SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-10-2019 12:21

SAĞLIKTA ÇİLE DEVAM EDİYOR

Şanlıurfa’da sağlık alanında yıllardır süren sorunlar vatandaşları adeta perişan ediyor. Hastane ve doktor eksikliğinin yaşandığı Şanlıurfa’da sürekli yoğunluk yaşanırken, çare bulamayan hastalar ise sürekli başka illere gitmeye mahkum oluyor.

SAĞLIKTA ÇİLE DEVAM EDİYOR

Şanlıurfa’nın en önemli sorunlarından biri sağlık alanında yaşanıyor. Sağlıktaki sorunlar sürekli tepki çekerek gündemde yer alırken, bu sorun kangrenleşmiş bir şekilde her geçen gün büyümeye devam ediyor. Gerek doktor gerekse hastanelerin ihtiyacı karşılamaması bu sorunların her geçen gün büyümesine neden olurken, bu durum ise vatandaşları adeta perişan ediyor. 

HASTANELERDE SÜREKLİ YOĞUNLUK; SÜREKLİ MAĞDURİYET

Şanlıurfa’da kısıtlı sayıda olan hastanelerde sürekli hasta yoğunluğu yaşanıyor. Birçok branşta doktor eksikliği yaşanmasından dolayı bazı doktorlar günde 100’den fazla hastayı muayene etmek zorunda kalıyor. Hastalar ise muayene sırası alabilmek için hastaneler henüz açılmadan kapının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Kısa sürede muayene sırasının dolması nedeniyle birçok hasta ise muayene olamadan geri dönmek zorunda kalıyor. Öyle ki mesainin başlamasından bitmesine kadar yoğunluk nedeniyle hastanelerde adım atacak yer kalmıyor. 

YOĞUNLUĞUN YAŞANMASI HİJYEN SORUNUNU OLUŞTURUYOR

Yoğunluğun yaşandığı hastanelerde hastaların oturması için banklar bile yetersiz kalıyor. Saatlerce muayene sırası bekleyen hastalar, oturacak yer bulamayınca yerde oturmak zorunda kalıyorlar. Temizliğin dikkate alınmadan hastaların yerde oturması hijyen sorununa neden oluyor. Bu durum ise enfeksiyona ve başka hastalıkların görülmesine neden oluyor. 

DOĞUMUN YÜKSEK OLDUĞU KENTTE, TEK HASTANEYE MAHKUM 

Doğum oranının en yüksek olduğu Şanlıurfa’da, hastalar tek hastaneye mahkum edilmiş durumda. Sadece Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum servisinin bulunması bu hastanede yoğunluğun daha da artmasına neden oluyor. Özellikle hastanenin başta Karaköprü ilçesi olmak üzere birçok bölgeye uzak olması hastaları mağdur ediyor.  

KAPATILAN BİNALAR DEĞERLENDİRİLMİYOR

800 yataklı Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yapılması hastaneler üzerindeki yoğunluğun azaltılması beklentisini güçlendirirken, eski çocuk, doğum ve tıp fakültesi binalarının hizmet dışı bırakılması büyük bir eksikliğin yaşanmasına neden oldu. Merkez bölgede bulunan hastane binalarının kapatılarak atıl duruma getirilmesi vatandaşların tepkisine neden olurken, bu binaların iki yıldan fazla süredir atıl durumda olması büyük bir sorunun oluşmasına neden oluyor. Özellikle hastanelere ihtiyaç duyulmasına rağmen eski binaların değerlendirilmemesi tepki çekmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra sürekli gündeme getirilen ancak bir türlü yapılmayan şehir hastanesi de belirsizliğini koruyor. 

AÇIK KAPATILMIYOR; HASTALAR BAŞKA BÖLGELERE GİTMEK ZORUNDA KALIYOR

Suriyelilerle birlikte nüfusu 2 milyon 600 bini geçen Şanlıurfa’da bazı branşlar başta olmak üzere ciddi anlamda doktor açığı bulunuyor. Bazı alanlarda sadece bir doktor görevliyken, bazı alanlarda ise hiç doktor bulunmuyor. Bu nedenle hastalar çoğu zaman muayene edilmek için çevre illere götürülmek zorunda bırakılıyor. Zaman zaman doktor atamaları yapılsa da bu sayı ihtiyacın en küçük bölümünü bile karşılayamıyor. 

REŞİT ÖNCEL