Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 29-10-2019 22:31

CUMHURİYETLE AYDINLIK GELECEĞE

CUMHURİYETLE AYDINLIK GELECEĞE

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet, başta Ankara'da olmak üzere, tüm ülkede bir bayram havasında kutlanmış, TBMM Genel Kurulu'nun 19 Nisan 1925 günkü toplantısında da 29 Ekim'in Cumhuriyet Bayramı olarak her yıl kutlanmasına karar verilmiştir. 
Gazi Mustafa Kemal, 28 Ekim 1923 günü akşamına kadar kabinenin kurulamaması üzerine, Çankaya köşkündeki yemek sırasında arkadaşlarına, “Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz” diyerek, ilk mesajı vermiş ve ertesi gün Cumhuriyetin ilanını içeren tasarıyı parti grubunun bilgisine sunmuştur. Sunulan tasarı 29 Ekim 1923 günü saat 20.30’da kabul edilerek Cumhuriyet ilan edilmiş ve yine aynı gün Gazi Mustafa Kemal Paşa oybirliğiyle yeni Türk Devletinin ilk Cumhurbaşkanı seçilmiştir.
İlk olarak 1925 yılında Cumhuriyet Bayramı kutlanmaya başlanmış ve günümüze kadar kutlamalar her yıl coşkulu bir şekilde kutlanmaya devam etmiştir. 29 Ekim'de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yer bayraklarla süslenir, stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenerek kutlamalar yapılır.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın önemi!
Her yıl olduğu gibi bugünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta büyük bir coşkuyla kutlanmaya başlandı. Peki 29 Ekim'in ve Cumhuriyetin kuruluşunun önemi nedir?
Türk halkı için Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisidir. Kurtuluş Savaşı’nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmasının ardından ortaya çıkan yönetim boşluğunun kaldırılması amacıyla yeni bir yönetim biçiminin belirlenmesi şarttı. İşte Atatürk tarafından meclise verilen önergenin kabul edilmesiyle birlikte, Türkiye Devletinin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet olmuştur. Yani,“Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olmuş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Atatürk seçilmiştir. Bir başka önemi ise bu ilanla birlikte Cumhuriyet Devletinde egemenliğin kayıtsız şartsız ulusun olduğu kabul edilmiştir.

29 Ekim'de Şanlıurfa!

Şanlıurfa’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, dün gerçekleşen çelenk sunma töreninin ardından bugün de tebriklerin kabulü ve 11 Nisan Spor Salonundaki kutlama programıyla devam etti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin tarafından Valilik makamında gerçekleşen tebrik kabul töreninin ardından, kutlamalar yağışlı hava nedeniyle 11 Nisan Spor Salonunda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı için yayınladığı kutlama mesajının okunmasıyla devam etti.

Çeşitli gösterilerin sergilendiği programda tribünleri dolduran vatandaşlar ve protokol üyeleri Barış Pınarı Harekâtıyla simge haline gelen asker selamıyla Mehmetçik’i selamladı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin programda yaptığı konuşmada Cumhuriyet Bayramını kutlayarak; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yokluklar içerisinde adeta destan yazarak kazandığımız Kurtuluş Savaşı’nın ardından, bu destanın sahibi olan milletimize yönetim hakkını veren Cumhuriyetin ilanı, milletimiz için olduğu kadar dünya için de bir dönüm noktasıdır. Yüzyıllarca dünyaya hak, hukuk ve adalet yayan bir milletin ortadan kaldırılmasına yönelik girişimleri canı pahasına bertaraf ettiği büyük bir mücadelenin ardından kurulan yeni Türkiye Devleti, idare şeklini Cumhuriyet olarak belirlemiş, savaş meydanlarında elde ettiği başarısını tüm dünyaya kabul ettirmiş ve bu başarısını Cumhuriyeti ilan ederek taçlandırmıştır. Köklü bir devlet geleneğine ve adalet anlayışına sahip olan milletimiz, Türkiye Cumhuriyeti ile dünya devletleri arasındaki yerini 96 yıldır kararlılıkla sürdürdüğü sosyal, siyasal ve ekonomik kalkınma hamleleriyle güçlendirmiş, etnik kökeni ne olursa olsun tüm vatandaşlarını Türk Ulusu adıyla bir araya getirmiştir” dedi.

Türk Milletinin birlik ve beraberliğini bozmak isteyen düşmanın, bu hevesinden vazgeçmediğini anımsatarak konuşmasına devam eden Vali Erin; “Kırk yıldır milletimizin başına bela edilen PKK terör örgütü, FETÖ ve benzeri yapılanmalar ile kararlılıkla mücadele eden milletimiz, bugün her zamankinden daha güçlü şekilde milli bir şuura sahiptir. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkes, farklı düşüncelere ve farklı etnik yapılara sahip olduğunun bilincinde ancak büyük fedakârlıklarla kurduğu devletine sahip çıkmakta, kardeşliğini, birlik ve beraberliğini güçlendirerek terör örgütlerine, ihanet şebekelerine ve emperyalist teşebbüslere geçit vermemektedir. Devletimizin kararlı mücadelesi ve silahlı kuvvetlerimizin kahramanlığı sayesinde yurt içinde bitme noktasına gelen bölücü terör örgütü PKK, sınırlarımızın ötesinde de süpürülmeye başlanmış, milletimizin huzur ve güvenliği için tarihe geçecek çok önemli adımlar atılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bugün askeri kabiliyetinde olduğu kadar siyasi başarısıyla da dünyada en çok konuşulan devlettir. Hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleştirilen büyük operasyonlar ile tarihe damga vuran Türkiye Cumhuriyeti, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekâtlarıyla hem sahada hem de masada kazanan taraf olmuştur. Cumhuriyetimizin 96’ncı yılını kutlarken, bir taraftan terör örgütleriyle en şiddetli şekilde mücadelemizi sürdürüyor, diğer taraftan da tüm kesimleri kucaklamaya, birlik ve beraberliğimizi temin etmeye yönelik sosyal, ekonomik projelere ağırlık veriyoruz. Bu aziz milletin önüne konan engellerin bitmediğinin ve bundan sonra da bitmeyeceğinin farkındayız. Ancak birlik ve beraberliğimizi, ortak yaşama inancımızı geçmişten aldığımız ilhamla sürdürmek suretiyle dimdik ayakta durmaya, uluslararası gelişmeleri yakından takip ederek bu millete gelecek tehlikeleri önceden hesaplayacak ve buna yönelik tedbirleri almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam düzenlenecek olan kabul töreniyle devam etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA