GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2019 12:57   Güncelleme : 10-05-2019 12:57

tarım işçilerinin hayat mücadelesi başladı

tarım işçilerinin hayat mücadelesi başladı
Türkiye’de tarım alanlarının büyüklüğü açısından Konya ve Ankara’dan sonra üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa’da, makineleşmenin artmasından dolayı binlerce aile, geçimini sağlamak için tarım işçisi olarak batı illerine göç etmek zorunda kalıyor.
 
Çadırlarını ve eşyalarını TIR ile kamyonlarla çalışacakları bölgelere gönderen tarım işçileri, kendileri de minibüs ve otobüslerle yola çıkıyor. Yılın 8 ayını çeşitli bölgelerde zor şartlarda, günlük 50-70 lira karşılığında çalışarak geçiren mevsimlik tarım işçileri, kasım ve aralık aylarında memleketlerine dönüyor.
 
Mevsimlik tarım işçileri her ne kadar geçirdikleri kazalardan sonra gerçekleşen ölümlerle gündeme gelse de çalışma ve yaşam alanlarındaki riskler nedeniyle de hayatlarını kaybedebiliyorlar ancak ölümlerin çoğu trafik kazalarına bağlı olarak gerçekleşiyor. Tarım işçileri, kalabalık olarak uygun olmayan araçlarda (kamyon kasaları vb.), uygun olmayan şekilde (yolcu kapasitesinin üstünde yolculu araçlarda) ve gerekli sürücülük niteliğinden yoksun şoförlerin kullandığı araçlarda yolculuk yapıyorlar.  Bir anlamda hayatları pahasına Ekmek parası için her sene olduğu gibi bu senede yollarda hayat mücadelerine devam ediyorlar. 
 
Fatma Keber /urfaflash.com