GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-09-2019 10:53   Güncelleme : 11-09-2019 11:50

Doç. Dr. Karataş: ABD'nin BOP Projesi Sınıra Ulaştı

Urfa'nın tanınmış akademisyenlerinden Siyaset Bilimci ve Yazar Doç. Dr. Kenan Karataş ABD ve Türkiye tarafından oluşturulmak istenen güvenli bölgeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Karataş: ABD'nin BOP Projesi Sınıra Ulaştı

Dr. Karataş, ABD'nin Suriye genelinde ve özellikle son dönemlerde Suriye sınır hattımızda oluşturulmak istenen güvenli bölge konusunda samimi olmadığını ifade ederek açıklamalarını sürdürdü.

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Karataş, " Güvenli bölge konusuna geçmeden önce biraz daha geriye gitmemiz gerekiyor. Hatırlarsanız 911 Km'lik Suriye sınırımız 2016 yılının başlarına kadar ABD destekli YPG kuvvetlerinin hakimiyeti altındaydı. Orta da bir boşluk kalmıştı. Yani Afrin kantonuyla Rojava kantonu arasında bir boşluk vardı ve YPG güçleri bu iki kantonu birleştirmek istiyordu. Türkiye bu geçiş koridorunun  birleşmesi halinde sınırların da yaşanan tehlikenin ve tehdidin had safhaya ulaşacağını fark etmişti.

Türkiye Zorunlu Olarak 2016 Fırat Kalkanı Harekatını Düzenledi.

Türkiye'nin zorunlu olarak operasyon düzenlemek zorunda kaldığını ifade eden Dr. Karataş sözlerini sürdürdü.

" Dediğimiz gibi söz konusu iki kantonun birleşmesi halinde Türkiye'nim 911 Km.'lik Suriye sınırı tam manasıyla YGP'nin kontrolü altında olacak ve bu durumda YPG tehditlerini artırma imkanı bulacaktı. İşte bu sebeple Türkiye 2016 yılın da operasyon kararı alarak, Suriye'ye girmek zorunda kaldı. Bu operasyonla birlikte Rojava ve Afrin kantonlarının birleşmesini önleyen Türkiye geçici bir süre içinde olsa tehdit unsurlarından kurtulmuş oldu. Geçici bir süre diyoruz çünkü, ABD'nin de kışkırtmasıyla yeni bir koridor açılmak istendi. İdlib üzerinden açılacak bu koridorla iki kanton birleştirilecek ve böylece İran-Irak sınırından Hatay sınırına kadar olan bölgelerde YPG hakimiyeti sağlanacaktı. Ancak bu projenin sahaya taşınacağını fark eden Türkiye ikinci bir operasyon düzenleme kararı aldı.

Zeytin Dalı Operasyonu Önemliydi.

Zeytin dalı harekatının son derece önem arz ettiğini belirten Siyaset Bilimci Dr. Karataş sözlerinin devamında:

"Evet Zeytin Dalı Harekatı önemliydi. Çünkü yeni projede yine iki kantonun birleştirilerek bir devletin kurulması planlanmıştı. Şayet iki kanton birleşirse ABD ve İsrail destekli bir polis devletinin kurulması gayet basit olacaktı. Bunu önlemek gerekiyordu ve bunun için yeni bir operasyon başlatmak zaruriydi.Nitekim 2018 yılında alınan yeni bir karar gereği Afrin bölgesine bir harekat başlatıldı. İsmi "Zeytin Dalı" olarak belirlenen bu harekat amacına ulaştı ve bölge terör unsurlarından temizlenerek özgürleştirildi.

ABD Güvenli Bölge Konusunda Samimi Gözükmüyor.

ABD'nin güvenli bölge konusunda samimi olmadığını ve bu projenin altında BOP'un yattığını iddia eden Siyaset bilimci Doç Dr. Karataş, endişelerini şöyle dile getirdi.

" Şayet istenen standartlarda bir güvenli bölge oluşturulacaksa, tabi ki buna olumlu bakarız. Ancak şimdiye kadar sürdürülen görüşmelerin bizim istediğimiz kriterlerden uzak olduğunu görüyoruz. Bir anlam da oylama da diyebiliriz buna. Tıpkı Zeytin Dalı Operasyonundan sonra Münbiç'e düzenleyeceğimiz operasyon da bizi oyaladıkları gibi. Hatırlarsanız ABD, Münbiç'e düzenlenecek operasyondan vazgeçmemiz halinde kendi kuvvetlerini kademeli olarak çekeceğini ve YPG'nin silahsızlandıracağını ifade etmişti. Ne oldu? Ne kendisi nede YPG geri çekilmedi. Aksine silah ve araç takviyesi daha çok yapıldı. İşte sonuç ortada. Bugün yine Fırat'ın doğusuna operasyon dedik ABD ise "yok yapmayın istediğiniz gibi güvenli bölge oluşturalım" dedi. Peki konuşulan güvenli bölgenin kapsamı nedir? Derinliği ne kadar olacak? Ortak Harekat Merkezinin idaresi kimde olacak? Bütün bu soruların cevabı şuan için yok. Mesela derinlik çok önemli bir husus. ABD 10-15 Km derken Türkiye 35-40 Km'de ısrar ediyor. Evet Türkiye haklı, bu derinliğin mutlaka 40 Km olması gerekiyor. Aksi taktirde mevcut tehditler devam edecek, taciz ateşlerinin ve roket atışlarının menzili dışına çıkmamış olacaksınız.

Güvenli bölgenin bir anlamda kurulması planlanan polis devletinin karakolu olarak düşünüldüğünü ifade eden Karataş, şu sözlerle tehlikenin boyutuna dikkat çekti.

" Bakın ABD ve İsrail'in asıl hedefi Türkiye sınırında bir polis devleti yani terör devleti kurmaktır. Ve bu aşamadan sonra Türkiye'den toprak talepleri olacaktır. İşte bu nedenle Fırat'ın doğusuna operasyonu ertelemek için güvenli bölgeyi kabul ettiler. Ama bu kabul Türkiye'ye yönelik tehditleri önlemek için değil, aksine kurmayı planladıkları terör devletini korumak amaçlı düşünülmektedir. Şayet Türkiye güvenli bölgede sıkışırsa, Suriye'nin rejim bölgesine ya da Fırat'ın doğusuna operasyon çok zor şartlar altında yapılabilir. Yani güvenli bölge oluşturulacaksa ve Türkiye kendisini garanti altına almak istiyorsa mutlaka ama mutlaka terör unsurlarının silahsızlandırılması şartını ABD'ye kabul ettirmesi gerekmektedir. Türkiye'yi zor durum da bırakacak bir anlaşmayı ben BOP'un yani Büyük Ortadoğu Projesinin bir basamağı olarak görürüm." diyerek sözlerine son verdi.

Reşit Öncel/urfaflash.com 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA