EĞİTİM
Giriş Tarihi : 27-09-2019 10:43

ŞANLIURFA'DA TARIM GÖÇÜ EĞİTİMİ VURUYOR

Şanlıurfa'da, yılın belirli aylarında tarım işçilerin batı illerine mevsimlik göçü, bölgenin eğitim sorunlarını da beraberinde getiriyor.

ŞANLIURFA'DA TARIM GÖÇÜ EĞİTİMİ VURUYOR

Şanlıurfa'da maddi durumu iyi olmayan ailelerin geçimlerini sağlamak amacıyla, Türkiye'nin batısına yaptıkları mevsimlik göçün sosyo-kültürel ve ekonomik yansımaları bölge insanını derinden etkiliyor.   Her yıl on binlerce  aile, günlük olarak aldıkları yevmiye ile hayata tutunmaya çalışıyor. 

Her yıl mayıs ayında başlayan ve kasım ayında biten mevsimlik tarım işçileri tarım göçünün başlamasıyla birlikte çoğu aile, okula giden çocuklarını da yanlarına alarak tarlalara götürmek zorunda kalıyor. Çocukların tarım işçisi olarak gittikleri batı illerinde okula gidememeleri yüzünden çocukların aldıkları eğitimde ciddi zafiyetler oluşuyor.

2019-2020 yılı eğitim ve öğretim dönemi özellikle şanlıurfa kırsal mahallelerde öğrenci yokluğundan dolayı dersler boş geçiyor. Özellikle Kırsal mahallelerde olan okulların şu an itibarıyla doluluk oranı yüzde kırkları geçmiyor. Okul yöneticileri çocukların okula gelmesi için gereken çabayı göstermesine rağmen tarım işçisi olarak hayatını sürdüren Emekçi aileler, zorunlu olarak çocukları pamuk tarlalarında veya batıdaki tarım işçiliğine zorlamak durumunda kalıyor.

Uzmanlardan edinilen bilgiye göre; sadece Şanlıurfa'dan batıya göç eden tarım işçisi sayısının 80 binlere ulaştığı belirtiliyor. Ayrıca bu tür göçlerin, Türkiye'deki tarım politikalarındaki yanlış uygulamaların neden olduğu belirtiliyor.

REŞİT ÖNCEL