Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 24-04-2019 17:43   Güncelleme : 24-04-2019 17:43

İKBAL: DEVLET SAİD-İ NURSİ'NİN NAAŞI İLE İLGİLİ ARŞİVLERİ AÇMALI

Medya yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal; “Vefatından evvel Urfa'yı tercih eden Bediüzzaman'a sahip çıkmak Urfalıların vazgeçilmez görevi haline gelmiştir.” Dedi.

İKBAL: DEVLET SAİD-İ NURSİ'NİN NAAŞI İLE İLGİLİ ARŞİVLERİ AÇMALI
Medya yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal 31 Mart seçimlerinde AK Parti'den Haliliye ilçe başkan aday adayı olan Remzi Türkmen ve Yeniurfa Gazetesi yazarlarından Necdet Şansal konuyla ilgili olarak Balıklıgöl yerleşkesinde bir basın açıklaması yaptılar.
 
Açıklamayı grup adına okuyan Medya yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal şu görüşlere yer verdi: “Büyük İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi hazretleri vefatından evvel Urfa'da vefat etmeyi tercih etmiş Urfa'ya geldikten 3 gün sonra 23 Mart 1960 tarihinde İpek Palas Oteli'nde rahmetli Rahman'a kavuşmuştur. Cenazesi Hz. İbrahim'in makamı olan Dergah Camii defnedilmiştir. Ancak merhumun vefatından 111 gün sonra devletin eliyle ve öncülüğünde Bediüzzaman'ın naaşı Dergah caminin kıble tarafında bulunan Meftun olduğu kabri kırılarak çıkarılmış ve naaşının başka bir yere defnedildiğini dair haberler yayınlanmıştır. Bediüzzaman maaşı Dergah Camii'nden alınarak Urfa Bediüzzaman mezarlığın içindeki askeri Şehitlik mezarlığına defnedildi. Daha evvel yapmış olduğumuz çalışma ve basın toplantısı ile kamuoyuna duyurmuştuk. Bediüzzaman'ın vefatından evvel yazmış olduğu yıkılmış Bir Mezarın ki yıkılmıştır içinde diye başlayan şiirinden anlaşılacağı üzere mezarının yıkılacağını ve Urfa'da olacağının mesajı Allah'ın izniyle verilmiştir. Vefatından evvel Urfa'yı tercih eden Bediüzzaman'a sahip çıkmak Urfalıların vazgeçilmez görevi haline gelmiştir. Son zamanlarda Urfa barosu'nun Bediüzzaman'ın naaşı nerede olduğu hakkındaki çalışmaları halkımız takdirle karşılamakla ve bütün Urfalılar namına böyle bir çalışma ve üstün gayret büyük bir mesulyeti de ortadan kaldırmakta bu durumdan muzdarip ve gerek ülke çapında ve gerekse ülke dışında birçok insanımızın talebini dile getirmektedir. Onun için bir STK lar olarak Urfa barosu'nun bu hususta yapmış olduğu hukuki çalışmaların tamamen yanında olacağımızı ve destekleyeceğimizi ifade ediyoruz. Ayrıca komünist olduğunu söyleyen ve Rusya'da vefat eden Nazım Hikmet'in maaşı devlet tarafından Türkiye'ye getirildi. 1960 İhtilalinde idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarından naaçları yassıada'da getirilerek bir anıt mezar yapıldı. Onun için haykırarak Diyoruz ki bir an evvel gerek genelkurmay'ın ve gerekse Urfa arşivlerinin açılarak büyük İslam alimi Sait Nursi'nin naaşının yeri tespit edilerek ilk defa defnedildiği asıl mezarı olan Dergah Camii ne edilmesini Bu insanlık suçunun artık sona ermesini ve taşıyla toprağıyla Urfa mübarektir diyen ve bütün Urfalılara selam söyleyin Bu büyük İslam kahramanına yapılan ihanetin ve tarihte eşine az rastlanan bu zulmün bir an evvel son bulmasını başta Sayın reisi cumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililerden talep ediyoruz.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.
 
MEHMET ER