DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-10-2019 00:53

Önen’den Çin Diplomatik Kermesi ve İpek Yolu Fonuna ziyaret

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından çocuklar yararına organize edilen diplomatik kermeste yer alan Türkiye standını ziyaret etti.

Önen’den Çin Diplomatik Kermesi ve İpek Yolu Fonuna ziyaret

İlgi gören Türkiye standında Türk ürünlerinin satışı gerçekleştirildi. Büyükelçimiz Önen, Çin devleti tarafından kurulan İpek Yolu Fonunu da ziyaret ederek Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında karşılıklı iş birliğinin geliştirilmesine yönelik istişarelerde bulundu.


Çin / Pekin Büyükelçimiz Önen, Çin Diplomatik Kermesinde
ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından çocuklar yararına organize edilen diplomatik kermeste yer alan Türkiye standını ziyaret etti ve Türk ürünlerinin satışını gerçekleştirdi.
ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Oldukça fazla ilgi gören, Türk mutfağının güzide ürünlerinin yanı sıra, ülkemizden gıda ve hediyelik eşyalarında yer aldığı standımızı Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'de ziyaret etti” diyerek Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve ziyaretçilere teşekkür etti.


AK Parti Geçlik Kolları heyetinden Büyükelçimiz Önen’e ziyaret
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyetine giden AK Parti Geçlik Kolları heyeti, Pekin Büyükelçimiz A. Emin Önen’i ziyaret etti.
Büyükelçi A. Emin Önen, Çin'i ziyaret eden AK Parti Geçlik Kolları heyetini Büyükelçilik konutunda kabul ederek, ziyaretleriyle ilgili bilgi aldı.


Büyükelçimiz A. Emin Önen’den İpek Yolu Fonuna ziyaret
Büyükelçimiz A. Emin Önen İpek Yolu ülkelerinde ticareti ve ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla Çin devleti tarafından kurulan İpek Yolu Fonunu ziyaret ederek Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında karşılıklı iş birliğinin geliştirilmesine yönelik istişarelerde bulundu.


Kuşak-Yol projesi çerçevesinde Türkiye-Çin ilişkileri
Bilindiği gibi; Tarihi İpek Yolu’nu canlandırarak Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen Çin’in önderliğini yaptığı “Kuşak ve Yol Projesi” 2013'te kamuoyuyla paylaşıldı ve aynı yıl Türkiye bu girişimi destekleyeceğini duyurdu.
    
“Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2013 yılının son aylarında “yüzyılın projesi” başlığıyla duyurduğu Modern İpek Yolu konseptini içermektedir. Eylül ayında yaptığı Kazakistan ziyaretinde tarihî İpek Yolu rotasının canlandırılabileceğinden bahseden Çinli lider, benzer bir konuşmayı, bu kez deniz ticareti vurgusuyla Endonezya ziyaretinde yapmıştır. Söz konusu ziyaretlerin ardından Çin basınında yoğun biçimde tartışılmaya başlayan Modern İpek Yolu konsepti, zamanla Bir Kuşak Bir Yol ve Kuşak ve Yol adlarıyla anılmıştır. Xi liderliğindeki Çin’in dış politika vizyonunun temelini oluşturan proje, Pekin’in hem kendi hinterlandı hem de Avrupa ile ilişkilerini doğrudan etkileme potansiyeline sahiptir” diyen ÇHC Pekin Büyükelçimiz Önen, Tarihi İpek Yolu’nu canlandırarak Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen Çin’in önderliğini yaptığı Kuşak ve Yol Projesi, 2013 yılında kamuoyuyla paylaşıldığını ve aynı yıl Türkiye bu girişimi destekleyeceğini duyurduğunu belirterek, projenin kapsadığı ülkelerde gerekli alt yapıyı oluşturmak için Çin finansal ve teknik destek vermeye başladığını söyledi.


Türkiye Orta Koridor Girişimi ile projenin vazgeçilmez bir parçası olma yolunu seçti
Büyükelçimiz Emin Önen, açıklamasına şöyle devam etti;
“Kuşak ve Yol Projesi 2 kısımdan oluşur. Bunlardan ilki kara ve demiryolundan müteşekkil İpek Yolu Ekonomik Kuşağı, diğeri ise 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu. Türkiye Orta Koridor Girişimi ile bu projeye destek olarak projenin vazgeçilmez bir parçası olma yolunu seçti. Orta Koridor Türkiye’den demiryoluyla Gürcistan ve Azerbaycan’a, buradan da Hazar denizini aşarak Türkmenistan ve Kazakistan’ı geçerek Çin’e uzanıyor. Geçtiğimiz yıllarda açılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprüleri, Marmaray ve Avrasya tünelleri, 1915 Çanakkale köprüsü, Türkiye içinde yapılan bölünmüş yollar, otobanlar, hızlı tren hatları, lojistik üsleri ve iletişim altyapıları da Orta Koridor Projesi kapsamında gerçekleşen alt yapı yatırımları. Türkiye’nin coğrafi konum avantajını altyapı yatırımlarıyla desteklemesi Kuşak ve Yol Projesinin gerçekleşmesine bir yandan katkı sağlarken, diğer yandan bu projeden elde edilecek maddi imkânlardan azami ölçüde faydalanmasına zemin hazırlayacaktır. Türkiye’nin coğrafi konum avantajını altyapı yatırımlarıyla desteklemesi Kuşak ve Yol Projesinin gerçekleşmesine bir yandan katkı sağlarken, diğer yandan bu projeden elde edilecek maddi imkânlardan azami ölçüde faydalanmasına zemin hazırlayacaktır. Bilindiği üzere, tarih boyunca ticaret yollarının geçtiği şehir ve ülkeler bundan hem maddi hem de kültürel kazanımlar elde etmiştir.”