RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 08-10-2019 18:34

EFEAKDOĞAN: ENGELLİLERİN SIKINTILARI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Urfaflash Gazetesi olarak tüm kesimlerin sesi olmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda her hafta bir konuk alarak gündeme dair röportajlar yapıyoruz.

EFEAKDOĞAN: ENGELLİLERİN SIKINTILARI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Bu haftaki konuğumuz yıllardır engellilerin sesi olmak için gece gündüz demenden çalışan Umuda Engel yok Derneği Genel Başkanı ve Türkiye Engelliler Meclisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Efeakdoğan oldu.

Engellilerin yaşadıkları sorun ve sıkıntıların giderilmesi noktasında çalışmalar yürüten Başkan Akdoğan sorduğumuz birçok soruya içtenlikle cevaplar verdi.

FATMA KEBER: AHMET BEY MERHABA SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?              

A.    Efeakdoğan: 1976 Akçakale Doğumluyum. İlk, orta ve Lise eğitimimi Akçakale’de tamamladım. Evli iki çocuk babasıyım. Umuda Engel yok Derneği Genel Başkanı ve Türkiye Engelliler Meclisi Şanlıurfa İl Başkanıyım. Bu arada Gazetenizin Hayırlı olmasını temenni eder, Bölge’de büyük bir eksikliği kapatacağına inanıyorum.

FATMA KEBER: AHMET BEY BİZE URFADA’Kİ ENGELLİ SORUNLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

A.    Efeakdoğan: Engelli sorunlarına değinmeden önce, Engellilik nedir, Kaç çeşit Engel vardır ve engelli sayımız Ne kadardır?  Konuya bunlarla başlarsak daha verimli olacağını düşünüyorum.

     Vücut uzuvlarının herhangi birinin fonksiyonlarını kaybetmesine biz Sakatlık diyoruz. Bu sakatlığa istinaden oluşabilen engel durumlarına biz engelli diyoruz.

     ENGEL ÇEŞİTLERİNE GELECEK OLURSAK;

1-Bedensel Engelliler, 2-  Görme engelliler, 3- İşitme ve konuşma engelliler, 4- psikiyatrik engelliler, 5- Dikkat eksikliği ve hiperaktivite 6- öğrenme güçlükleri, 7- nörolojik bozukluklar, 8- otizm, 9 -  süreğen hastalıklar. Diye ayırabiliriz. 

    Sayı olarak baktığımız da Ülke genelin de %12’ ye tekabül eden bir sayı söz konusu. Şanlıurfa genelinde de yaklaşık 200 bin engelli mevcut.

     Durum böyle olunca; her engel grubunun kendine has sorunları sıkıntıları bulunmakta. Biz yine de ortak sorunlar üzerinde durmaya çalışacağız.

FATMA KEBER:  AHMET BEY ERİŞEBİLİRLİK İLE İLGİLİ SORUNLARINIZ NELER ?

A.Efeakdoğan: Aslında en büyük sorunumuz bu. Bunu çözdüğümüz zaman diğer sorunlar çorap söküğü gibi çözülecektir. Bakın kamu da, toplu yaşam yerlerin de, toplu taşıma araçlarında sık sık karşılaşılan problem bu. 2005’te çıkartılan ‘’ engelli Yasası’’ olmasına rağmen maalesef ne Şanlıurfa’da nede Ülke genelin de tam olarak çözülmüş bir sorun değil. Engellinin gitmesi gerektiği veya gitmeyi istediği birçok yerde, rampa yok, Asansör yok, hissedilebilir zemin yok, engelli lavabosu yok, güvenilir zemin (kaygan olmayan) yok.  Bunlar olmayınca Sakat diye nitelediğimiz İNSAN, birileri tarafından engelli hale getirilmiş oluyor. Düşünsenize bir binanın ikinci katına çıkmanız gerekiyor, fakat merdiven yok, asansör yok. Çıkma şansınız % 0. Peki bu halde siz de engelli olmuş olmuyor musunuz? 

Toplu taşıma araçların da yine fiziksel engelliler için rampa ve asansörümüz yok, yada görme engelliler için sesli sinyalizasyon yok. Bir engel de buradan yemiş oluyoruz.

