Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 09-02-2020 14:59

ŞANLIURFA'DA SİGARA TAŞLANDI

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Gününde Yeşilay Şanlıurfa Şubesi şehrin en işlek caddesi olan Atatürk Bulvarında şeytan taşlar gibi sigarayı taşladı ardından halkla farkındalık röportajları yaptı.

ŞANLIURFA'DA SİGARA TAŞLANDI

Vatandaşın dikkatini çeken bu  etkinlik sonrasında bir basın açıklaması yapan Yeşilay Şanlıurfa Şubesi Başkanı Muharrem ÇELİK, Dünya  Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde her yıl 8 milyon insan sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğini, sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararlara dikkatleri çekti. Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik; sigara bağımlıları için 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nün bir dönüm noktası olabileceğini söyledi. ÇELİK,
Dünya Sağlık Örgütü  dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik;” Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık.” dedi. 
Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Çelik; “Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz” dedi.
Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma
Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı 'bırakabilirsin.org' sigarayı bırakmada yardım etmeyi amaçlıyor. Basın açıklaması sonrası Yeşilay Şanlıurfa Şubesi Gençlik Komisyonu Üyeleri tarafından halkla kısa röportajlar yapılıp, güne dikkat çekildi ve YEDAM tanıtıldı.