Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 03-01-2020 13:17   Güncelleme : 03-01-2020 13:22

Başkan İkna Etti, Yol Trafiğe Açıldı

Şanlıurfa'da kamyoncular yılbaşında yürürlüğe giren kamyonlardaki sayısal takograflardan veri indirme ve bu verilerin Bakanlığa gönderimini zorunlu kılan yönetmeliği, artan maliyetleri protesto etmek amacıyla Akçakale yolunda kontak kapatıp, seslerine duyurmaya çalıştılar.

Başkan İkna Etti, Yol Trafiğe Açıldı

Şanlıurfa'da yaklaşık 200 nakliyeci, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen 'dijital takograf' uygulamasını tepki göstermek için Akçakale yolu Buğday borsasının yanında toplandı. . Kamyoncuların eylemi sırasında polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Eylem sırasında trafik akışının zaman zaman durma noktasına gelmesi üzerine polis ekipleri, kamyoncuları uyarak herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için yol kenarına park edilen kamyon ve çekicilerin kaldırılmasını istedi. Kamyoncuların eylemine yoldan geçen diğer sürücüler de kornalarla destek verdi.

Şanlıurfa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Alkan bu konunun sadece kendilerinin değil Türkiye’deki tüm nakliyeci ve kamyoncu esnafının sorunu olduğunu ileri sürdü.

Alkan, "Biz devletimizin yanındayız, biz bayrağımızın altındayız, biz vatanımızın içindeyiz. Ama şuan zaman zordur, bu C1, bu C2 ve  takograflardan dolayı sıkıntılar var. Köprü geçişleri 500 lira bu yüzden şoförlerimiz mağdur. Bu takografın bir- bir buçuk saate indirilmesi, bizi bekleyen var, hayvan yükleyen var ondan dolayı çok sıkıntılar çekiyorlar. Bir bandrol 2 Bin 500 bin, 1 litre benzin 6,500 lira olmuş. Şoför arkadaşlarımızın cebinde harçlıkları yok. Bu kış gününde 4 gün yol gidecek nerede yatacak bu adam, kalacak yeri var mı acaba. Burada toplanmaları kanuna aykırı değil ama kanun ne derse biz ona uymak zorundayız. Ama devletimiz bizlere sahip çıksın şoför arkadaşlarımızın mağduriyetini önlesinler"diye konuştu.

Emniyetin ve Şanlıurfa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Alkan tarafından  İkna edilen nakliyeciler, araçlarını kaldırarak yolu ulaşıma açtı.