Yeterli sayıda Engelli otoparkı yok. Var olanlar için de caydırıcı cezalar olmayınca, sağ olsun halkımız tarafından işgal ediliyor. Bu konuda da Halkın bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum. Düşünsenize Koltuk değnekli bir vatandaşsınız, Balıklıgöle gidip zaman geçirmek istiyorsunuz, Fakat aracınızı park edeceğiniz yakın bir otoparkınız yok. Hadi bu sorunu çözdünüz hem yürüme mesafeniz kısıtlı hemde zeminin güvenilir olmayışı sizi bu zevkinizden mahrum bırakıyor. Oysa oraya bir iki adet akülü sandalye koysalar bu işi çözmüş oluyorsunuz. Çok basit demi? Ama maalesef zihniyet farklı olunca görmüyorsunuz.   

FATMA KEBER: AHMET BEY İSTİHDAMLA İLGİLİ SORUNLARINIZ NELER?

A.Efeakdoğan: Son yıllar da Kamu’ya alınan yaklaşık 25 bin civarı gibi bir sayı olsa da, yetersiz görünüyor. Özel sektörün bu konu da ciddi destek vermesi gerekiyor. Yalnız bu desteğin yanında öncelikle erişilebilirlikle ilgili sıkıntıları kendi işyerlerin de çözmüş olmaları gerekir ki; Engelliden istediği verimi hatta çok daha fazlasını alsınlar, ama maalesef bunları yapmak yerine, işe almak zorunda olduğu engelliye Mobing uygulayarak işi bıraktırıyor, sonra da İş veriyoruz ama çalışmıyorlar diyorlar. Engelliye de güvensinler, Çünkü kendini ispatlaması için çok büyük bir efor sarf edecektir. Bunu bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum. Hiçbir engelli Üretici konumundan tüketici konumuna düşmek istemez. 

FATMA KEBER: PEKİ AHMET BEY EĞİTİM?

A.Efeakdoğan: Bakın son yıllar da yapılan okullarımız da tek ve ciddi sorun Güvenilir zeminlerin olmayışı. Yalnız eski yapılar çok sıkıntılı, Bunlarla ilgili çalışma yok. Bu çalışmaların mutlaka yapılması gerekiyor. Bu çözüm okul yöneticilerinin duyarlılığını gerektirdiği gibi,  Denetim mekanizmasının da çok sıkı bir şekilde hayata geçirilmesini gerektiriyor. Evde eğitim hakkı var ama biz buna kesinlikle karşıyız. Çünkü yıllardır engellinin sosyalleşmesi için mücadele ediyoruz.

FATMA KEBER: SAĞLIK?

A.    Efeakdoğan: Sağlık konusu Hem Ülkenin hem de camiamızın gelebildiği en iyi noktalardan biridir. Bakın ilaç ve Medikal malzemelerin temini noktasın da, Yol yordam bilindiği taktirde neredeyse artık ücretsiz temin ediliyor. Yanlız sağlık kurumların da çalışan arkadaşlarımızın bu konularda eğitilmesi gerektiğine inanıyorum. Sağlık hizmeti alma esnasın da sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle süregelen hastalıklar da öncelikli olması gereken arkadaşlarımız için gerekli hassasiyetin gösterilmesi lazım. Yine çok sık olarak karşılaştığımız Rapor sıkıntıları var. Bir arkadaşımızı örnek olarak verirsek, Şanlıurfa’da Heyet raporunu Hak ettiği derecede alamayan bir arkadaşımız Gidip Bunu Gaziantep’te çok rahat bir şekilde alabiliyor.

FATMA KEBER: PEKİ AHMET BEY BU SORUNLAR SİZCE NASIL ÇÖZÜLÜR?

A.efeakdoğan: Bize göre çözüm çok basit. Başta Sayın cumhurbaşkanımızdan başlamak üzere, Bakanlarımızın, Valilerimizin, Kaymakam ve Belediye Başkanlarımızın Yardımcılarından biri Mutlaka ama Mutlaka engelli olmalı. İcra makamında olunca Kırk dereden getirilen suyu bir telefonla getirebiliyorsunuz. Kısacası Öz Savunucuların olması gerektiği yerde Savunucular olmayacak.

FATMA KEBER: AHMET BEY HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

A.Efeakdoğan: duygularımızı, Sıkıntılarımızı Dile getirme fırsatı verdiğiniz için Başta şahsım ve camiam adına asıl ben teşekkür ederim. Yayın hayatınızda da tekrar başarılar dilerim.^

ROPÖRTAJ: FATMA KEBER