Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 07-11-2019 09:21

BAŞKAN AYHAN ÇİFTÇİLERİ UYARDI

Şanlıurfa’nın Akçakale Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ayhan 3 yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçilerin aynı ürün için desteklemelerden faydalanamayacağını ifade etti.

BAŞKAN AYHAN ÇİFTÇİLERİ UYARDI

Akçakale Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ayhan çiftçilere önemli uyarılarda bulundu. Ayhan, Tarım ve Orman Bakanlığının 2018/17 sayılı Tebliğine göre 2018 yılından başlamak üzere aynı parsele 3 yıl üst üste aynı ürünü eken üreticiler, mazot,gübre ve fark ödemesi desteklemelerinden faydalanamayacağını belirtti. Ayhan, “Örneğin 2018 -2019 yıllarında buğday ve pamuk eken üreticilerimiz aynı parsele 2020 yılında da bu ürünleri ekmeleri halinde desteklemelerden faydalanamayacaktır. Bu nedenle 2018 ve 2019 yıllarında buğday eken üreticilerimiz 2020 yılında bu parsele buğday dışında örneğin arpa veya mercimek ekmesi halinde desteklemelerden faydalanacaktır. Aynı şekilde 2018 ve 2019 yıllarında pamuk eken üreticilerimiz 2020 yılında aynı parsele yine pamuk ekmesi durumunda desteklemelerden faydalanamayacaktır. Bu durumdaki üreticilerin desteklemeden faydalanabilmesi için 2020 yılında ya başka ürün ekmeleri yâda pamuk ekecek üreticilerin pamuktan önce kışlık yem bitkisi veya mercimek gibi bir üründen sonra pamuk ekimi yapılması halinde desteklemeden faydalanabilecektir.” 

 

Başkan Ayhan devam eden açıklamasında 3 yıl üst üste aynı ürünün ekilmesi durumunda toprakların verimsiz hale geldiğini ve toprakların zarar gördüğünü belirtti. Üç yıllık  uygulama gayet yerinde bir uygulama olduğunu sözlerine ekleyen Ayhan, bu sayede topraklarının dinlenmiş olacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

"Çiftçiler bu duruma tepki gösteriyor ama onunda nedeni buğday tohum fiyatlarının yüksekliği ve pamuğun bu sene para etmemesi. Çiftçi kredi derdine düşmüş. Desteklemeler tamamıyla yetersiz, gecen sene destekleme kesintisi çiftçiyi de darbede vurdu. Desteklemelerin artması için bakanlığa  müracaatta   bulunduk 80 kuruş olan desteklemeyi 1.20 TL yapın dedik. Onlarda 1. 20 değil de 1 TL yapalım dediler. Bizde kabul ettik. Ama maalesef yine 80 kuruş olarak belirlediler."

 

FATMA KEBER

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA