EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-03-2020 14:19   Güncelleme : 05-03-2020 14:25

ÖZEL OKULLAR TEPKİ ÇEKİYOR

ÖZEL OKULLAR TEPKİ ÇEKİYOR

Şanlıurfa’da son zamanlarda sayıları büyük bir hızla artan özel okullar velilerin ve vatandaşların tepkisini çekiyor.

Türkiye genelinde yapılan sınavlarda hep son sıralarda yer alan Şanlıurfa’da özel okulların verdikleri eğitim, plansız büyümeleri ve yeterli denetimin yapılmaması vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Verdikleri bol, bol takdir ve teşekkür belgeleri ve öğrenci velilerinden aldıkları fahiş fiyatlar ile sürekli gündeme gelen özel okullarda acaba Milli Eğitim Müdürlüğü yeterli denetimleri yapıyormu?

Son 5 yılda sayıları hızla artan özel okullar dershanelerin temel liselere dönüşümü, özel okul teşvikleri ve eğitim sisteminde yaşanan değişiklikler önemli etken.

Özel okulların fiyatları her geçen yıl katlanarak artıyor. Bazı özel liselerin bir çocuk için yıllık maliyeti kitap, kırtasiye, kıyafet, servis ve yemek ücretleriyle birlikte neredeyse binlerce TL’ye ulaşıyor.

Çocuğunu özel okula gönderen veliler, Çocuğumuzu geleceğe iyi hazırlamak için binlerce lira para döküyoruz. Buna rağmen verdikleri eğitim tartışılır. Her geçen gün sayılarıda artmaya devem ediyor. Ya bir bina içersinde yada tek yeya birkaç katlı müstakil binalara da bahçesi bile olmayan özel okullar çocuğumuza nasıl bir eğitim ve sosyal hayat verecek. Birde devlet okulunda sürekli zayıf not getiren öğrenciler özel okula gidince birden takdir ve teşekkür getirmeye başlıyorlar. Velilerde benim çocuğum çalışkan oldu diye binlerce TL parayı vermeye devam ediyorlar. Halbuki Üniversite sınavına girince bu çocuklar sıfır çekiyorlar.  Milli Eğitim Müdürlüğüde bu özel okulların denetimini nasıl ve hangi aralıklarla yapıyor merak ediyoruz. Dediler.

Fatma Keber/Gobeklitepeajans