Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 18-04-2019 16:13   Güncelleme : 18-04-2019 16:13

Çiftçi Pamuk Desteklemesini Bekliyor!

Çiftçi Pamuk Desteklemesini Bekliyor!
Tarım Bakanı Sn. Pakdemirli'nin  31 Mart yerel seçimlerinden önce,  pamuk desteklemeleri dahil  desteklemelerinin tümünün Mart ayı içinde ödeneceği yönünde açıklama yapmasına güvenen çiftçi, mazot ve diğer girdileri borca almış ama ödemelerin gecikmesiyle zor durumda kalmaya başlamıştır.
Çiftçi,  dönüm bazında pamuğun kilogramının düşürülüp düşürülmediğini tartışırken,  desteklemelerin bugüne kadar ödenmemiş olması maalesef çiftçiyi tefeciyle karşı karşıya getirmiştir. Çiftçi, pamuk ekiminin başlaması sebebiyle gübre ve mazotunu zorunlu olarak birkaç aylığına vadeli almak zorunda kalmış, ama ödeme zamanı gelip çatınca, destekleme alamadığı için esnafla ne yapacağını şaşırmıştır. Ne yazık ki pamuk desteklemelerinin ödenmemsi, aylık  faizle alınan gübre ve diğer girdilerin maliyetini her geçen gün artmakta ve çiftçi bin bir umutlu ekimine başladığı pamuktan şimdiden umudunu kesmektedir.
Çiftçi kandırıldığını hissetmeye başladığı bugünlerde, yerel seçimlerde AK Parti'ye verdiği oyu sorgulamaya ve bu zulmü hak etmediklerini düşünmeye başlamıştır. Çiftçi zor durumdadır ve mutlaka desteklemelerin biran önce ödenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, çiftçi tefeciyle baş başa kalacak, ya pamuk ekmeyecek ya da sağdan soldan faiz edip tarlasını ekecek. Urfa milletvekillerinden bu konu üzerinde durmalarını ve pamuk desteklemelerinin biran önce ödenmesi hususunda girişimde bulunmalarını temenni ediyoruz.
 
Fatma Keber/urfaflash.com