SİYASET
Giriş Tarihi : 11-09-2019 10:45   Güncelleme : 11-09-2019 15:12

AK Parti'de Kongre ve Revizyon Heyecanı

26 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleşen AK Parti İl Başkanları toplantısında, 7. Olağan Büyük Kongre sürecinin sonbaharda başlamasına karar verildi

AK Parti'de Kongre ve Revizyon Heyecanı

AK Parti İl Başkanları toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "7. Olağan Büyük Kongre sürecini sonbaharda başlatacağız." diyerek teşkilatlarda değişim sinyalleri verdi. Bundan sonra çok farklı bir AK Parti ile milletin karşısına çıkacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti için önemli değişimlerin olacağını söyleyerek sözlerine  "Halkın karşısına ambaşka bir AK Parti olarak çıkacağız. Kendimizi sürekli yenileyerek, tazeleyerek maziden atiye kurduğumuz köprüyü güçlendireceğiz. Tüm kademelerimizle sancımız öyle bir sancı ki bunu çekeceğiz, sandıktan arzu ettiğimiz neticeyi de alabilelim." şeklinde devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden de anlaşılacağı üzere Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa AK Parti teşkilatında da büyük bir revizyonun olacağı sinyalleri alınmaktadır. AK Parti'nin kuruluş dönemlerinde yer almış isimlerin tekrar partiye kazandırılması talimatını teşkilatlara gönderen Erdoğan, ayrıca isimi yolsuzluğa karışmış, halkın tasvip etmediği isimlerin ise kadro dışında bırakılması gerektiğinin altını çizmiştir.

Şanlıurfa'da Revizyon Tedirginliği

Bilindiği gibi AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, partisinden adayı olabilmek için görevinden istifa etmiş, yerine önce vekaleten daha sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla aslen Bahattin Yıldız İl Başkanı olarak atanmıştı. Yıldız'ın il başkanı olarak atanması halk tarafından genç ve tecrübeden yoksun olması sebebiyle ilk zamanlardan tedirginlikle karşılanmış olsa da, daha sonra ki süreçte bu endişenin yersiz olduğu anlaşılmış ve İl Başkanı Yıldız, gerek vatandaşlar tarafından ve gerekse AK Parti tabanı tarafından taktir toplamaya başlamıştı.

Ne var ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın il başkanları toplantısında ifade ettiği olağan kongre ve revizyon sinyalleri Urfa'da ki bazı AK Parti kurmaylarını harekete geçirmiş gözükmektedir. 31 Mart seçimlerinde aday olamayan bazı isimlerin ve eski milletvekillerinden bazılarının il başkanlığı için nabız yokladıkları ve bu konuya ilişkin Ankara'da kulis yürüttükleri duyumları gelmektedir. Ancak alınan bilgiler doğrultusunda şunu ifade edebiliriz, Sn. Yıldız Büyükşehir Belediye Başkanı Sn, Beyazgül'ün referansıyla il başkanlığına getirilmiş ve olası kongrede de yine Bahattin Yıldız'ı destekleyeceği kaçınılmaz gözükmektedir. 

Reşit Öncel/urfaflash.com