Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 11-09-2019 10:42

Belediyeler Sınıfta Kaldı!

31 Mart Mahalli İdareler Seçiminde büyük vaatler ve projelerle vatandaşın karşısına çıkan ve seçilen belediye başkan adayları ne yazık ki bugüne kadar istenen verimliliği gösteremedi.

Belediyeler Sınıfta Kaldı!

Suruç ilçesi hariç lokomotif konumunda olan Büyükşehir Belediyesi dahil diğer tüm ilçeleri kazanan AK Parti adayları vatandaşların beklentisini karşılamaktan uzak kaldı. Büyük vaat ve projelerle ekranlara çıkarak çeşitli vaatlerde bulunan AK adayların Şanlıurfa'da göze çarpan bir projeye imza atamadıkları da görüldü. Liyakat odaklı ekip kuracakları yönünde yaptıkları açıklamaların ise havada kaldığı görüldü.

Kara Bit İstilası

Kangren sorun haline gelen haşere basmalarına karşı belediyeler yetersiz ve duyarsız kaldı. Şanlıurfa'nın tüm ilçelerini esir alan ve uzmanlar tarafından kara bit olarak adlandırılan kara sinekler ve üvezler hayatı felç etti diyebiliriz. Bu sinekler dolaysıyla birçok yerde sokağa dahi çıkmaya cesaret edemeyen vatandaş, defalarca belediyeye şikayette bulunmalarına rağmen sorunun çözülmediğini ilettiler.. Kara bitin şehri istila etmesine yönelik bir açıklama yapan Harran Üniversitesi Biyoloji Öğretim Üyesi Dr. Şahin Toprak'ın açıklamaları kan donduran nitelikteydi. Dr. Toprak geçen seneden beri sinek tehlikesine dikkat çektiklerini şu sözlerle ifade etti:" 10 yıldır böcekler üzerine araştırma yapıyorum.Kent yöneticilerini defalarca uyardık. Bu böceklerin sadece insanlara değil, ağaçlara ve bitkilere de zarar verdiğini ifade ettik. Ama tüm bu uyarılarımıza rağmen gerekli önlemler alınmadı ve 2019 yazında Urfa'yı kara bitler istila etti." dedi.

Halfeti Ziyaretçilerinden Şikayet

Şanlıurfa’nın turizme açılan en önemli ilçelerinden biri olan Halfeti’de ise yıllardır ihtiyaç duyulan tesisler hayata geçirilmediği gibi mevcut tesislerin revizyonu dahi yapılmadı. Tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve iklim yapısıyla turistlerin akınına uğraması gereken ilçemize ilgi her geçen gün azalmaktadır. Bunun başlıca nedenleri arasında bakımsızlık ve sosyal donatıların yetersizliği gelmektedir. Bölgeye gelen turistler doğa harikası görünümüne hayran kaldıklarını bildirirken, batık şehre yeterince önem verilmediğini eklemektedirler.

İzmir'den Halfeti'yi ziyarete gelen A. Çuloğlu bölgeye dair yaptığı yorumda: "Halfeti evet görülmesi gereken yerlerden biri. Tekne gezisi amacına uygun değil.Gördün gördün göremedin,geçti gitti.Tekneler sanki ulaşım amaçlı çalışıyor. Sularda pislik adacıkları var. Halfeti terk edilmiş gibi. Ulaşım yol yapımından dolayı son bölümlerde berbat. Yinede genel görülmeye ve gidilmeye değer." şeklinde açıklamalara yer verdi.

Yine aynı şekilde Muş'tan gezi amaçlı bölgeye gelen R. Reşatbey: "Yolu çok kötü ve bozuk, gidecekseniz akşam saatlerine kalmayın. Manzarası güzel ve bölge sahil kasabalarına benziyordu. Ancak araba park edecek yer bulmak çok zorlandık. kişi başı15 tl vererek tekne turuna çıktık. Ancak tekne turları çok acemice ve tehlikeliydi. yaklaşık1 saat süren yolculukta hayatımda duyduğum en saçma şarkıları yüksek sesle size dinletiyorlar ve tekneyi sürenler yolcuya güven vermiyor. Nitekim bindiğimiz tekne yaklaşık yarım saat sonra eski kale yakınlarında kıyıya yaklaşmak isterken başka bir tekneye çarptı ve yeni bir tekneye geçmek zorunda kaldık. Gezi bitsin diye dua ediyordum artık. Bence görmeseniz de olur." şeklinde ki yorumuyla acı tabloyu gözler önüne serdi.

 

Yerli turistlerimizin de ifade etmiş olduğu gibi, yol sorunu genel bir sorun ve iki aracın yan yana geçmesi kazalara davetiye çıkarmaktadır. Yerleşik bir alışveriş çarşısının olmayışı, dubalar dışında dinlenebileceğiniz alanların kısıtlı oluşu bölgeye gelen turistlerin olumsuz yorumlar yapmasına neden olmaktadır. Umarız bu sorunlar biran önce hal edilir ve biz daha olumlu yorumlara yer veririz.

 

Balıklıgöl'de park, temizlik ve güvenlik sorunu

Şanlıurfa'nın dünya turizmine açılan bir başka kapısı da tarihi Balıklıgöl makamıdır. Yıllardır temizlik, park ve güvenlik açısından sorunlar yaşayan Balıklıgöl, ne yazık ki yeni belediye anlayışıyla da çözüme kavuşmadı. Bilindiği gibi Urfalının kutsal olduğu gördüğü mekanların başında Balıklıgöl gelmektedir. Balıklıgöle ayrı bir özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Urfa halkı, 31 Mart seçimleriyle birlikte umutlanmış ancak bekledikleri ilgi ve alakanın yine Balıklıgöle gösterilmediğini görmüşlerdir. Özellikle yabancı turistlerin yaşadıkları otopark ve temizlik sorunu sosyal medyalara ve ulusal basına konu olmuştur.

Gerek daha önce ki belediye anlayışının ve gerekse mevcut belediye anlayışının sosyal belediyecilik anlayışından uzak olduğunu söyleyebiliriz. Balıklıgöl ve Göbeklitepe dışında halkın ailece oturup eğlenebileceği, çocuklarını gezdirebileceği sosyal donatıları bulmak gerçekten mümkün değil. Kaldı ki ne Balıkgöl nede Göbeklitepe belediyelerin bir yatırımı ve projesi değildir. Doğal ve tarihi yapısıyla Urfa'ya değer katan bu yerler bile ne yazık ki belediyelerin ilgisiz ve alakasız kalması sebebiyle istenen verimliliğe ulaşamamaktadır.

Hayvanat Bahçesi İsteği

Hiç düşündünüz mü? Urfalılar neden çocuklarını hafta sonları Gaziantep'e götürür? Emin olun birçoğu hayvanat bahçesini ziyaret amaçlı Gaziantep'e gitmektedir. Gittiğinizde birçok Urfalı aileyle karşılaşmanız içten bile değildir. Havanın iyi olduğu günlerde ise kendinizi adeta Urfa'da hissediyorsunuz. Oysa bu sorun Urfa'da bir hayvanat bahçesinin yapılmasıyla rahatlı çözülebilir ve paranın Antep'e akışı önlenebilir. Aklınıza yer sıkıntısı gelebilir. Ancak Urfa belediyesine ait ve hazine mülkünde olan birçok arsa mevcut. En basit örneğiyle Orman içinde böyle bir tesis oluşturulup halkın hizmetine sunulabilir.

Fatma Keber/urfaflash.com
 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA