KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 12-01-2020 14:46

Ebru Sanatı farklı boyuta taşındı

Şanlıurfalı Ebru Sanatçısı Mehmet Alper Çiftçi, daha önce yapılmayan bir uygulama ile ebru sanatına farklı boyuta taşıdı.

Ebru Sanatı farklı boyuta taşındı

Şanlıurfalı ebru sanatçısı Mehmet Alper Çiftçi, daha önce denenmemişi yaparak bir ilke imza attı. Daha önceleri ahşap, seramik, keçe, doğal taş’a işlenen ebru sanatı bu sefer kumaşa işlendi. Bu ilke imza atan ebru sanatçısı Mehmet Alper Çiftçi, sanatın her yerde olması için çalıştıklarını belirtti.

Bir ilke imza atttı

Bu ilke imza atan sanatçı Mehmet Alper Çiftçi , “Ebru sanatı bilindiği üzere kağıt üzerine yapılan sanattır. Fakat biz farklı boyutlara kazanılmış dünyada ve ülkemizde ilkler olan Kumaş, ahşap, seramik, keçe, doğal taş, Urfa Nahit taşı, ayakkabı, mobilya, oturma takımı, perde, yatak örtüsü boydan elbise kaftan sal eşarp kravat ceket gömlek gibi binlerce ürün ve obje biblo aksesuar üzerine ebru sanatını nakşediliyor” dedi.

Çeşitli alanlarda kullanılması için tasarlanıyor

“5 metrelik büyük Ebru tekleriyle eşsiz renkler ile suyun üzerinde adeta dans edercesine yapılan desenler kumaşlarda can bulması gözleri kamaştırıyor.”diyen Mehmet Alper Çiftçi, “Moda ile birleşmesi ve günlük kullanımlarda ve özel günler giyilmek üzere tasarlanıyor. İnsan gibi parmak izlerimiz gibi eşsiz sanat eserleri sanat sevenlere sunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yerli arabaya nakşetmek istiyoruz

Ebru sanatı ile ilgili hedeflerini de açıklayan Mehmet Alper Çiftçi , “Simdi ki hedefimiz yerli arabanın içini Ebru yapmak istiyoruz. Sizlerin aracılığıyla Cumhurbaşkanımıza çağrıda bulunuyoruz. Ebru sanatı dünyada Türk sanatı olarak bilinir. Biz de diyoruz ki hem kültürümüzde olan bir sanat neden bunu yerli arabamızda yapmayalım” ifadelerini kullandı.

 

Fatma Keber