GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2020 10:49

Başkan Aslan, Akıncıyı İstifaya davet etti

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Hasan Aslan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın önceki gün yaptığı açıklamaya tepki göstererek, istifaya davet etti.

Başkan Aslan, Akıncıyı İstifaya davet etti

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Hasan Aslan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın açıklamalarına tepki gösterdi. Akıncı'yı kınadığını söyleyen Aslan, Kendilerini bir Kıbrıs Gazisi olarak şiddetle kınıyorum. Cumhurbaşkanlığı görevini derhal bırakmasını istiyorum. Sayın yetkililerimizden izin isteyeceğim. Resmi kıyafetlerimizi giyip 20 arkadaşım ile beraber boğaz şehitliğine gideceğiz. Orada onlarla birlikte selamımızı saygımızı göstereceğiz ve orada siyah çelenk götürüp makamın önüne bırakacağız. Eğer yetkililerimiz bana izin verirlerse Ben bunu yapacağım. Diyen Başkan Aslan yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bu ikinci büyük talihsiz açıklamasıdır. 1967'den 1974 Kıbrıs Barış Harekatına kadar Rumlar, Yunan ve İngiliz desteği ile orada birçok soydaşlarımızı kardeşlerimizi katlettilerler. Murat ağa Köyü, Atlılar, Sandallar’da hatta Sandallar köyünde 18 Temmuz akşamı 89 kişi birden üzerlerine yağ dökerek çukurlara gömerek yaktılar. Bunu ne çabuk unuttu Mustafa Akıncı? Ve ne tesadüftür ki? Geçen sene aynı gün. O şehitlerimize mezarından çıkarıp ben ve 20 arkadaşım Orada hazır bulunup defin yaptıktan sonra onlara selamımızı saygımızı gösterdik. O şehitlerimizi yeni yerlerine defnettik.

BU AKINCI'NIN RUM, YUNAN, İNGİLİZ SEVDASI NEDİR?

Bunun yaptığı resmen Vatan hainliğidir. Bunun Kıbrıslı kardeşlerimize yapacağı en güzel jest bir an önce o makamı terk edip istifa edip gitmesidir. Çünkü bu o insanlara layık değil. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin verdiği desteğe layık değil bu insan. 555 tane şehidimizin şu anda kemikleri sızlıyor. Bunların hesabını nasıl vereceksin sen? Ben bir Kıbrıs Gazisi olarak diyorum ki sen hariç akıttığım şahsi kanım Kendi adıma ve Şanlıurfa'da bulunan Gaziler adına konuşuyorum. Oradaki kardeşlerimize soydaşlarımıza akıttığımız kanlarımız Helal olsun ama Mustafa Akıncı hariç. İlgili makamlar ile görüşeceğim. Sayın yetkililerimizden izin isteyeceğim. Resmi kıyafetlerimizi giyip 20 arkadaşım ile beraber boğaz şehitliğine gideceğiz. Orada onlarla birlikte selamımızı saygımızı göstereceğiz ve orada siyah çelenk götürüp makamın önüne bırakacağız. Eğer yetkililerimiz bana izin verirlerse Ben bunu yapacağım. Bu insan o makamı terk edene kadar da ben bunun peşini bırakmayacağım. Siz Kıbrıs Cumhurbaşkanı olamazsınız. Kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu makamı derhal terk etmelisiniz." Dedi.