EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-05-2020 19:59   Güncelleme : 02-05-2020 19:59

Başkan Polat: Çiftçilerin Banka Borçları Silinsin

Başkan Polat: Çiftçilerin Banka Borçları Silinsin

Şanlıurfa Demokrat Parti il başkanı Mustafa Polat sosyal medya üzerinden çiftçiler hakkında açıklama yaptı.
Polat açıklamasında, Şanlıurfa' da önceki gün etkili olan sağnak yağış ve dolu Karaköpru, Bozava ilçelerimize bağlı köylerde yine Hilvan ilçemize bağlı Ağılmus, Gölcük, Kuskunlu, göle bakan köylerinde ve Siverek ilçemize bağlı Aşağı Taşlı ve Şekerli köylerimizde yağan dolu neticesinde bu Çiftçilerimizin ekim alanlarında bulunan mercimek, buğday, arpa başta olmak üzere ve fıstık bahçelerinde oldukça zarar vermiştir.
Sosyal devlet gereği tarım il ve ilçe Müdürlüklerinin bu Çiftçilerimizin mağduriyetlerini gidermek adına bu bölgelerde hasar tesbiti yapıp mağdur olan Çiftçilerimizin banka borçlarının silinmesi ve gereken maddi desteğin sağlanması bir an önce harekete geçmesini talep ediyoruz.
Bir yıl boyunca emek verdikleri ürünlerini haset etmek için bekleyen ve tek geçim kaynakları tarlalarındaki mahsulleri olan çiftçimiz  mahsulunu kaldırmak üzere iken böyle bir afet ile karşı karşıya kaldı.
Çiftçilerimizin çoğu borç içinde tohum, gübre, ilaç, mazot çok pahalı bir çok çiftçi bu nedenle ekimden vaz geçti.
Ekenlerinde bir çoğu tefeciden borçlanarak ancak ekim yapabilmiş bu nedenle bir çoğu mahsullerini sigortalayamiyor .
Yine bir çok Çiftçimiz haklı olarak bize sitem ederek Tarım ve köy işleri bakanlığının Kovid - 19 nedeniyle 21 ilde ekım yapacak Çiftçilerimize tohumda Yapılacak yüzde 75 hibe desteğinin kapsamına Şanlıurfa' nın da alınmasını talep ediyorlar.
Bilindiği gibi Tarım ve orman bakanlığı Kovid - 19 salgınından dolayı Çiftçilerin üretiminin aksamaması ve ekilebilir arazilerin üretime katılması için Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars , Kayseri, Kırıkkale, , Kırşehir, Konya, Muş , Nevşehir, Niğde , Samsun, Sivas , Tokat illerimizde ki çiftçilere Buğday, Arpa, Kuru fasulye, Mercimek, Mısır , Ayçiçeği, ve çeltik gibi ürünlerin tohumunda yüzde 75  hibe yapılacak.
Kovid- 19 salgınından ve ekonomik kirizden dolayı Çiftçilerimiz çok sıkıntıda adım atamıyor uygulanan bu haksız ve eşitsiz durumun bir an önce kaldırılması ve tüm Çiftçilerimizin bu haktan faydalanmasını arz ve talep ediyoruz.