Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 23-11-2019 10:21   Güncelleme : 23-11-2019 10:24

EYYÜBİYE Mİ? SALLA GİTSİN!

EYYÜBİYE Mİ? SALLA GİTSİN!

Eyyübiye; Şanlıurfa'nın bugüne kadar hep kenar mahallesi görülen, varoş denilen, yatırım yapılmayan, şehirleşme adına ciddi bir adım atılmayan, yaklaşık 400 binlik nüfusuyla 31 ilden daha büyük olan merkez bir ilçesi. 

Bu ilçede eğer yeni belediye başkanı seçilen Mehmet Kuş'un bu 8 aylık döneminde bir iki tane yapılmışsa bilmiyorum ama onun dışında
kaç banka, kaç ATM, kaç kurum şubesi vardır desem, kimse çıkıp bana şu kadar kurum şubesi şu kadar banka şu kadar ATM vardır diyemez.  
Yok çünkü.
Piazza alışveriş merkezinde var, Akçakale yolu üzerinde hastane karşısında var belki iç kesimlerde bir iki tane var başka?
Yok...

Neden?
Ne işi var Eyyübiye'linin banka şubesiyle ATM'siyle? 
Parası yok nasılsa..
Nasılsa genelde mevsimlik tarım işçiliği yapan yoksul kesimden oluşuyor.

Öyle değlse Eyyübiye'liler, neden para çekmek, banka işlemi yapmak, bir fatura ödemek için az sayıda olduğundan tıkabasa ve Urfa'da en eski en bakımsız minibüslere binerek Eyyübiye sınırları içinde olsa da, şehir merkezi diye tabir edilen ama uzak bir mesafeye gitmek zorunda kalıyorlar?

Eyyübiye yoksul halk tabakasının olduğu ilçe olduğu için mi acaba?
Öyle ya başka neden olacak?

Şimdi ise 31 Mart yerel seçimlerinde bu yoksul halkın ezici bir çoğunluğunun oyunu alarak Belediye Başkanlığı koltuğuna oturur oturmaz Eyyübiye'nin temel sorunlarına el atmak için uğraşan çabalayan Mehmet Kuş'un seçimden önce de hep dile getirdiği ve adına kamu kampüsü dediği içinde belediye binası, hükümet konağı, tarım, nüfus ve diğer müdürlüklerin olduğu toplu bir kamusal alan yapma projesini hayata geçirmek istemesi önüne taş koyanlar, engel olmak isteyenler maşallah yerden mantar gibi çıkmaya başladılar.

Neymiş efendim orası yeşil alan olmalıymış, park olmalıymış, mesire alanı olmalıymış ba ba ba...
Eyyübiyeli'nin tüm sorunlarını bitirdiniz de mesire alanı sorunu kaldı öyle mi?

Harran üniversitesi eski Ziraat fakültesi Akçakale yolu yerleşkesi içinde, ve Eyyübiye Devlet Hastanesi bitişiğindeki alanı orman yapması veya mesire alanı olması için mi TOKİ'ye verdiniz?
TOKİ oraya ağaç mı ekecek, mesire alanına mangal barbekü mü inşaa edecek?
Yapmayın Allah aşkına!

"Karaköprü narlıktır" "Karaköprü Narlıdere" türkülerine bile konu olan Karaköprü'nün nar bahçelerini, fıstık bahçelerini söküp yerine devasa binalar dikerken, Haliliye ilçesindeki bahçeleri söküp yerine GAP Arena stadını yaparken, Konuklu mahallesinin o humuslu kırmızı topraklı tarım arazilerine onar katlı yüzlerce bina dikenler, o tarım arazileri üzerine imar izni verirken yeşili, ağacı, bahçeyi düşünmeyenler, aslında TOKİ'ye verdikleri ve binalar arasında kalan bir arsaya Eyyübiye Belediyesi talip olunca mı yeşil sevdalısı oldular?

Ama Karaköprü elit vatandaşların, makam mevki sahiplerinin yaşadığı bir yer değil mi?
Onlar için değil bir arsalık yer, tüm nar ve fıstık bahçeleri bütün yeşil alanlar kurban olsun değil mi?
Onlar en lüks minibüslere binmeye, en temiz en modern yerlerde yaşamaya istedikleri an kamu kurumlarına ulaşmaya hakları var ama Eyyübiyeli'nin yok öyle mi?

Eyyübiye hep gece kondu şehri, çarpık yapılaşmanın merkezi olsun, Eyyübiyeli'nin modern bir şekilde yaşamaya, devlet kurumlarını yanıbaşında bulmaya hakkı yok öyle mi?

Hayır var!
Eminim sayın Kuş, 400 bin Eyyübiyeli'nin desteğini arkasında görerek ve hissederek bu konuda bir dik duruş bir dirayet gösterecek ve Eyyübiye'nin modern bir şehir olması yolundaki ilk temeli atacaktır.

Ali Başak/urfaflash.com