Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 29-10-2019 07:33

KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Şanlıurfalı vatandaşlar kış hazırlıklarına başladıklarını ifade ederek yiyecek olarak da salça ve kuruluk aldıklarını yakacak olarak ise odun ve kömür alacaklarını söylediler.

KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Her yıl olduğu gibi bu yılda Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Şanlıurfa`da gelenek haline gelen kış hazırlıkları telaşı başladı. Sıcak yaz günlerinin ardından Ekim ayının girmesiyle vatandaşlarda tatlı bir heyecan yaşanıyor.Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmezi olarak yemeklerde kullanılan salça ve kurutmalıklar tezgâhlardaki yerini aldı.

VATANDAŞ HAZIRLIK YAPIYOR

Yöresel lezzetleri ve geleneksel yemekleri kış aylarında da mutfaklarından eksik etmek istemeyenler evlerinin damında patlıcan, biber gibi sebzeleri kurutup, kışa hazırlık yapıyor. Evde yapma imkânı olmayanlar ise hazır salçanın ve kurutmalıklara yoğun ilgi gösteriyorlar. Kent genelinde bazı kesimlerde doğalgaz kullanılırken özellikle dar gelirlilerin yaşadığı kırsal kesimlerde hala kömür yakılmaya devam ediyor.

Vatandaşlardan Mehmet Doğanın muhabirimize verdiği açıklamada, “Kış hazırlığı olarak biber ve patlıcan kuruttuk, salçamızı aldık. Kömür 800 kilo, odun ise 300 kilo aldım. Şanlıurfa’da kış hazırlığı geçmişten gelen bir gelenektir ve biz de bunu devam ettiriyoruz.”

Bir diğer vatandaş Halil Karataş ise “Kış hazırlığını yapmak istiyoruz ama bazı sıkıntılarımız var. Yaptığımız kadarını yapacağız, yapamadığımız kalacak. Odun, kömür, salça, bulgur olarak bir evin ihtiyacı olan her şeyi alacağız. Hazır almadığımız için alıp evde yapıyoruz. “ dediler.

Fatma Keber