Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 21-11-2019 13:54

Şanlıurfa'da 11 ayda 782 çocuk, istismara maruz kaldı

Çocuk istismarı, ağır koşullarda çalıştırılan, suça sürüklenen çocuklar ve erken yaşta evlendirilen çocukların durumu çocuk hakları gününde bir kez daha gündeme geldi. Şanlıurfa Barosu tarafından da konu ile ilgili yapılan açıklamada, Türkiye'nin çocuk hakları ile ilgili en önemli probleminin çocukları koruyan kanunun uygulanmaması olarak belirlendi.

Şanlıurfa'da 11 ayda 782 çocuk, istismara maruz kaldı

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olması dolayısıyla çocukların ağır koşullarda yaşamalarının üzücü tablosu bir kez daha gündeme geldi. 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanan çocuk hakları bildirgesine rağmen dünyada milyonlarca çocuk halen zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor.
 
Çocuklar sağlığını, güvenliğini tehdit eden sektörlerde çalışmak zorunda bırakılıyor
Türkiye Barolar Birliği'nin açıklamalarına göre dünyada 5-17 yaş arası yaklaşık 151,6 milyon çocuk iş hayatında çalışıyor. Bu oranın yüzde 71'i tarım sektöründe çalışırken, yüzde 69'u kendi aile işlerinde karşılıksız olarak çalışıyor. Çocuk işçilerin 72,5 milyonu sağlığını, güvenliğini ve ahlaki gelişimini tehdit eden sektörlerde çalışmak zorunda bırakılıyor. Türkiye'de ise 2 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor.
 
Şanlıurfa, en fazla çocuk işçisi barındıran kentlerden biri
Geçtiğimiz aylarda Şanlıurfa Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Esra Yurum Aktaş tarafından yapılan açıklamalara göre Şanlıurfa en fazla çocuk işçi barındıran kentlerden biridir. Suriyelilerin en fazla Şanlıurfa'ya göç etmesi de ağır şartlarda çalışan çocuk işçi sayısını artırdı. Öyle ki Geçtiğimiz son 2 yılda çocuk işçiliğine ait verilerin arttığını söyleyen Aktaş, "TÜİK'e göre çocuklarda çalışmaya katılma oranı 2017'de yüzde 20 iken, bu oran 2018'de artarak yüzde 21,1'i bulmuştur. Bu istatistikler arasında il bazında en fazla çocuk işçinin olduğu kentlerden biri de maalesef Şanlıurfa'dır." sözlerine yer vermişti.  
 

Şanlıurfa'ya gelen göçle çocuk evlilikleri artış gösterdi
UNİCEF raporlarına göre dünya çapında erken yaşta evliliklerin sayısının toplamda 765 milyon olduğu tahmin edilirken, evli kadınların 5'te 1'i, her 30 genç erkekten 1'i 18'den küçük yaşta evlilik yapıyor. Yine Esra Yurum Aktaş tarafından çocuk yaşta evlendirilerek istismar edilen çocuklar ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, Suriyelilerin Şanlıurfa'ya göç etmesiyle çocukların evlendirilerek istismar edilmesinin hızla arttığını belirtmişti.
 
Şanlıurfa'da 11 ayda 782 çocuk, istismara maruz kaldı
Şanlıurfa Barosu'ndan alınan verilere göre 1 Ocak 2019 ile 20 Kasım 2019 tarihleri arasında 166'sı erkek, 616'sı kız olmak üzere 782 çocuk, cinsel istismara maruz kaldı.
 
Şanlıurfa Barosu: Çalınan, çocukların hayatları oluyor
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olması dolayısıyla Şanlıurfa Barosu tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını baro adına Çocuk Hakları Komisyon Üyesi Rojbin Korban okudu. Çocuk haklarının en öncelik olanının yaşama hakkı olduğunu belirten Korban, "Çocukların haklarından en önceliklisi yaşam hakkıdır. Bu hak her ülkenin içerisindeki kaynaklarının kullanımı itibariyle eşitsizlik durumunun tezahürü olarak ve tüm dünyada artan şiddet olayları, savaşlar yine iç savaşlarla beraber çocukların üzerine çöken karabasan neticeleri itibariyle de yaşanan can kayıplarıdır. Bu noktada çalınan, çocukların hayatları oluyor." dedi. 
 

'Kanunlar çocukların haklarını özel olarak düzenlemiştir'
Kanunların çocukların haklarını özel olarak düzenlediğini söyleyen Çocuk Hakları Komisyon Üyesi Rojbin Korban, "Savaşlardan arda kalan zamanlarda ve görece ılıman iklimlerde çocuklar üzerinde tahakküm kurmanın çocuk ve yetişkinler açısından hayatın yaşanabilirliği yönünden tartışmalar yapılmakta, öncelikle çocuğa bakış üzerinde çocuğu kendisinin kölesi, bir eşyası, genel bir tatmin aracı olarak gören anlayışın da üzerinde durulmalı ve mahkum edilmelidir. Bu anlayış çocuğun istismarına neden oluyor. BM çocuk hakları sözleşmesine göre toplumda çocuğun bakımı ve gözetimi anne ve babaya verilmiştir. Ancak anne ve babanın tamamlayıcısı ve yerine göre bizatihi uygulayıcısı devletlerdir. Ülkemiz de söz konusu sözleşmeye taraftır. Yine anayasa ve yasalarda evrensel kurallara uyumludur. Bunun haricinde çocukların korunmasına yönelik kanun, korunmaya muhtaç çocukların haklarını özel olarak düzenlenmiştir." diye konuştu.

'Ülkemizin problemi kanunların uygulanmayışıdır'
Korban, "Ülkemizin genel bir problemi olarak kanunların uygulanmayışı veya kanunların uygulanması için gerekli alt yapı ve donanımın bulunmayışı, kanunların çocuk oyuncağı olarak değerlendirilmesine sebep olmuştur. Çocukların örgütlenmesi, kendi hakları, özgürlükleri ve hayatlarıyla ilgili kararları kendilerinin vermesi, eğitimin her aşamada ücretsiz olması, yaşama bir adım geriden başlamak zorunda olan ancak engelsiz bir yaşamın mümkün olduğu fikriyasının yayılması hem de dünyaya farklı bir açıdan gelen çocukların hürriyetinin tesisi, onları desteklemekle olacaktır." ifadelerini kullandı.