SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-04-2019 18:19   Güncelleme : 26-04-2019 18:19

Urfa'da özel yöntemle tiroid bezi ameliyatı yapıldı

Son zamanların en yeni teknolojisi olan “Transoral Tiroidektomi” tekniği ile bölgemizde ilk defa Şanlıurfa’da boyuna kesi yapmadan, alt dudak ile diş arasındaki bölgeden özel yöntemle tiroid bezi ameliyatı yapıldı.

Urfa'da özel yöntemle tiroid bezi ameliyatı yapıldı
Son zamanların en yeni teknolojisi olan “Transoral Tiroidektomi” tekniği ile bölgemizde ilk defa Şanlıurfa’da boyuna kesi yapmadan, alt dudak ile diş arasındaki bölgeden özel yöntemle tiroid bezi ameliyatı yapıldı. Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz Kliniği Dr.Öğretim üyesi Ahmet Doblan, Dr.Öğretim üyesi Mehmet Erkan Kaplama ve Op.Dr. Semih Ak tarafından gerçekleştirilen transoral endoskopik tiroidektomi; Alt dudak ve diş arasından özel yöntemle ulaşılan tiroid bezi, kapalı yöntemle başarılı bir şekilde yapıldı.
 
Transoral endoskopik tiroidektomi tekniği ile tiroid hastalarının vücutlarında iz bırakmadan ameliyat olma şansı olduğu söyleyen Dr.Öğretim üyesi Mehmet Erkan Kaplama; “Boyun yâda görülebilen başka bir bölgede herhangi bir cilt kesisi yapmadan, alt dudağın ağız içi bölümünden endoskopik aletlerle girerek tiroid ameliyatını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bu teknik ile dış görünüşün yanı sıra; cilt ve cilt altı dokuları kesilmediği için ameliyat sonrası dönemde yara yeri iyileşmesi ve hasta konforunun da diğer yöntemlere göre çok daha iyi olduğunu belirtebiliriz. Ancak her hastanın ya da her tiroid hastalığının izsiz tiroid ameliyatı için uygun olmadığı da bilinmelidir.” dedi