Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 29-10-2019 22:21

PİDE FIRINLARINDA ÜRETİLEN EKMEĞİN KALİTESİ AYLARDIR TARTIŞILIYOR

Pide fırınlarında üretilen ekmeğin kalitesi aylardır tartışılıyor. Vatandaşa gramajı düşük hamur yediren pide fırınlarına yönelik denetimler ise geçmiş yıllara oranla düşük. Meslek odası ise üzerine düşen görevi yerine getirmiyor. ,

PİDE FIRINLARINDA ÜRETİLEN EKMEĞİN KALİTESİ AYLARDIR TARTIŞILIYOR

Dünyada mutfağıyla ön plana çıkan Şanlıurfa’da mutfağın temelini ise tırnaklı ve açık ekmek oluşturuyor. Ancak mutfağın temel yapısını oluşturan meşhur tırnaklı ekmek son zamanlarda kalitesini iyice yitirdi. Fırından alınan ekmek eve varmadan önce taş gibi kesiliyor. Vatandaşlar, kalitesini yitiren ekmekle ilgili yetkili kurumların gerekli çalışmaları yapmasını beklediklerini söyledi.

Kalitesi gün geçtikçe düşen tırnaklı ekmeğe en çok şikâyet ise çok çabuk kurumasından dolayı geliyor. Ekmeğin çok çabuk kuruduğunu söyleyen vatandaşlar, “Ekmeği fırından alıp eve götürene kadar tahta gibi sertleşiyor. Ekmeğin kalitesi bu kadar düşürülmez. Bu insanların beslenmesinde temel gıdadır. Temel gıdada kalitesiz olursa biz vatandaş olarak ne yiyelim. Zaten diğer ürünler hep sağlıksız şekilde üretiliyor.” dedi.

Özellikle Şanlıurfa ve merkez ilçelerinde bulunan fırıncılardan büyük şikayetler geliyor. Vatandaşların şikayetlerinde, “Ekmeğe ilgisizlik ve müşteriye verilen değerden dolayı ekmeğin geldiği hal bu işte” diye sitemde bulunuyorlar.

FATMA KEBER