Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 07-11-2019 11:46

Evleri Başlarına Yıkılacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeşildirek Mahallesi’nde başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi başka bir bahara kaldı. 15 yıldır kentsel dönüşüm projesi yapılması beklenen mahalle umudunu yitirdi.

Evleri Başlarına Yıkılacak

15 yıl önce dönemin Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından kentsel dönüşüm müjdesi verilen mahallede beklenen çalışma bir türlü yapılmadı. Evlerin çoğunun yıkık dökük bir şekilde tehlike saçtığı mahallede kentsel dönüşümden umutlarını kesen vatandaşlar, evlerini boşaltmak zorunda kalıyor. Daha önceleri 30 bin nüfusa sahip mahalle kentsel dönüşümün getirdiği tehlikeyle karşı karşıya kalırken, nüfus neredeyse yarı yarıya inmiş durumda.

 ‘’Umudumuzu Yitirdik’’

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeşildirek Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi bir türlü başlamadı. 15 senedir kentsel dönüşümü bekleyen mahalle sakinleri kentsel dönüşümden umudunu yitirmiş durumda. Birçok siyasetçinin kendilerine söz verdiğini belirten mahalle sakinleri projenin bir türlü başlamadığından dert yakınıyor.

Yeşildirek Mahalle sakinleri evlerin yıkık dökük olduğunu, hiç bir sosyal alanın ve parkın olmadığını artık dayanacak güçlerinin olmadığını belirterek 15 yıldır sürekli oyalandıklarını ifade ettiler.

 ‘’Yıllardır Evimize Masraf Yapamadık’’

15 yılı aşkın süredir bu kararın çıkmasını beklediklerini belirten vatandaşlar. “Evlerimiz kalitesiz betondan olduğu için yıkılma tehlikesi var. Buranın yıkım ihtimali olduğu için yıllardır evlerimize bakım ve masraf yapamıyorduk. Böyle bir protokol imzalanmışsa ve ihalesi yapılmışsa neden iptal oldu, başka ihale olacak mı olmayacak mı hiç bir yetkiliden açıklama yapılmıyor" diye konuştular.

‘’Evler Başımıza Yıkılacak’’

Kentsel dönüşüm sözü verdiler o da 15 yıl oldu kentsel dönüşüm ama kentsel dönüşüm diye bir çalışma yok ifadelerini kullanan vatandaşlar “Evlerimiz başımıza yıkılacak hala da kentsel dönüşüm diyorlar. Eğer kentsel dönüşümle ilgili bir yetkili varsa biri çıkıp açıklama yapsınlar. Kentsel dönüşüm yoksa da kendi evlerimizi biz yıkıp evlerimizi yapalım, evimizi yıkıp yeniden yapmamamıza da izin verilmiyor. Yetkililere sesleniyoruz; şuanda mağdur durumdayız, evler başımıza yıkılacak, Yeşildirek’te doğru düzgün yol yok, bu şekilde oy toplamak istiyorlar nasıl oy toplayacak? Yeşildirek mahallesi şahsen zannetmiyorum oy veriler, çünkü Yeşildirek mahallesi mağdur durumda.” Şeklinde konuştu

 ‘’Yeşildirek İhalesi İptal Edildi’’

TOKİ ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokolle Yeşildirek Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışması daha önce başlatıldı. İlk aşamada “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan taşınmaz ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan toplam 4,7 Ha büyüklüğündeki taşınmazların devri işlemleri gerçekleştirildi. Bu alanda 537 konut ve 44 dükkân inşa edilerek köhnemiş, çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alandan hak sahiplerinin tasfiyesi planlandı.

29 Ağustos 2018 Çarşamba günü gerçekleştirilen ihale kapsamında 44 dükkân ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyordu. Projedeki konutların 104’ü 2+1, 205’i 3+1 ve 228’i ise 4+1 planında inşa edilecekti, ihalesi yapılan Yeşildirek kentsel dönüşüm projesi TOKİ tarafından iptal edildi.

HABER MERKEZİ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA