Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 29-10-2019 07:21   Güncelleme : 29-10-2019 07:24

URFA, YİYEMEDİĞİ KAYMAĞI BAŞKASINA YEDİRİYOR

2019 Göbeklitepe Yılının ilan edilmesiyle turizm alanında Şanlıurfa büyük bir fırsat yakaladı. Ancak birçok zengin değeri bulunan Şanlıurfa’da bu fırsatın değerlendirilememesi, kenti turizm alanında da geri sıralara kaydırıyor.

URFA, YİYEMEDİĞİ KAYMAĞI BAŞKASINA YEDİRİYOR

Zengin mutfağıyla, tarihi değerleriyle ön planda olan Şanlıurfa, 2019 Göbeklitepe Yılının ilan edilmesiyle turizmde de büyük bir avantaj elde etti. Ancak başta konaklama sorunu olmak üzere birtakım sorunlarla karşılaşılması ve turizm anlamında yeterince tanıtımın yapılmaması, Şanlıurfa için büyük avantaj olan bu fırsatın değerlendirilmemesine neden oldu. 

GÖBEKLİTEPE YILI ŞANLIURFA’YI HEYECANLANDIRDI AMA…

Tarihin sıfır noktası olarak bilinen Gönbeklitepe’nin Şanlıurfa’da olması, dünyanın dikkatinin buraya çekilmesini sağladı. Geçtiğimiz yıl da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmesi Şanlıurfalıları heyecanlandırdı. Ancak eksiklerin giderilmesi ve tanıtımın yeterince yapılmaması bu heyecanı yarıda bıraktı. Bu nedenle bölgede Şanlıurfa yerine komşu il Gaziantep daha fazla ön plana çıktı. 

İKİ MİLYON HEDEFİ GERÇEKLEŞMEDİ

2019 Göbeklitepe Yılı turizm hedefini büyütürken, Şanlıurfa’ya gelmesi beklenen konaklamalı turist sayısı da 2 milyon olarak belirlendi. Ancak söz konusu konaklamanın yetersiz olması, turistlerin otellerde yer bulamaması hedeflenen turist sayısına ulaşmayı zorlaştırdı. Bu durumda 2019 yılı turizm sezonunda 2 milyon turist hedefi, 1 buçuk milyona geriledi. 

KONAKLAMA SORUNU, TURİZM KAYMAĞINI ANTEP’E YEDİRİYOR

Turizmde ön plana çıkmak isteyen Şanlıurfa’da gece konaklaması halen yetersiz ve otellerde rezervasyonlar dolmuş durumda. Şanlıurfa’ya gelen turistler gece konaklamasının yetersizliği nedeniyle günübirlik ziyaretler yapmak zorunda kalıyor. Şanlıurfa’yı ziyaret eden turistler, gece konaklaması için ise Gaziantep’e gitmek zorunda kalıyor. Bu durum ise Şanlıurfa’nın turizmdeki kaymağının Gaziantep’e gitmesine neden oluyor. Şanlıurfa’nın konaklama sorunu sürekli gündemde olmasına rağmen halen bu eksiklik tamamlanmıyor. Metruk haline gelen tarihi yapıların otellere dönüştürülmesi projelerine halen başlanmamış, bu hedefler de söylemlerde kalmakla sınırlı kalıyor. 

DEĞER ÇOK AMA TANITIM YOK 

İlk tarımın yapıldığı yer olan Şanlıurfa, Göbeklitepe ile dünya tarihine yön vermesinin yanı sıra birçok tarihi yapıya, inanç turizmine de öncülük ediyor. Bunun dışında doğal güzellikleriyle de turizme öncülük eden Şanlıurfa hak ettiği değeri bulamıyor. Bu durumun nedeni ise değerlerin tanıtılamaması olarak görülüyor. Göbeklitepe, Harran Kümbet evleri, Balıklıgöl, ilk üniversite kalıntıları, Halfeti ve bunun gibi birçok değer ile turizme öncülük eden Şanlıurfa’nın yeterince tanıtılamaması bu avantajları başka illere gönderiyor. Öyle ki Gaziantep, turizmde ve diğer alanlarda yapılan tanıtımla Şanlıurfa’dan daha fazla ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra Şanlıurfa’nın kendine ait değerleri de Gaziantep’in değerleri olarak biliniyor. 

REHBER AÇIĞI, DALGALI FİYATLAR, HİJYEN GİBİ SORUNLAR DA TURİZME ZARAR VERİYOR

Şanlıurfa’nın turizmde bir adım ön plana çıkması birçok işletmeye de fırsat oldu. Bunu fırsat bilen işletmeler ya da esnaflar ürünlerin fiyatını da dalgalandırdı. Özellikle otel fiyatlarının turizm yılına özel yükseltilmesi sürekli tepki çekerken, turizm işletmecileri tarafından da bu durumun Şanlıurfa’ya zarar verdiğini belirtiyor. Şanlıurfa rehber açığı sorunuyla da karşı karşıya iken, mevcut olan rehberlerin de kenti yeterince tanıtamadıkları iddiaları da zaman zaman gündeme geliyor. 

REŞİT ÖNCEL