SİYASET
Giriş Tarihi : 11-09-2019 10:48   Güncelleme : 11-09-2019 11:37

Yeni Parti İddiaları Urfa'da Heyecan Yarattı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ve 58. ve 59. hükûmetlerde ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevini üstlenen Ali Babacan'ın yeni partiler kuracakları yönünde ki iddialar AK Parti tarafından kadro dışı bırakılan Eski AK kurmaylar arasında heyecan yarattı.

Yeni Parti İddiaları Urfa'da Heyecan Yarattı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni bir parti kuracağı söylentileri AK Parti tarafından tedirginlikle karşılandı. Bu iddia sadece bir söylentiden mi ibaret  yoksa gerçek mi, işte bu yönde analizler yapan AK Parti kurmayları korkularında haklı çıktı. Davutoğlu'nun sosyal medyada yaptığı açıklamalar ve çekirdek kadroda yer alacak isimlerin AK Parti aleyhinde yaptıkları açıklamalar yeni parti tezini adeta onaylar nitelikte beyanlar olmuştur.

 

Davutoğlu AK Parti'nin Kuruluş Toplantısına Çağrılmadı

Davutoğlu'nun AK Parti kuruluş etkinliklerine çağrılamamasına yönelik bir açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal,  “Kimlerin katılıp katılmayacağını isim isim konuşmak yerine kendisini aileye ait hissedenlerin davet edileceğini söylememiz yeterlidir. Kendisini aileye ait hissetmeyenleri davet etmemiz beklenemez” sözlerine yer vererek Davutoğlu ile  iplerin koparıldığının sinyallerini vermişti.  Daha sonra ki süreçte AKP yönetimi, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve arkadaşları hakkında ihraç istemli disipline sevk edildikleri açıklamıştı. Davutoğlu ile birlikte hakkında ihraç talebi bulunan eski AKP Milletvekili Selçuk Özdağ, disiplin kararının kendileri için de "sürpriz" olduğunu belirtmiş, haklarında ihraç kararı alınan arkadaşlarla geniş çaplı bir toplantı düzenleyeceklerini ifade etmişti.

Yukarıda ki tüm bu gelişmelerden de anlaşılacağı üzere Eski Başbakan Davutoğlu ve ekibi yeni bir parti kurma aşamasına gelmişlerdir. Alınan kulis bilgilerine göre, en az 42 ilde teşkilatlanmayı yapmaları için isimler dahi belirlenmiş durumda, Ayrıca AK Partili 20 milletvekilinin yeni partiye geçecekleri ve bu milletvekillerinden iki tanesinin Şanlıurfa AK Parti milletvekili olduğu da iddia edilmiştir.

Bu arada Babacan cephesinde de sular durulmuyor. Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan AK Parti’den istifa etti. Kurucusu olduğu partiyi bırakan Babacan muhtemelen sonbaharda kurulacak olan partisinin programını açıklayacak. Davutoğlu cephesinde birçok milletvekilinin yeni partiye geçmesi ihtimali yine aynı şekilde Babacan'ın kuracağı parti içinde iddia edilmekte. Kurucular arasında ise eski Şanlıurfa AK Parti milletvekillerinden birinin olacağı kulislerde konuşulmakta. Ayrıca Urfa teşkilatı için de adı geçen milletvekilinin görevlendirildiği de iddia edilmektedir.

Anlaşılan önümüzde ki günlerde daha doğrusu sonbaharda Urfa'da siyaset kulisleri kaynama noktasına gelecek gibi. İl başkanlığı ve il yöneticileri için birçok ismin telaffuz edildiği bu süreçte yeni kurulacak partilerin kurmaylarının bölgede özellikle de Şanlıurfa'da görüşmeler yürüttükleri eski AK Parti başkanlarına ve yöneticilerine teklif götürdükleri bilinmektedir.

Fatma Keber/urfaflash.com 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA