SİYASET
Giriş Tarihi : 05-01-2020 15:16

Karataş: Mesele Süleymani değil, asıl mesele BOP’tur

Siyaset Bilimci Kenan Karataş, Irak'ın başkenti Bağdat'ta havaalanına düzenlenen saldırıda öldürülen Kasım Sülemani’nin ölümüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Karataş: Mesele Süleymani değil, asıl mesele BOP’tur

Karataş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:”Mesele Süleymani değil, asıl mesele BOP’tur BOP’un iki ayağı olan İRAN ve Türkiye’nin güvenliği ve sınırlarıdır.

- O iyi bir stratejist, asker ve istihbaratçıydı.Trump bunu biliyordu.. ABD ve İngilizlerin Ortadoğu’da kurmak istedikleri ajan ordusu her seferinde General Süleymani’in Ortadoğu’ya yayılmış binlerce operasyonel ajanıyla karşılaşıyordu.. Engeldi ve artık yok edilmesi gerekiyordu.

2- İran’nın nükleer santraline sınırlandırma getiremeyen ABD, İran’a müdahale için meşru zemin yaratmayı planladı. Plan kapsamında General Süleymani öldürülecek ve İran’dan intikam için karşılık beklenecek.. İran harekete geçince de askeri operasyon devreye girecek.

3- ABD’nin olası İran müdahalesinde Malatya Kürecik üssü İran’a karşı kullandırılmak zorunda kalınacak.. Buda Rusya ve İran’la olan ilişkilerimizin krize girmesine neden olacak.. Ve ne yazık ki İran’dan sonra namlular Türkiye’ye çevrilecek. Bu anlamda ABD’yi alkışlayan kesimi anlamakta zorlanıyorum.”