Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 07-11-2019 13:52   Güncelleme : 07-11-2019 13:56

SORUNLAR YUMAĞI URFA!

SORUNLAR YUMAĞI URFA!

Yıllardır süregelen sorunlarla olumlu istatistiklerde geri planda kalan Şanlıurfa, başarısızlıkta da ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Neredeyse her alanda sorunların yaşanmasıyla yaşanmaz bir kent haline gelen Şanlıurfa'da sorunların çözümü için her ne kadar toplantılar yapılsa da bu çözüm önerileri çoğu zaman sözde kalıyor. 

EĞİTİMDE SÜREKLİ SONLARDAYIZ!

Şanlıurfa, eğitim alanında Türkiye ortalamasının altında bulunurken, açıklanan verilerde ise sürekli son sıralarda yer alıyor. Bu durumun en önemli nedenleri ise öğretmen açığı başta olmak üzere eğitimdeki sorunların bir türlü çözüm bulmaması olarak görülüyor.

İstatistiklere göre en fazla doğum oranına sahip olan Şanlıurfa’da eğitim gören öğrenci sayısı 55 ilin nüfusundan daha fazla. Ancak her yıl 850 binden fazla öğrencinin ders başı yaptığı Şanlıurfa’da eğitim imkanları oldukça kısıtlı kalıyor. Öyle ki öğretmen açığı başta olmak üzere okul eksikliği, taşımalı eğitim, sınıfların birleştirilmesi gibi birçok alanda sorun yaşanıyor. 

5 BİNDEN FAZLA AÇIK VAR 

Şanlıurfa’nın eğitimindeki en önemli sorun öğretmen açığı iken bazı verilere göre bu açık 5 binden daha fazla. Eğitim Bir-Sen’in 2018 yılı verilerine göre ise 7 bin öğretmen açığı bulunuyor. Şanlıurfa’da ortalama 5 bin olan öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle kapatılamaya çalışılırken, bu durum ise eğitimin kalitesiz hale gelmesine neden olduğu belirtiliyor. 

SÜREKLİ ATAMA YAPILMASINA RAĞMEN NEDEN ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPANMIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl Şanlıurfa’ya 2 bin civarında öğretmen ataması yapılırken, buna paralel olarak öğretmen açığı bir türlü kapanmıyor. Bu durumun nedeni Şanlıurfa’da görev yapan öğretmenlerin sürekli başka illere gitmek istemesi olarak belirlenirken, yetkililerin ise buna bir türlü çözüm bulamaması tepkilere neden oluyor. Öyle ki öğretmenlerin Şanlıurfa’da görev yapmaları için teşviklerin uygulanmaması yetkililerin en büyük eksiklerinden biri olarak görülüyor. 

25 KİŞİLİK SINIFLARDA 50 KİŞİ DERS GÖRÜYOR

Şanlıurfa’nın birçok bölgesinde okul sayısı öğrenci kapasitesini karşılayamıyor. Bu nedenle birçok okulda 25 kişilik sınıflarda 50 kişi ders görmek zorunda kalıyor. Öyle ki son zamanlarda okulların sayısı artmasına rağmen bu sorun halen devam ediyor. Bu durum kalitesiz bir eğitime neden olduğu gibi velileri de oldukça rahatsız ediyor. Derslik sayısının yeterli olduğu okullarda ise çoğu zaman öğretmen eksikliğinden dolayı sınıflardaki öğrenciler birleştirilerek tek sınıfta eğitim görmek zorunda kalıyor. 

TAŞIMALI EĞİTİM DE KALİTESİZ EĞİTİMİN NEDENİ

Özellikle kırsal mahallelerin birçoğunda okullar bulunmuyor. Bu mahallelerdeki eksiklikler ise taşımalı olarak gideriliyor. Bir okula birkaç mahalleden öğrenci taşınırken, bu da kaliteli bir eğitime ulaşmaya engel olarak görülüyor. Özellikle kış mevsiminde bazı mahallelerin yolları kapanırken, öğrenciler de okullarına gidemiyor ve mağdur oluyor. 

Eğitimde yaşanan birçok sorun, Şanlıurfa’nın eğitim kalitesini de düşürüyor. Bu nedenle Şanlıurfa, eğitim başarı sıralamasında sürekli son sıralarda yer alıyor. 

SAĞLIKTA SIKINTILAR DEVAM EDİYOR

Şanlıurfa’da sağlık alanında yıllardır süren sorunlar vatandaşları adeta perişan ediyor. Hastane ve doktor eksikliğinin yaşandığı Şanlıurfa’da sürekli yoğunluk yaşanırken, çare bulamayan hastalar ise sürekli başka illere gitmeye mahkum oluyor.

Şanlıurfa’nın en önemli sorunlarından biri sağlık alanında yaşanıyor. Sağlıktaki sorunlar sürekli tepki çekerek gündemde yer alırken, bu sorun kangrenleşmiş bir şekilde her geçen gün büyümeye devam ediyor. Gerek doktor gerekse hastanelerin ihtiyacı karşılamaması bu sorunların her geçen gün büyümesine neden olurken, bu durum ise vatandaşları adeta perişan ediyor. 

HASTANELERDE SÜREKLİ YOĞUNLUK; SÜREKLİ MAĞDURİYET

Şanlıurfa’da kısıtlı sayıda olan hastanelerde sürekli hasta yoğunluğu yaşanıyor. Birçok branşta doktor eksikliği yaşanmasından dolayı bazı doktorlar günde 100’den fazla hastayı muayene etmek zorunda kalıyor. Hastalar ise muayene sırası alabilmek için hastaneler henüz açılmadan kapının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Kısa sürede muayene sırasının dolması nedeniyle birçok hasta ise muayene olamadan geri dönmek zorunda kalıyor. Öyle ki mesainin başlamasından bitmesine kadar yoğunluk nedeniyle hastanelerde adım atacak yer kalmıyor. 

YOĞUNLUĞUN YAŞANMASI HİJYEN SORUNUNU OLUŞTURUYOR

Yoğunluğun yaşandığı hastanelerde hastaların oturması için banklar bile yetersiz kalıyor. Saatlerce muayene sırası bekleyen hastalar, oturacak yer bulamayınca yerde oturmak zorunda kalıyorlar. Temizliğin dikkate alınmadan hastaların yerde oturması hijyen sorununa neden oluyor. Bu durum ise enfeksiyona ve başka hastalıkların görülmesine neden oluyor. 

DOĞUMUN YÜKSEK OLDUĞU KENTTE, TEK HASTANEYE MAHKUM 

Doğum oranının en yüksek olduğu Şanlıurfa’da, hastalar tek hastaneye mahkum edilmiş durumda. Sadece Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum servisinin bulunması bu hastanede yoğunluğun daha da artmasına neden oluyor. Özellikle hastanenin başta Karaköprü ilçesi olmak üzere birçok bölgeye uzak olması hastaları mağdur ediyor.  

KAPATILAN BİNALAR DEĞERLENDİRİLMİYOR

800 yataklı Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yapılması hastaneler üzerindeki yoğunluğun azaltılması beklentisini güçlendirirken, eski çocuk, doğum ve tıp fakültesi binalarının hizmet dışı bırakılması büyük bir eksikliğin yaşanmasına neden oldu. Merkez bölgede bulunan hastane binalarının kapatılarak atıl duruma getirilmesi vatandaşların tepkisine neden olurken, bu binaların iki yıldan fazla süredir atıl durumda olması büyük bir sorunun oluşmasına neden oluyor. Özellikle hastanelere ihtiyaç duyulmasına rağmen eski binaların değerlendirilmemesi tepki çekmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra sürekli gündeme getirilen ancak bir türlü yapılmayan şehir hastanesi de belirsizliğini koruyor. 

AÇIK KAPATILMIYOR; HASTALAR BAŞKA BÖLGELERE GİTMEK ZORUNDA KALIYOR

Suriyelilerle birlikte nüfusu 2 milyon 600 bini geçen Şanlıurfa’da bazı branşlar başta olmak üzere ciddi anlamda doktor açığı bulunuyor. Bazı alanlarda sadece bir doktor görevliyken, bazı alanlarda ise hiç doktor bulunmuyor. Bu nedenle hastalar çoğu zaman muayene edilmek için çevre illere götürülmek zorunda bırakılıyor. Zaman zaman doktor atamaları yapılsa da bu sayı ihtiyacın en küçük bölümünü bile karşılayamıyor. 

GÖBEKLİTEPE YILI ŞANLIURFA’YI HEYECANLANDIRDI AMA…

2019 Göbeklitepe Yılının ilan edilmesiyle turizm alanında Şanlıurfa büyük bir fırsat yakaladı. Ancak birçok zengin değeri bulunan Şanlıurfa’da bu fırsatın değerlendirilememesi, kenti turizm alanında da geri sıralara kaydırıyor.

Zengin mutfağıyla, tarihi değerleriyle ön planda olan Şanlıurfa, 2019 Göbeklitepe Yılının ilan edilmesiyle turizmde de büyük bir avantaj elde etti. Ancak başta konaklama sorunu olmak üzere birtakım sorunlarla karşılaşılması ve turizm anlamında yeterince tanıtımın yapılmaması, Şanlıurfa için büyük avantaj olan bu fırsatın değerlendirilmemesine neden oldu. 

GÖBEKLİTEPE YILI ŞANLIURFA’YI HEYECANLANDIRDI AMA…

Tarihin sıfır noktası olarak bilinen Gönbeklitepe’nin Şanlıurfa’da olması, dünyanın dikkatinin buraya çekilmesini sağladı. Geçtiğimiz yıl da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmesi Şanlıurfalıları heyecanlandırdı. Ancak eksiklerin giderilmesi ve tanıtımın yeterince yapılmaması bu heyecanı yarıda bıraktı. Bu nedenle bölgede Şanlıurfa yerine komşu il Gaziantep daha fazla ön plana çıktı. 

İKİ MİLYON HEDEFİ GERÇEKLEŞMEDİ

2019 Göbeklitepe Yılı turizm hedefini büyütürken, Şanlıurfa’ya gelmesi beklenen konaklamalı turist sayısı da 2 milyon olarak belirlendi. Ancak söz konusu konaklamanın yetersiz olması, turistlerin otellerde yer bulamaması hedeflenen turist sayısına ulaşmayı zorlaştırdı. Bu durumda 2019 yılı turizm sezonunda 2 milyon turist hedefi, 1 buçuk milyona geriledi. 

KONAKLAMA SORUNU, TURİZM KAYMAĞINI ANTEP’E YEDİRİYOR

Turizmde ön plana çıkmak isteyen Şanlıurfa’da gece konaklaması halen yetersiz ve otellerde rezervasyonlar dolmuş durumda. Şanlıurfa’ya gelen turistler gece konaklamasının yetersizliği nedeniyle günübirlik ziyaretler yapmak zorunda kalıyor. Şanlıurfa’yı ziyaret eden turistler, gece konaklaması için ise Gaziantep’e gitmek zorunda kalıyor. Bu durum ise Şanlıurfa’nın turizmdeki kaymağının Gaziantep’e gitmesine neden oluyor. Şanlıurfa’nın konaklama sorunu sürekli gündemde olmasına rağmen halen bu eksiklik tamamlanmıyor. Metruk haline gelen tarihi yapıların otellere dönüştürülmesi projelerine halen başlanmamış, bu hedefler de söylemlerde kalmakla sınırlı kalıyor. 

DEĞER ÇOK AMA TANITIM YOK 

İlk tarımın yapıldığı yer olan Şanlıurfa, Göbeklitepe ile dünya tarihine yön vermesinin yanı sıra birçok tarihi yapıya, inanç turizmine de öncülük ediyor. Bunun dışında doğal güzellikleriyle de turizme öncülük eden Şanlıurfa hak ettiği değeri bulamıyor. Bu durumun nedeni ise değerlerin tanıtılamaması olarak görülüyor. Göbeklitepe, Harran Kümbet evleri, Balıklıgöl, ilk üniversite kalıntıları, Halfeti ve bunun gibi birçok değer ile turizme öncülük eden Şanlıurfa’nın yeterince tanıtılamaması bu avantajları başka illere gönderiyor. Öyle ki Gaziantep, turizmde ve diğer alanlarda yapılan tanıtımla Şanlıurfa’dan daha fazla ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra Şanlıurfa’nın kendine ait değerleri de Gaziantep’in değerleri olarak biliniyor. 

REHBER AÇIĞI, DALGALI FİYATLAR, HİJYEN GİBİ SORUNLAR DA TURİZME ZARAR VERİYOR

Şanlıurfa’nın turizmde bir adım ön plana çıkması birçok işletmeye de fırsat oldu. Bunu fırsat bilen işletmeler ya da esnaflar ürünlerin fiyatını da dalgalandırdı. Özellikle otel fiyatlarının turizm yılına özel yükseltilmesi sürekli tepki çekerken, turizm işletmecileri tarafından da bu durumun Şanlıurfa’ya zarar verdiğini belirtiyor. Şanlıurfa rehber açığı sorunuyla da karşı karşıya iken, mevcut olan rehberlerin de kenti yeterince tanıtamadıkları iddiaları da zaman zaman gündeme geliyor. 

REŞİT ÖNCEL