Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 09-10-2019 12:02

TESPİHE İLGİ AZALDI

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde yer alan tarihi çarşılardan Gümrük Han'da birçok dükkânın vitrinini süsleyen tesbihler bu ara fazla ilgi görmüyor.

TESPİHE İLGİ AZALDI

Her köşede açılan tesbih standları ve İnternet üzerinden yapılan taklit ürün satışları bu sektörede darbe vurdu. 

Tespih, asırlar boyunca dilden dile gönülden gönülle aktarılan dualarda ve stres atmada önemli bir kültür mirası öğesi olarak Şanlıurfa’da her zaman yerini alıyor. Tarihi Gümrükhanı'nda el emeği göz nuru üretilen tespihler sadece ülke genelinde değil, yurtdışına da gönderiliyor. Gümrükhanı'nda üretilen tespihlerin fiyatı ise dudak uçuklatıyor. Tespihler ise 20 liradan başlayıp, 100 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Şanlıurfada tesbih koleksiyoncusu ve Tesbih esnaflığı yapan Musa Deveci, Tesbih'in bir tutku olduğunu ve Tesbih taşlarının doğada nadir bulunan değerli taşlardan oluştuğunu söyledi. Deveci, tesbih kadar kullanıldığı malzemelere de önem verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Her köşede açılan tesbih standları ve İnternet üzerinden yapılan taklit ürün satışları bu sektöre darbe vurduğu söyleyen Deveci bu yıl satışların çok düştüğünü söyledi.

REŞİT ÖNCEL

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA