Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 05-02-2020 15:17

TARLA DEĞİL HASTANE!

Suruç Devlet Hastanesi bodrum katında suların dışarı çıkarılması için kanallar açıldı, dinamolar getirildi. Dinamolar yardımıyla sular, bulunduğu yerden kanallara çekilerek tahliye ediliyor.

TARLA DEĞİL HASTANE!

50 milyon liralık harcamayla ilçeye kazandırılan 150 yatak kapasiteli Hastanede, morgun bulunduğu zemin kata açılan kanal ile su tahliye edilmeye çalışılıyor.

Binanın temeli için risk oluşturan taban suyu açılan kanal yardımıyla boşaltılıyor.

Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi'nin olmayan toprak altı drenaj sistemi tehdit oluşturmaya devam ediyor. Yükselen taban suyu tarım arazisi üzerine 2015-2017 yılları arasında inşa edilen Suruç Devlet Hastanesi açısından da risk oluşturdu.

Tarım arazisine inşa edilen Suruç Devlet Hastanesi, drenaj kanallarının olmaması sebebiyle yükselen taban suyu hastanenin bodrumunda bulunan morgun yanında açılan kanal ile tahliye edilmesi ilginç görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı'nda yer alan dünyanın en uzun 5'inci tüneli olan Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamında su verilmeye başlanmasıyla birlikte bölgedeki bazı yerleşim yerlerinde taban suyu yükselmişti.

Geçtiğimiz aylarda bodrum katını su basması ile yine gündeme gelen hastane bu defa da açılan tahliye kanalı ile gündeme geldi.

Toprak altı drenaj sistemlerinin kurulmamasından kaynaklı su altında kalan birçok yerleşim yerine, Suruç Devlet Hastanesi de eklendi.

Suruç Devlet Hastanesi’nin bodrum katından yükselen sular, hastanede tehlike çanlarının yükselmesine neden oluyor.

Suruç Devlet Hastanesi’nin zemin katında yükselen sular nedeniyle yetkililer harekete geçti. Suların dışarı çıkarılması için dinamolar getirildi. Dinamolar yardımıyla sular, bulunduğu yerden çıkarılırken, hastane yetkililerin bu konuda nasıl kesin bir çözüm bulacağı merakla bekleniyor.

MEHMET CANBEK