Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 12-01-2020 14:41

Başkanlardan ortak mesaj …

10 Ocak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ kapsamında Şanlıurfa’daki dernek ve cemiyet başkanları Urfa Flash Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

Başkanlardan ortak mesaj …

Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celal Çiftçi,Şanlıurfa internet Haberciler ve Gazetecileri Dernek Başkanı Ömer Dodanlı,Çalışan Gazeteciler Başkanı Tahir Gülebak ve Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Dernek Başkanı Veysel Polat 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

ÇİFTÇİ:“HERKESİN SESİ OLAN BİR BASIN OLGUSUNUN YERLEŞMESİNİ İSTİYORUZ”

Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celal Çiftçi, “Kalemlerin satılmadığı, kiraya verilmediği, gazetecilerin hak ettiği değeri gördüğü, basının gerçek anlamıyla temsil edildiği bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü diliyorum” dedi.

Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celal Çiftçi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celal Çiftçi mesajında, yerel basının yaşadığı zorluklara da değindi. Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celal Çiftçi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, halkı bilgilendirmek gayesiyle gece gündüz çalışan basın mensuplarının çoğu zaman zorlu şartlar altında görev yaptığını söyledi. Toplumların gelişimine doğrudan katkı sağlayan basının birlik ve beraberliğin korunmasına da önemli katkılar koyduğunu ifade eden Başkan Celal Çiftçi, "Halkımızın doğru ve tarafsız bilgilerle gelişmelerden haberdar edilmesi, bilinçli bir toplumun da vazgeçilmez şartıdır" dedi.

“HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI GEREKİYOR”

Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celal Çiftçi, gazeteciliğin hak ettiği değeri görmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekerek, “Yaklaşık 29 yıldır gazetecilik mesleğini yapmaya çalışan ve sürekli(Şeref) basın kartını taşıyan, haber için günlerce ailesinden uzak kalan ve gerektiğinde tehlike altında işini yapmaya çalışan biri olarak son dönemlerde yaşananlara artık dayanamaz oldum. Gazeteciler haber yapmaktan çok artık kendileri haber oluyor. Kutsal gördüğüm gazetecilik mesleğinin bu kadar ayağa düşmesine gönlüm razı olmuyor. Hiçbir dönemde gazetecilerin bu kadar siyasallaştığına, sermaye tetikçisi olduğuna ve yıprandığına şahit olmadım. Asıl görevi haber yazmak, halkı bilgilendirmek olan gazetecilerin, kalemini şantaj, karalama, kirletme, yalan haber, yıpratma veya birilerini pohpohlamak uğruna kullanması hiçbir ahlaka uymayacağı gibi, gazetecilik kanununda da bunun yeri yok. Memleketimizde gazeteciyiz demeye utanmaya başladığımız bu günlerde, en azından mesleğin aldığı darbe ve yaraların iyileştirilmesini sağlamak için de olsa herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Kurunun yanında yaşın da yanmaması için, onurlu ve dik duruş sahibi gazetecilerin, bu mesleği kullanıp farklı amelleri uğruna harcayanlara tepki göstermesi gerekiyor” dedi.

“HERKESİN SESİ OLAN BİR BASIN OLGUSUNUN YERLEŞMESİNİ İSTİYORUZ”

Başkan Celal Çiftçi, basının herkesin sesi olması gerektiğini ifade ederek, “Tekelleşme, siyasi hegemonyalar basın sektörünü, çok sevdiğimiz gazetecilik mesleğini adeta işlevsiz, basiretsiz, halk için değil kendi çıkarları için kullandıkları bir meta haline getirmiştir. Biz gazeteciler olarak, bu mesleğe gönül vermiş insanlar olarak ve dahası özgür, kullanılmayan, satılmamış basın isteyen insanlar olarak basına yönelik bu can sıkıcı olayların son bulmasını istiyoruz. Düşünce, görüş vs. gözetmeksizin herkesin sesi olan bir basın olgusunun yerleşmesini istiyoruz. Basın organlarının artık birilerinin tekelinde, şirketlerin, cemaatlerin, kurumların değil sadece halkın hizmetinde olmasını diliyoruz. Belki bu ortamda çok zor bir şey bu ama gazetecilik mesleğini gerçekten seven meslektaşlarımın bu konuda sesini çıkarması gerekir. Açıkçası son zamanlarda görüyoruz ki maalesef bu meslek ele ayağa düşmüş, perişan bir vaziyette. Gazetecilik bu değildir, birilerinin tetikçisi, birilerinin kazancına hizmet kapısı olarak görmek, sadece tek yönlü yayınlar yapmak mesleğimize, etik ilkelerine aykırıdır. İnşallah basının asli görevini yaptığı, gazetecilik üzerinden rant sağlamanın, polemik oluşturmanın olmadığı günleri görürüz artık. Bu vesileyle şehrimizde görev yapan yerel gazete, internet medyası, ulusal ajans ve temsilcilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

“YEREL BASINA SAHİP ÇIKILSIN”

2019 yılının, yerel medyanın çok önemli zorluklar yaşadığı bir yıl olarak geçtiğini de belirten Başkan Çiftçi; yazılı, sözlü, görüntülü ve dijital ve internet alanındaki tüm yayın organlarının ve bu mecralarda çalışan basın emekçilerinin zor koşullar altında görevlerini yapmaya devam ettiklerine dikkat çekti. Ülke genelinde birçok yerel medya kuruluşunun kapanmak zorunda kaldığını belirten Çiftçi bu zorluklar devam ettiği sürece, çok sayıda yayın organının daha kapanmak zorunda kalacağına da işaret etti.

DODANLI: BASIN, EN ETKİLİ İLETİŞİM ARACIDIR

Şanlıurfa internet Haberciler ve Gazetecileri Dernek Başkanı Ömer Dodanlı 10 Ocak Çalışan Gazetecileri günü dolaysıyla bir mesaj yayımladı.

Dodanlı, yaptığı açıklamada,''Milletimizin ortak sesi olmanın ötesinde, kamuoyunun vicdanını temsil eden tüm basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Vatandaşlarla Devletin arasında bir köprü görevi yapan,Demokrasinin temel taşlarından olan basın, düşünce ve haber alma özgürlüğünün en etkili bir ulaşım aracıdır. Bu anlamda kurumlarla vatandaş arasında bilgi akışını sağlayarak, demokrasinin korunmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Haberleri doğru ve tarafsız bir şekilde ortaya koyan basınımızın, toplumun bilgilenmesinde, bilinçlenmesinde, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli payı bulunmaktadır. Yerelde Şanlıurfamızın sorunlarını kamuoyuna aktaran, etkin çözüm önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan, vatandaşla devlet arasında köprü görevi üstlenen basın mensuplarımız, gece, gündüz demeden, zor şartlar altında fedakarca görev yapan değerli basın mensuplarının, Şanlıurfa'nın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi,  kalkınması için sorumluluklar üstlenen kamuoyu yararına özveri ile görevlerini sürdürmeye çalışan değerli basınımızın daha güzel şartlarda halkımızı bilgilendirmesi adına 2020 yılının umut verici olmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; bu işe emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu uzun bir meslek yaşamı diliyor,  ebediyete intikal eden değerli gazetecilerimizi rahmetle anıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum.”diye konuştu.

GÜLEBAK: BASIN, BÜYÜK BİR FEDEKARLIK ÖRNEĞİ SERGİLİYOR

Çalışan Gazeteciler Başkanı Tahir Gülebak,“Ülkemizin dördüncü kuvveti olan basınımızın özgür ve kalemine sadık, yeni bir yıl geçirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Kamuoyunun, doğru, tarafsız ve eksiksiz bilgilendirmesi adına büyük bir fedakârlık örneği sergileyerek kutsal bir görevi icra eden basın mensuplarının, milli irademizin dördüncü kuvveti olduğu gibi demokrasimizin gelişmesi ve yaşamasındaki en önemli unsurlardan biridir.”dedi.

Gülebak, gazetemize yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:”İçişleri Bakanımız Süleyman Soylunun destekleriyle "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Güneydoğu'dan 30'a yakın gazeteciyle Karadeniz Bölgesinde yerel yönetimlerle bir araya geldik.

Karadeniz bölgesinden görev yapan 40 basın mensubunu Şanlıurfa’mızda ağırlayarak.  Şanlıurfa turizmine katkı sağladık. Karadenizli kardeşlerimiz memleketlerine giderek Şanlıurfa’mızı bir hafta boyunca kaleme aldı. Vatanına, milletine ve devletine bağlı Türk Basını,  Suriye’de yaşanan olayları kamuoyuna aktarmak için geldikleri Akçakale sınır hattında onları ziyaret edip eksiklerini gidererek baklava ikramında bulunduk.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde, Türkiye genelinde çalışan basının durumunu göz önüne alırsak sektör çalışanlarının maddi ve manevi imkânsızlıklar içerisinde kıvrandıklarını bütün kamuoyu bilmektedir. Şanlıurfa’mızda çalışan gazeteci arkadaşlarımızın, asgari ücret dahi alamadan maddi imkânsızlıklar içinde görevlerini yapmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Özellikle sahada çalışan Gazeteci arkadaşlarımız çeşitli sözlü ve fiili şiddete maruz kalmaktadırlar. Şiddet olaylarının sonuna kadar takipçisi olacağımızı, bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın 24 saat yanlarında olacağımızı ve haklarını sonuna kadar savunacağımızın bilinmesini istiyorum.

Bu yüzden bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın çok hızlı bir şekilde sendikalaşmaya gitmelerini sağladık Bu yıl sahada çalışan meslektaşlarımın çoğu Medya-İŞ Sendika üyesi oldu. Medya-İş Sendikamızla üye arkadaşlarımızı herhangi bir kazada kullanabilecekleri 20 bin TL ferdi kaza sigortası yaptırdık.  Ankara’ya giden basın mensuplarımızın Medya-İş sendikası konuk evinden çok cüzi bir ücretle konaklamalarını sağladık. Ayrıca Medya-İŞ Sendikasıyla yaptığımız toplantılar sonucunda Şanlıurfa’mızda basın mensuplarına yönelik birçok eğitim düzenlemeyi planlamaktayız. Teknolojinin gelişmesiyle yeni nesil gazeteciliğinde boy gösterdiği bu dönemde sahada görev yapan muhabirlerin bilgilendirilmesi kendilerinin geliştirmelerini sağlamak noktasın kendimizi sorumlu tutuyor bu nedenle Medya-İŞ Sendikasından birçok eğitimin Şanlıurfa’da yapılacağının sözünü aldık.

Dernek olarak düzenlediğimiz “ŞANLIURFA İÇİN TEK KALEM” buluşmaları kapsamında yerel yönetimlerle dernek binamızda bir araya gelip Şanlıurfa için yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunduk.  İlçelerimizde görev yapan gazeteci arkadaşlarımızı tek tek ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinledik ve çözüm ürettik.

Dernek binamızı oluşturarak adeta Şanlıurfa’nın basın merkezi haline geldik. Barış Pınarı Harekatı kapsamında Şanlıurfa’ya gelen basın mensupları otellerde yer bulamayınca mağdur oldu. Bizlerde bu arkadaşlarımıza sahip çıkarak onları dernek binamızda ağırladık. Bu nedenle şuan yaptığımız çalışmalarla dernek binamızda basın mensuplarının konaklamaları için misafirhane yapmaktayız.

Şanlıurfa adliyesinde bir basın ofisimiz yoktu. Sayın Başsavcımızın büyük katkılarıyla ve çalışmalarıyla artık adliye binasında basın ofisi oluşturuldu. Başsavcılıkta, Emniyet Müdürlüğünde ve birçok kurumda Whatsapp bilgilendirme grubunun kurulması için girişimlerde bulunduk. Valiliğimizin, Savcılığımızın, Emniyet Müdürlüğümüzün yardımıyla hem Şanlıurfa’mız için hem de halkımız için yanlış haberlerin önüne geçmiş olduk.  Meslektaşlarımızla kaynaşmak amacıyla ŞUÇGAD sporu kurarak 35 yaş üstü futbol turnuvalarına katıldık. Sadece bununla kalmadık “En Hızlı Muhabir Koşu” düzenleyip en hızlı koşan ekibi seçtik. Dönemin Başsavcısıyla yerel basının kaynaşmasını sağlamak amacıyla futbol turnuvası düzenledik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramındaysa Şanlıurfa’ya en uzak ve yardıma muhtaç köy okulu belirleyip Gazeteci arkadaşlarımızla o okula yardımda bulunduk. Okulun çevre düzenlemesine katkı sağladık.”

POLAT; GAZETECİLİK SORUMLULUK GEREKTİRİR

Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Dernek Başkanı Veysel Polat,”Gazeteci; kamu yararı için hukukun üstünlüğünü savunan, gerçeğin peşinde koşan, haksızlıklara karşı mücadele eden insandır. Gazetecilik; Yasama, Yürütme ve Yargı’dan sonra bunların işleyişini toplum adına denetleyen dördüncü kuvvettir. Bu manada gazeteci toplum adına bu ilk üç kuvveti denetleyen kişidir. Gazetecilikte bu durumun kurumsallaşmış halidir. Dolayısı ile gazeteci bu yüklendiği görev ile önemli bir misyonu yerine getiren kişidir.

Gazetecilik eğitim, ciddi bir birikim ve sorumluluk gerektirir. Gazeteci topluma karşı sorumludur ve keyfi hareket etme lüksüne sahip değildir. Gazeteci doğruları bilmek ve bu doğruları savunmak ,hukukun üstünlüğüne inanmak zorundadır. Gazeteci evrensel değerleri bilmek ve siyaset, yasama, yürütme, yargı gibi kurumlarda oluşabilecek yanlışları ortaya koyabilmelidir. Bu bir gazetecinin var olma sebebidir.  Toplumun hakkını korumak bir gazetecinin namusudur. Gazeteci memleketin ve milletin namus bekçisidir. Gazeteci toplumun sorumluluğunu üzerine almış bir insandır. Zor şartlar altında bu görevi yerine getirmek için her türlü fedakârlığı gösteren meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar,  meslek ve sosyal hayatlarında başarılar dilerim.”dedi.

Reşit Öncel