Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 28-04-2019 12:39   Güncelleme : 28-04-2019 12:39

Şanlıurfalılar 1 Mayısa Karanfillerle Davet Edildi

Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonun Şanlıurfa’da ortaklaşa yapacağı 1 Mayıs kutlamaları öncesinde şehre gelen genel başkanlar Urfalı esnaflara karanfil dağıtarak onları 1 Mayıstaki kutlamalara davet etti.

Şanlıurfalılar 1 Mayısa Karanfillerle Davet Edildi
1 Mayıs kutlamaları bu yıl Şanlıurfa’da yapılacak. Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonun her yıl ortaklaşa farklı bir ilde yaptığı 1 Mayıs kutlamaların bu yılki adresi Şanlıurfa oluyor. 1 Mayıs öncesi hazırlıklar kapsamında Şanlıurfa’ya gelen Hak-iş Konfederasyon Genel Başkanı Mahmut Aslan ve Memur-Sen Konfederasyon Genel Başkanı Ali Yalçın Abide Park arkasında bulunan toplanma merkezinde beraberindekilerle basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalar sonrası genel başkanlar ve beraberindekiler Urfalı esnafı dolaşarak karanfil dağıtarak 1 Mayıs kutlamalarına davet etti.
 
 ‘1 Mayıs meydanlarında bir araya geliyoruz’
 
Memur-Sen Konfederasyon Genel Başkanı Ali Yalçın, “1 Mayıs öncesi basınımızla bir araya gelip ve halkımızı karanfillerle 1 Mayısa davet etmek için buradayız. 1 Mayısın Vandalizmle, şiddetle anarşi ile terör ile yan yana gelmesinden rahatsız olan sivil toplum örgütleri olarak 1 Mayısın emek boyutunun, talep boyutunun, teknik boyutunun ön plana çıkması ve kamuoyu ile buluşması ve 1 Mayıs’ın sevimli yanı ile insanlarla adlandırılması için Anadolu’nun dört bir yanından gelen çeşitli illerinden gelenlerle 1 Mayısı kutluyoruz. Taksim dayatması diye ile her yıl 1 Mayısta oluşturulan gerginlikten duyduğumuz rahatsızlıktan dolayı Anadolu’nun çeşitli illerinden 1 Mayıs meydanları dediğimiz hep bir araya geliyoruz.” Dedi.
 
 ‘1 Mayıs taleplerin dinlenildiği bir gün olsun’
 
“Konya’da Anadolu meydanında 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdik.” Diyen Ali Yalçın, “Bu kez Şanlıurfa’dayız, HAK-İŞ kendisi tekil olarak farklı illerde 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirdi. Bizde Kocaali’de, Kütahya’da, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirdik. İstiyoruz ki Anadolu’nun her tarafında 1 Mayıs’ın heyecanı hissedilsin, emekçiler bir araya gelsin, istekler ve talepler kamuoyu ile buluşsun. Yetkilere 1 Mayıs’ın taleplerin dinlendirildiği bir gün olsun. Hâlbuki ülkemizde yıllardan alan dayatması ile kaprislerle, streslerle milletin nezdinde gerginlik günü olarak biliniyor ve insanlar 1 Mayıs olduğunda evlerinde oturarak dışarı çıkmayalım aman ne olur ne olmaz bu alanda tedirgin oluyorlar. Aslında bu bir bayramdır, bu bir şölendir, bunun olması gereken ailesi ile çoluğu çocuğu ile pikniğe gider gibi 1 Mayıs’a gitmesi ve 1 Mayıs’ın talep yönünün ön plana çıkması gerekir. Bizimde yapmak istediğimiz bu kanla beslenen sendikalar değiliz, dolayısı ile teklifleri, talepleri ile kamuoyuyla karşı karşıya gelen kamuoyunda bu netice ile itibarı artan daha da yükselen emek örgütleri olarak Şanlıurfa’da Göbeklitepe’nin memleketindeyiz.” Diye konuştu. 
 
 ‘Şölen ile Şanlıurfa’yı buluşturmayı çalışacağız’
 
 “Dolayısı ile 1 Mayıs’ta Şanlıurfa’dan tüm Türkiye’ye, tüm Dünyaya emekçi kardeşlerimize buradan emeğin sesini duyurmaya çalışacağız. O gün şölen ile Şanlıurfa’yı buluşturmayı çalışacağız.” Diyerek konuşmasını bitirdi.
 
 ‘Kutladığımız şehre zarar vermeden yapmamız lazım’
 
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan, “1 Mayıs 133 yaşında. 1 Mayıs birlik mücadele ve dayanışma günüdür. Bundan 133 yıl önce Amerikalı işçiler, insanca yaşamak için ve vahşi kapitalizme itiraz etmek için meydanlardaydı. Aradan 133 yıl geçti ve dünyanın yaklaşık 170 ülkesinde 1 Mayıs kutlanıyor. Uzun yıllar Türkiye’de 1 Mayıs gerginlik çatışma, tomalar, coplarla anıldı. Biz Memur-Sen ve Hak-İŞ olarak özellikle taksim meydanın evet, 1977olaylarından dolayı özel bir yanı var. 37 emekçinin öldüğü ve hala faillerinin bulunamadığı o kanlı bir Mayısı unutmadık. Bizler ise bütün meydanlar 1 Mayıstır diye yola çıktık ondan dolayı 1 Mayıs’taki amacımız birlik ve dayanışma ruhunu güçlendirmek ve taleplerimizi yüksek sesle bildirmek, eleştirilerimizi ve tekliflerimiz yapmak bunu yaparken hem kutladığımız şehre zarar vermemek çalışanlarla bir gerginlik yaşanmadan bunu bir şölen havasında, mehterimizle Kuran-i Kerim okumalarımızla pek çok alandaki halaylarımızla Türkülerimizle hasılı kutlamaktır.” Dedi.