EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-09-2019 15:27   Güncelleme : 06-09-2019 15:31

VİRANŞEHİR’DE STK’LARDAN AÇIKLANMAYAN PAMUK TABAN FİYATLARINA TEPKİ

VİRANŞEHİR’DE STK’LARDAN AÇIKLANMAYAN PAMUK TABAN FİYATLARINA TEPKİ

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde, pamuk üreticileri hasada günler kala taban fiyatın açıklanmamasına tepki gösterdi. 
Viranşehir Zahireciler Borsa Derneği öncülüğünde Cuma Namazı çıkışında Maliye Parkında bir araya gelen kalabalık basın açıklaması yaptı. 
Açıklamaya Viranşehir Zahireciler Borsa Derneği Başkanı Remzi Atan, Ziraat Odası Başkanı Bahri Ekinci,Osamanlı Turan Ocakları İlçe Başkanı Ferit Opak, STK üyeleri, Çiftçiler,Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Toplanan kalabalık adına açıklama yapan Viranşehir Zahireciler ve Borsa Dernek Başkanı Remzi Atan, açıklanmayan pamuk taban fiyatları ile çiftçilerin mağduriyetine dikkat çekerek, Ülkede tarımla ilgili yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı,Hem çiftçi, hem esnaf hemde vatandaşların mağdur olduğunu ileri sürdü.
Viranşehir gibi verimli bir ovada pamuk üzerine geçimini sağlayan binlerce işçi, esnaf ve çiftçinin olduğuna dikkat çeken Başkan Atan, açıklamasının devamında şunları kaydetti; Bu insanların çeşitli iş alanlarına çok ciddi maddi desteği vardır. Kazanılan bu para memleketimizde dönmekte ve fırıncı, bakkal, berber, tamirci, manavdan tüm sektörlere kadar herkese fayda sağlamaktadır.Pamuk ile uğraşan esnaf ve çiftçi zarar gördüğünde tüm sektörler de zarar görüyor. Yani bu sorun sadece pamukçunun sorunu değil. Tüm Viranşehirin sorunudur. Aslında bu sorun tüm ülkemizin sorunudur. Bu soruna bir çare üretmeyen yetkililer, bu vebalin altından kalkamazlar. Bakın Tarım bakanımız bu tür sıkıntılara duyarsız kalırsa ülkemiz tarım alanında ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.Pamuk desteklemesinin en az 1.250 lira ve pamuğunda en az 4.500 lira olması gerekmektedir. Ülkemizde yetkililer çiftçinin bir yere varmasını ve bir ekmek yemesini istiyorsa pamuk ithalatının önü kesilmelidir. Yerli üreticiye destek çıkılmalıdır. Devletimizin genelinde bu tür açıklamalar yapılmalı ve yetkililere seslenmek gerekmektedir. Ben Viranşehirin kalbi olan Buğday pazarı borsa başkanıyım. Ben borsa derneğimiz yönetimi ve esnaflarımızla bu konuya duyarsız kalamazdık ve asla duyarsız kalmayacağız. Sizin sorununuz bizim sorunumuzdur. Buradan tüm stk lara sesleniyorum. Bu haklı mücadeleye destek verin ki sesimizi tüm Türkiye duysun. Viranşehirin sahipsiz olmadığını herkese duyurmak mecburiyetindeyiz. Biz bu sorunun farkındayız. Tohum, gübre, mazot, ilaç işçilik ve özellikle kanser gibi bir sorun olan elektrik maliyetlerini çok iyi biliyoruz. Devletimiz bizden rapor istesin. Onlara çok kapsamlı rapor hazırlar ve elimizle götürür teslim ederiz. Ankaradaki koltuklardan buradaki insanların sıkıntısını göremezsiniz. Gelin sahayı beraber dolaşalım o zaman siz sorunları görürsünüz. Millet perişandır. Kimse artık bir şey ekmek ve biçmek istemiyor. Tarlalarını satmak isteyen onlarca insanımız vardır. Bu insanların seslerine kulak tıkarsanız bir krize sebep olursunuz. Değerli yetkililer, Bizi duyun ve sesimize kulak verip bu sorunlar için bir kriz masası oluşturun. Biz hiç bir zaman devletimizi zan altında bırakacak bir şey yapmayız.Devletimizi zora sokmayız... Taşkınlık yapacak değiliz.Sadece halkımızı bu arada yanlız bırakmayacağız ve hakkımızı arayacağız.. Sizleri buraya kadar yorduğumuz için hakkınızı helal edin. Buradan tekrar ediyorum. Burada Viranşehir için elini değil bedenini taşın altına koymaya hazır bir kardeşiniz var.Kim bu haklı mücadeleye katkı sunmak isterse bu kardeşiniz yanında olacaktır. Allah hepinizden razı olsun. Hepinizi Allah emanet ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum”
Başkan Atan’ın konuşmasından sonra söz alan Osmanlı Ocakları Viranşehir İlçe Başkanı Ferit Opak, yaşanan sorun ve mağduriyeti gerekli mercilere ileteceklerini belirterek,yasal zeminde hakkını arayan Çiftçilerin her zaman yanında olacaklarını kaydetti.
Kalabalık, yaklaşık 30 dakika süren açıklamanın ardından sessizce dağıldı.