EĞİTİM
Giriş Tarihi : 29-10-2019 07:26

EĞİTİMDE SÜREKLİ SONLARDAYIZ!

Şanlıurfa, eğitim alanında Türkiye ortalamasının altında bulunurken, açıklanan verilerde ise sürekli son sıralarda yer alıyor. Bu durumun en önemli nedenleri ise öğretmen açığı başta olmak üzere eğitimdeki sorunların bir türlü çözüm bulmaması olarak görülüyor.

EĞİTİMDE SÜREKLİ SONLARDAYIZ!

İstatistiklere göre en fazla doğum oranına sahip olan Şanlıurfa’da eğitim gören öğrenci sayısı 55 ilin nüfusundan daha fazla. Ancak her yıl 850 binden fazla öğrencinin ders başı yaptığı Şanlıurfa’da eğitim imkanları oldukça kısıtlı kalıyor. Öyle ki öğretmen açığı başta olmak üzere okul eksikliği, taşımalı eğitim, sınıfların birleştirilmesi gibi birçok alanda sorun yaşanıyor. 

5 BİNDEN FAZLA AÇIK VAR 

Şanlıurfa’nın eğitimindeki en önemli sorun öğretmen açığı iken bazı verilere göre bu açık 5 binden daha fazla. Eğitim Bir-Sen’in 2018 yılı verilerine göre ise 7 bin öğretmen açığı bulunuyor. Şanlıurfa’da ortalama 5 bin olan öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle kapatılamaya çalışılırken, bu durum ise eğitimin kalitesiz hale gelmesine neden olduğu belirtiliyor. 

SÜREKLİ ATAMA YAPILMASINA RAĞMEN NEDEN ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPANMIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl Şanlıurfa’ya 2 bin civarında öğretmen ataması yapılırken, buna paralel olarak öğretmen açığı bir türlü kapanmıyor. Bu durumun nedeni Şanlıurfa’da görev yapan öğretmenlerin sürekli başka illere gitmek istemesi olarak belirlenirken, yetkililerin ise buna bir türlü çözüm bulamaması tepkilere neden oluyor. Öyle ki öğretmenlerin Şanlıurfa’da görev yapmaları için teşviklerin uygulanmaması yetkililerin en büyük eksiklerinden biri olarak görülüyor. 

25 KİŞİLİK SINIFLARDA 50 KİŞİ DERS GÖRÜYOR

Şanlıurfa’nın birçok bölgesinde okul sayısı öğrenci kapasitesini karşılayamıyor. Bu nedenle birçok okulda 25 kişilik sınıflarda 50 kişi ders görmek zorunda kalıyor. Öyle ki son zamanlarda okulların sayısı artmasına rağmen bu sorun halen devam ediyor. Bu durum kalitesiz bir eğitime neden olduğu gibi velileri de oldukça rahatsız ediyor. Derslik sayısının yeterli olduğu okullarda ise çoğu zaman öğretmen eksikliğinden dolayı sınıflardaki öğrenciler birleştirilerek tek sınıfta eğitim görmek zorunda kalıyor. 

TAŞIMALI EĞİTİM DE KALİTESİZ EĞİTİMİN NEDENİ

Özellikle kırsal mahallelerin birçoğunda okullar bulunmuyor. Bu mahallelerdeki eksiklikler ise taşımalı olarak gideriliyor. Bir okula birkaç mahalleden öğrenci taşınırken, bu da kaliteli bir eğitime ulaşmaya engel olarak görülüyor. Özellikle kış mevsiminde bazı mahallelerin yolları kapanırken, öğrenciler de okullarına gidemiyor ve mağdur oluyor. 

Eğitimde yaşanan birçok sorun, Şanlıurfa’nın eğitim kalitesini de düşürüyor. Bu nedenle Şanlıurfa, eğitim başarı sıralamasında sürekli son sıralarda yer alıyor. 

REŞİT ÖNCEL