Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 07-11-2019 09:26

BETONA GÖMÜLEN KENT: URFA

Yeşil alan ve orman bakımından en fakir iller arasında bulunan Şanlıurfa, her geçen gün betonlaşmaya devam ediyor. Son zamanlarda yeşil kent kampanyasıyla çalışmalar yapılsa da bu durum ihtiyacın yarısını bile karşılamıyor.

BETONA GÖMÜLEN KENT: URFA

Sürekli açıklanan verilere olumlu durumlarda son sıralara giren Şanlıurfa, olumsuz durumlarda da ilk sırada yer alan iller arasında bulunuyor. Açıklanan orman ve yeşil alan istatistiklerine göre de son sıralarda yer alan Şanlıurfa’da yeşil alanların yetersizliği büyük bir sorun olarak görülüyor. 

YEŞİL ALAN YERİNE BETONLAŞMA DEVAM EDİYOR

Yeşil ve orman bakımından oldukça fakir olan Şanlıurfa’da, daha önce imara açılan alanlarda plansız yerleşimlerin olması nedeniyle birçok alanın beton yapılara maruz kalmasına neden olmuş durumda. Bu durum kenti oksijensiz ve havasız bırakırken, geçmişten ders alınmadığı için aynı sorun yaşanmaya devam ediyor. Öyle ki yeşil alan yetersizliği Şanlıurfa için büyük bir sorun olarak dururken, yeni yapılan imar planlamasında da aynı hataların yaşandığı görülüyor. Karaköprü ilçesindeki yeni yerleşim alanları gibi birçok alanda halen kentin yeşillendirilme önlemi alınmazken, boş kalan alanlar beton yığınına dönüşmeye devam ediyor. 

BİRÇOK YEŞİL ALAN BETONA KURBAN GİDİYOR

Şanlıurfa’da, ekonomik kaygılar sonucu yapılaşmanın ve ticarileşmenin hız kazanması, en fazla yeşil alanları da olumsuz etkiliyor. Öyle ki birçok bölgede tek bir ağaç bile bulunmazken, var olan yeşil alan ve ağaçlar da çoğu zaman yok ediliyor. Yerleşim alanlarında yapılaşmada yeşillendirme şartı uygulanmazken, hızla büyüyen Şanlıurfa orman fakiri olmaya devam ediyor. 

TARIM ARAZİLERİ DE YEŞİLLENDİRİLME YERİNE BETONLAŞIYOR

Yanlış imar planı olarak görülen tarım arazilerinin yerleşime açılması Şanlıurfa’da da sıklıkla görülen bir durumdur. Plansız imarlaşmanın önünün kesilmediği Şanlıurfa’da, tarım arazileri de hızla betonlaşmaya doğru gidiyor. Bu nedenle kentin betona gömülmesine karşı etkili bir şekilde önlem alınmazken, Şanlıurfa orman fakiri olma yolunda ilerliyor.

YEŞİLLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILSA DA AĞAÇLARIN KURUMASI ÖNLENEMİYOR

Geçtiğimiz yıl çam türü başta olmak üzere kentin birçok bölgesinde ağaçlar kurumaya başlarken, bu durum engellenemedi. Bu nedenle Şanlıurfa’nın yerleşim alanlarında ve ormanlık alanlarda bulunan yüzbinlerce ağaç tek tek kurudu. Bunun yanı sıra Şanlıurfa’da dikilen birçok ağaç da su verilmediğinden dolayı kuruyor. 

YEŞİL KENT KAMPANYASI BAŞLATILSA DA DİKİLİ AĞAÇLAR KORUNMUYOR

Şanlıurfa’nın orman fakiri olarak gündeme gelmesinin ardından yeşil bir kent kampanyası başlatıldı. Halen de gündemde yerini koruyan yeşil bir kent çalışmaları ile vatandaşlar ağaç dikmek için kolları sıvıyor. Ağaç dikme kampanyasına resmi kurumların da dahil olması kent adına sevindirici bir durum olarak görülüyor. Ancak yeşil kent çalışmaları başlatılsa da dikili ağaçların korunmaması bu çalışmaları etkisiz bırakıyor. Öyle ki Hilvan ilçesinde taş ocağının genişletilmesi için ormanlık alanın kaldırılması ve ağaçların katledilmesi gündeme gelirken, hiçbir resmi kurum yetkilisi bunu önlemedi. Şanlıurfa’nın siyasileri de ormanın taş ocağına kurban edilmesine sessiz kalıyor. 

REŞİT ÖNCEL

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA