Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 13-12-2019 11:03

Kış Aylarının Vazgeçilmezi

Şanlıurfa’nın en önemli lezzetlerinden biri olan ciğer, Kış aylarında da vazgeçilmezler arasında yer alıyor.

Kış Aylarının Vazgeçilmezi

Türkiye’nin yemek kültürü bakımından en zengin kentlerinden biri olan Şanlıurfa’da, ciğer en çok tüketilen yemeklerin arasında yer alıyor. Sabah akşam demeden ciğerin tüketildiği Şanlıurfa’da özellikle de Kış aylarında bu tüketim biraz daha artıyor..

Yüzlerce ciğer kebapçısının bulunduğu kent genelinde sabah erken saatlerde  itibaren ciğer kokusunun yayıldığı Şanlıurfa’da yoğunluk daha da oluşuyor. Daha çok yemekleri ve geniş mutfağıyla ön plana çıkan Şanlıurfa’da Kış mevsimin  girilmesiyle beraber ciğer kebabı tüketimi daha fazla arttı.

Şanlıurfa'da ciğer, sabah namazından sonra vazgeçilmez bir kahvaltıdır. Şanlıurfa'ya giden herkesin söylediği ilk sözlerden biri: "Sabah sabah bize ciğer yedirdiler"diyen  Şanlıurfa'da 20 yıllık ciğerci ustası Ali Usta “Havanın soğuk olmasına rağmen sabah erken saatlerinden itibaren ciğer kebabı satmaktayız. Meslek hayatımda şunu çok iyi anladım. Şanlıurfalılar soğuğa rağmen ciğer kebabından vazgeçmiyor . il dışından gelen müşterilerde sabah erken gelip ciğerin tadına bakıyor. Bu yüzden günde ortalama 100 kilogram ciğer satıyoruz. Kahvaltıya ciğer yemek için gelen sabit müşterilerimiz var. "dedi.