Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 25-02-2018 01:13   Güncelleme : 25-02-2018 01:13

Atatürk Barajında Doluluk Oranı Düştü

Şanlıurfa'ya yağışın bu yıl yüzde 65 az düşmesiyle Atatürk barajından Harran ovasını su kısıtlı verilecek aksi taktirde, su yetmeyeceği belirtildi.

Atatürk Barajında Doluluk Oranı Düştü

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP kapsamında inşa edilen ve gövde dolgu hacmi büyüklüğü bakımından Türkiye'nin en büyük, dünyada ise 6'ncı sırada yer alan Atatürk Barajı'nda su doluluk oranı düştü, geçen yıl Şanlıurfa'ya yüzde 65 daha az yağış düşmesiyle birlikte barajda doluluk oranı düştü.

Türkiye'deki hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjinin yüzde 20'sini tek başına karşılayacak seviyedeki Atatürk Barajı, Şanlıurfa, Harran, Mardin, Ceylanpınar, Siverek, Hilvan ovalarının sulanması açısından büyük önem taşıyor. Barajda mevsimsel yağışlar az düşmesiyle her yıl 4 milyar metreküp suya ihtiyacın duyulduğu barajda şuna da  sadece 3 milyar metreküp kullanabilecek suyun olduğu belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valiliğinde "Yatırımları Değerlendirme Toplantısı"na katıldı.

Bakan Eroğlu, Türkiye'nin en büyük barajı konumundaki Atatürk Barajı'nın doluluk oranı hakkında da bilgi vererek, şunları kaydetti:

"Maalesef geçen yıl ülkemizde son 44 yılın en büyük kuraklığını yaşadık. 1972'den bu yana en kurak yıl 2017 oldu. Şanlıurfa'ya yüzde 65 daha az yağış düştü. Atatürk Barajı'nda bizim 4 milyar metreküp suya ihtiyacımız var ama sadece 3 milyar metreküp kullanabileceğimiz su var. Bu yüzden Şanlıurfa'dan başlıyoruz, çiftçilerimizle birlikte el ele vererek yağmurlama ve damlama sistemiyle sulama yaparsak bu su yeter. Aksi taktirde bu su yetmez. Dua ediyoruz, Türkiye kuraklık tehlikesini atlattı. Ama sadece yazın GAP bölgesinde suyu ekonomik kullanmamız gerekiyor, modern tarıma geçilmesi gerekir, damlama sistemi kullanılmalıdır, yoksa tarımsal kuraklık diye bir şey yok." diye konuştu.