Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 18-04-2019 22:36   Güncelleme : 18-04-2019 22:36

Akabe Yolu Kaza Yolu Oldu

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen kazadan sonra Akabe Toki’de ikamet eden vatandaşlar yüklü araçların Akabeden değil otobandan şehire girmeden geçmelerini istediler.

Akabe Yolu Kaza Yolu Oldu
Akabe inişinde geçtiğimiz günlerde freni boşaldığı iddia edilen kamyon başka bir kamyon ile 3 aracı önüne kattıktan sonra devrilmişti. Kazada 1’i ağır 5 kişi yaralanmıştı.
 
Tarihi İpekyolu’nun batıya açılan yönü olan akabe boğazı, ulaşım hizmetleri açısından tehlike saçmaya devam ediyor.  Bu güzergahlarda aralıklarla kaçınılmaz şekilde meydana gelen trafik kazalarının oluşması, can ve mal kaybına sebep olmakta. Karayolları standartlarına uygun olmayan bu geçit güzergahının dikey biçimli rampa oluşu, yüksek tonajlı araçların fren patlamalarına sebep olmakta. Bu ulaşım yolunu kullanan Halk, korku panik ve edişe içinde kalmış bir biçimde yolculuk yapılmaktalar.
 
Yetkililerin bu güne kadar ciddi bir önlem almamaları ise vatandaşların merak konusu durumunda.  mecburi istikamet olarak kullanılan akabe boğazı yolunun bu hali, yaya ve araçlara değil de, olacak trafik kazalarına, önden siz buyurun, yol geçiş üstünlüğü verme düşüncesini herkesin aklılara gelmekte. Bu yanlış trafik akışı sanki Akabe boğazına kan kusturmakta. 
 
Batıkent TOKİ evleri sakinler; Akabe boğazının karşılık, Eski akabe yolunun acilen onarılıp, yeniden trafik akışına açık tutulmasının, kalıcı bir çözüm şekli olacağını beyan etmekteler.   Batı kent TOKİ evleri yaşayanları, bu eski akabe yolunun düz ve dik rampasız biçimindeki düzgün şekilde olması,  olumsuz hava şartlarında bile. Sıkıntısız biçimde ulaşım hizmeti alacakları düşünesi içindeler. 
 
Söz konusu akabe eski yolunun bir an önce acilen onarılıp, yeniden trafik akışına açık tutulmasını, başta sayın valimiz Abdullah Erin, Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Zeynel Abidin Beyazgül ve de Karayolları İdaresi yetkililerinin gereğini yapmalarını temenni etmekteyiz. Dediler.
 
MEHMET CANBEK