SİYASET
Giriş Tarihi : 19-12-2019 11:14   Güncelleme : 19-12-2019 16:22

Gelecek Partisi'nin Şanlıurfa'daki Karşılığı!

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurucuları arasında yer aldığı yeni partinin (Gelecek Partisi) kuruluş dilekçesi 12 Aralık 2019 Perşembe günü İçişleri Bakanlığı'na verilmek suretiyle, Türk siyasal hayatına yeni bir parti daha dahil oldu.

Gelecek Partisi'nin Şanlıurfa'daki Karşılığı!

Eski AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Yazar Etyen Mahçupyan, Gazeteci Hakan Albayrak, Vahdettin İnce ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir gibi önemli isimlerin yer aldığı 154 kişilik kurucular kurulunda iki Şanlıurfalı isimde bulunmakta. Şükrü Kırboğa ve Abdullah Yeşil'in yer aldığı parti kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı'na teslim edilmesinden sonra 13 Aralık Cuma günü, Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirilen programda Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi'nin kuruluş amacını, hedeflerini ve kurucular kurulunu tanıttı.

Ahmet Davutoğlu: "Farklı yaşlardayız ama hepimiz genciz genç kalacağız. Farklı inançlara mensup, farklı etnik kökenlerden gelen ancak bu aziz toprakları vatan bilen bir topluluğuz. Farklı kökenlerdeniz ama hepimiz eşit ve onurlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Üç nesil olarak çok sancılar yaşadık çok açılar gördük ama nefrete değil sevgiye, korkuya değil ümide ayarlıyız. Geçmişe ağır yakmaya değil ortak bir gelecek kurmaya, yeni şeyler söylemeye geliyoruz." şeklinde ifadeler kullanarak iddialı bir çıkış yaptı.

Gelecek Partisi'nin Şanlıurfa'daki Karşılığı!

Anlayışlarında dil, din ve renk ayrımı olmayacağını, tüm kesimlere eşit mesafe olacağını ifade eden Davutoğlu'nun kurucular kurulu listesinde Urfalı iki ismin olması sevinçle karşılandı. Urfa'ya ayrı bir önem verdiği bilinen Davutoğlu'nun ilk fırsatta Urfa'yı ziyaret edeceği ve bölgedeki önemli aşiret reisleri ve vatandaşlarla bir dizi temasta bulunacağı kulislerde konuşulmakta. Bazı eski milletvekili ve belediye başkanlarının da aralarında olduğu bir grubun bu ziyareti beklediği ve ikna edilmeleri halinde siyaset hayatlarına Gelecek Partisi çatısı altında devam edecekleri ifade edilmekte. İsimleri sır gibi saklanan bu siyasetçilerin şuan için renk vermedikleri, ziyaret sonrası taleplerinin karşılanması halinde geçiş yapabilecekleri ihtimalide yüksek gözükmektedir.

Şanlıurfa AK Parti Teşkilatı Tedirgin

İddialı taleplerle Türkiye siyasal hayatına dahil olan Gelecek Partisi, kuruluşunun hemen ardından yapılan çeşitli anketlerde %10'nun üzerinde bir potansiyele sahip olmasının açıklanmasından sonra, Türkiye genelinde olduğu gibi Urfa AK Parti tarafından da tedirginlikle karşılandı. Ak Partili isimlerin kendi aralarında ki sohbetlerde Davutoğlu'nun başarı grafiğinin zamanla daha çok yükseleceği ve böyle bir durumda Gelecek Partisine kayabilecekleri ifade edilmekte. Şuan için alenen konuşulup, ortaya çıkmamalarının sebebi olarak da tabloyu tam görmek istediklerinden kaynaklanmakta olduğu iddia edilmektedir. Ancak birçok ismin Gelecek Partisi genel merkeziyle irtibat halinde olduğu ve her an geçiş yapabilecekleri de iddialar arasında bulunmaktadır.

 

FATMA KEBER