GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2018 15:17   Güncelleme : 26-03-2018 15:17

GÖKÇE: KURAKLIKTA SON 45 YILIN REKORU YAŞANIYOR

DSİ 15. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe; Urfa Tarım kenti ve büyük oranda geçimini tarımla temin eden bir şehir oldukça kurak yıllar geçiriyoruz bu yılda böyle devam ederse son 45 yılın en kurak zamanını geçiriyoruz. Dedi.

GÖKÇE: KURAKLIKTA SON 45 YILIN REKORU YAŞANIYOR

Yağışsız geçen kış ayından sonra mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, kuraklık tehlikesi gündeme taşıdı.

Yağış miktarının beklenenin altında olması nedeniyle yurt genelinin büyük bir kısmı ve Şanlıurfa son yılların en kurak mevsimini yaşıyor.

DSİ 15. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe’de bu konuya dikkat çekerek suyu tafarruflu kullanmamız konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

DSİ 15. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa'da düzenlenen yarışmada derece alan öğrencilerimize ödüllerini verdik. Oldukça yoğun katılım olduğunu gördük bu bizi çok mutlu etti. Geleceklerimizin teminatı olan yavrularımızın ve onların öğretmenlerinin bu konuya hassasiyet göstermeleri bizler için ayrıca bir sevinç kaynağı oldu. Ülkemiz malum yarı kurak iklimde ve su zenginliği olmayan bir ülke 365 günün Dünya Su günü olarak bilinmesi ve bu farkındalığın her anımızda her günümüzde çok daha önem arz ediyor. Biz suyu sadece muslukta akan tarımsal sulamada kullanılan su olarak düşünüyoruz. Küçük bir örnek vereyim, su ayak izi diye bir kavram var. Bu kavram içerisinde günlük hayatta kullandığımız herhangi bir materyalin ne kadar su gittiği bir A4 kağıdının üretimi ve bizim masamıza gelmesi 10 litre suya tekabul etmekte, bir hamburger yaklaşık 2400 litre suya tekabul etmekte, kullandığımız yediğimiz içtiğimiz her şeyin israf edilmemesi aynı zamanda suyunda korunması anlamına gelmekte, lütfen suyumuza sahip çıkalım hiçbir şeyimizi israf etmeyelim ve kullandığımız her şeyde suyun olduğunu unutmayalım.

URFA DEMEK SU DEMEK TARIM DEMEK

Gerçekten Urfa Tarım kenti ve büyük oranda geçimini tarımla temin eden bir şehir oldukça kurak yıllar geçiriyoruz bu yılda böyle devam ederse son 45 yılın en kurak zamanını geçiriyoruz. Yeterli suyun bulunması ayrı konu bu suyun tasarruflu kullanarak geleceği bir sonraki yıla taşınması ayrı bir konu netice itibarıyla bizim her halükarda suyu tasarruflu kullanmamız hem içme suyunda hem tarımsal sulamada bir damla suyu israf etmememiz, modern tarım teknikleri yağmurlama özellikle damlama sistemi ile suyumuzu tüketmemiz gerekiyor. Bu şekliyle hem suyumuzu, hem toprağımızı korumuş oluyoruz. Bir alacağımız verimden 4 almış oluyoruz. Üründe artış sağlamış oluyoruz ve gelecek nesillerimize bu mirası götürmüş oluyoruz. Geleceğiniz için, kendiniz için suyumuzu toprağımızı lütfen israf etmeyelim. Her şeyden daha önemli tutmamız gereken yaşamın kaynağı en önemlisi su elimizden geldiği ölçüde suyu tasarruflu kullanmamız gerekiyor.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

MEHMET ER