yapmaktan yorgun düşmüş durumda. Daha öngörülebilir bir ekonomik ortamın özlemini çeken vatandaş, yeni işyeri açmaktan, emlak piyasasına yönelmekten çekinmeye, buna karşılık hazır olanla yetinmeye başlamıştır. Bu da üretimin çok yakında duracağı, sofraları ve ev ekonomisinin taban yapacağı anlamına gelmektedir.

Zamlardan dolayı yaşamın ve iş hayatının çekilmez bir hal almaya başladığını ifade eden vatandaş, yetkililere çağrıda bulunarak zamların durdurulmasını aksi taktirde, intihar ve boşanma olayların da artışın yaşanabileceğine dikkat çekmektedirler.

Haliliye ilçesinde esnaflık yapan ama isminin verilmesini istemeyen M.D isimli esnaf, açlık sınırının altında bir hayat yaşamaya mahkûm edildiklerini, çoğu kez siftah dahi yapmadan dükkanı kapamak zorunda kaldıklarını ifade etti. Son bir yılda bütün ürünlere birkaç kez zam geldiğini belirten esnaf M.D; 

“Bazı ürünlere bir yıl içerisinde iki üç defa zam geldi. Bu da müşteriyi ister istemez olumsuz etkilemektedir. Bir ailenin mutfak ihtiyacı bir sene önce günlük 60 lira tutuyorsa bu gün 100 liranın üzerine çıkmış durumda. Genel bir zam durumu var. Özellikle bazı gıda malzemeleri ve tüm temizlik ürünlerinde zam artışı oldu. Örnek verecek olursak temizlik ürünlerinin neredeyse tamamına yüzde 60-70'e yakın zam geldi. Daha önceleri 3-4 liraya sattığımız temizlik ürünlerini şimdi 5-6 liraya satmaktayız. Gıda ürünlerinde ise bir kilogramlık salça 4 ila 4,5 liraya satarken şimdi ise en ucuzu 7,5-8 liraya satıyoruz. Bu, neredeyse yüzde 100’lük bir zam demektir.” dedi.

Bir başka zam tepkisi ise elektrik enerjisi kullanarak sulama yapan Bayram K. adlı çiftçiden geldi. % 40 varan elektrik zamlarına tepki gösteren Bayram K.,  DEDAŞ'a yaptıkları ödemeden sonra ellerinde bir şey kalmadığını söyleyerek sözlerini sürdürdü;

" Geçen sene elde ettiğimiz ürünün yarıdan fazlasını satarak elektrik ücretini ödedik, kalan kısım ise ancak girdi maliyetlerini karşıladı. Yani elimizde tek kuruş daha kalmadı. Bu sene nasıl olacak bilemiyoruz. Mazota, gübreye ve elektriğe gelen zamlar ortadır. Ama bizim ürün satış fiyatlarımız aynı ve hatta pamukta düşüş var. Yani geçen sene başa baş kurtardıysak bu sezon çok zarar edeceğiz gibi gözükmektedir. Tefecilerle ne yapacağız onu da bilmiyoruz. Böyle devam ederse çiftçiliği bırakıp büyük şehirlere göç etmekten başka çaremiz kalmayacak. Devlette gitsin İsrail'den ve diğer devletlerden buğday,pamuk vs. ithal etsin" dedi.

Son bir yılda yapılan zam oranlarını hatırlatmamız gerekirse:

Doğalgaz: % 53,6

Telefon Harcı: % 100

Yurtdışı Harcı: % 300

Köprü Geçişleri: % 47

Elektrik: % 40

Doğalgaz: % 40

Sigara: % 50

Çay:  % 32

Akaryakıt: % 30

 

Reşit Öncel/urfaflash.com 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA