EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-11-2019 15:43   Güncelleme : 07-11-2019 15:51

Ceylanpınar kaleminden Cumhurbaşkanına açık mektup

Ceylanpınar kaleminden Cumhurbaşkanına açık mektup

Sayın Cumhurbaşkanım; Ceylanpınar Meslek Yüksek Okulu; 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca yüksek öğretim kurulunun 07.09.1995 tarih 1869/ 17819 sayılı yazısı  ile kurulmuştur.

Ceylanpınar’da TİGEM gibi dünyanın tarım ve hayvancılık alanında sıralamaya giren bir ÇİFTLİĞİNE sahibiz ve ilçenin nüfusumuz 87.684 kişidir.  Üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için şehrimizin olanakları makul düzeydedir. Öğrencilerin hizmetine açılan yüksekokul binamız dönemin Siyasileri,  Harran Üniversitesi yetkilileri ve halkımızın yoğun katılımıyla 14 OCAK 2008 Tarihinde Ceylanpınar Meslek Yüksekokulu ismiyle açılış kurdelesi arttaki resimde görüldüğü gibi kesilerek öğrenci alınacağı duyuruldu. Daha sonra ise bir gecede yapılan bu çalışmalar sanki hiç olmamış gibi okulun malzemeleri sıralar masalar ve sandalyeler kamyona yüklenerek Şanlıurfa merkeze taşındı.  

2011 yılında yani aradan 3 yıl geçtikten sonra, Ak Parti hükümeti genel seçim zamanında Ceylanpınar halkına vermiş olduğu vaatler arasında Meslek Yüksek Okulunun açılacağının sözü verilmişti. Hükümetimiz bu halkın yoğun talebini yerine getirerek okul binası hazırladı.  27 MAYIS 2015’te Fotoğrafta da görüldüğü gibi ikinci defa Ceylanpınar Meslek Yüksek Okulunun görkemli bir şekilde kurdelesi kesilerek açılışı yapıldı.

Siyasetçilerimiz ve yöneticilerimiz pasif olunca, 2 defa bina açılışı yapılan Ceylanpınar Yüksek Okulunu bir türlü faaliyete koyamadık. Bir araştırmacı olarak Aralık 2017 de dönemin Rektörü olan Sayın Ramazan Taşaltın ile yüz yüze bir görüşme yaptım. Okulun son durumunu, ilçenin bu okula olan ihtiyacını, açılışı yapılan binanın milli servet olduğunu ve acilen değerlendirilmesi gerektiğini kendisine usulünce anlattım.  Bu görüşmemiz netice verdi ve Ceylanpınar Meslek Yüksek Okulu Rektör Beyin onayını alarak EYLÜL 2018 Tarihinde öğrencileriyle Ceylanpınar’da eğitime başladı.

Sayın Cumhurbaşkanım; binanın oluşu öğrencilerin ve hocaların eğitime başlaması sorunlarımızı bitirmedi. Zira okulun yolu sıkıntılıydı. Dönemin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi ’ye Yüksekokulun yolunun bozuk olduğu, kış aylarında öğrencilerin u yolu kullanamadıkları, yolun stabilize bile olmadığı Ceylanpınar Belediyesi yetkililerince detaylı bir şekilde anlatıldı.  Bu yolun yapılmasının elzem olduğu söylendi ancak maalesef Ceylanpınar Meslek Yüksekokuluna yol yapılmadı. Okulun yolu olmadığı için o yıl Yüksekokul öğrencilerimiz, bir meslek lisesinde eğitim görmek zorunda kaldılar. 

Sayın Cumhurbaşkanım; Bu yıl 2019 Eylül de okulların açılmasına az bir süre kala Harran ÜNİVERSİTESİ almış olduğu karar ile Ceylanpınar Meslek Yüksekokulunun öğrencilerini Şanlıurfa Merkeze çekti Bu tatsız durumu araştırmaya devam ettik.  Araştırmalarımız neticesinde 2015 te yapılan Mükemmel okul binasının hasarlı olduğu ve onarım için 600 bin liranın gerekli olduğu bilgisini aldık.

Sayın Cumhurbaşkanım; Takdir ederesiniz ki Ceylanpınar halkı sahipsiz değildir. Türkiye’de Adalet hukuk ve eşitlik ilkesi vardır. Şanlıurfa ilçelerinin tamamında Yüksekokullar faaliyete iken, 87.684 nüfusa sahip Ceylanpınar ilçemize Meslek yüksekokulun çok görülmesi bizleri derinden üzmektedir. 

2 defa açılışı yapılan Ceylanpınar Meslek Yüksekokulu binasında faal olarak eğitim verilememesi; başta Ceylanpınar yolunu seçimden seçime hatırlayan Şanlıurfa Milletvekilleri, sonrada tek işi sosyal medyaya poz vermek olan siyasetçiler ve en sonda eğitim-öğretime kulak tıkayan yöneticilerimiz için utanç kaynağıdır. Hükumetimizi temsil edenler sorumluğunu yerine getirmemiş ve olaya duyarsız kalmışlardır.

Bu nedenle bir türlü açılamayan Ceylanpınar Meslek Yüksekokulun ismini değiştirmek istiyoruz. Önerdiğim isim:

CEYLANPINAR RECEP TAYYİP ERDOĞAN MESLEK YÜKSEKOKULU

İnanıyorum ki okul isminizi taşırsa çok kısa sürede faaliyete başlayacak, yolları yapılacak, hocaları gelecek ve sorunlar hallolacaktır. Ceylanpınar halkına reva görülen bu olumsuzlukların son bulması ve herkese ibret olması için Meslek Yüksek Okulunun faaliyete girmesine engel olanlar hakkında hem adli hem de idari soruşturma açılmalıdır.

Aziz IŞIKLI