Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 07-05-2020 00:25   Güncelleme : 07-05-2020 00:32

Mazlumlara Urfa’dan 2 Tır Yardım

Mazlumlara Urfa’dan 2 Tır Yardım

Şanlıurfa Günyüzü Derneği tarafından, 400 ailenin faydalanacağı gıda, un, battaniye, çocuk giyim ve ayakkabıdan oluşan 2 TIR yardım malzemesi daha İdlib’e gönderildi. 
Şanlıurfa Müzesi önünde düzenlenen törende Şanlıurfa Günyüzü Derneği basın açıklaması Dernek üyesi Mehmet Dinç tarafından okundu.
‘MÜSLÜMAN’IN DERDİYLE DERTLENME’ VASFIMIZIN BİR GEREĞİ
“Esselamü aleyküm ve Bismillahirrahmanirrahim” denilerek yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;“Allah resulü Muhammed (s.a.v) Müslümanları tarif ederken şöyle buyurur; - Müslüman’ın derdiyle dertlenmeyen bizden değildir.- Bu sebepledir ki, biz Müslümanlar dünyanın neresinde bir ezilen, üzülen, yuvasından olan, dertli görürsek onun derdiyle dertlenir, acısını, üzüntüsünü paylaşır, o acıyı dindirmek için elimizden gelen desteği verir, gayreti gösteririz. Bunu da ‘Müslüman’ın derdiyle dertlenme’ vasfımızın bir gereği biliriz. Allah resulü Muhammed (s.a.v) başka bir hadisinde; - Komşusu açken tok uyuyan bizden değildir- buyurmuştur. Bu sebeple de, açlık içinde kaldığını gördüğümüz komşularımız ve ülke sınırımıza komşu olan ülke halkının açlığına çare bulmadıkça evimizde huzur içinde uyumamızın Müslüman şahsiyetimizle bağdaşmayacağını düşünüyoruz. 15 mart 2011 yılında patlak veren ve halen kısmen devam etmekte olan Suriye’deki savaşta, nüfusun 3‘te 1’i yerinden göç etmiş. 1 milyonun üzerinde insan hayatını kaybetmiş, bir o kadarı yaralı ve sakat kalmış, binlercesi de kayıptır. Suriye’de kelimenin tam anlamıyla ‘insanlık dramı’ yaşanmaktadır. Zalim Esed ve işbirlikçileri tarafından ticaretin, ilmin ve hoşgörünün sembolü olan şehirler harap edilmiştir.”
YEREL HALKA İMKAN DAHİLİNDE ARACI OLARAK YARDIM FAALİYETİ YAPIYORUZ
Açıklamada ayrıca; “Son olarak İdlib hedef tahtasına oturtularak, rahmetin sembolü olan yağmur damlaları yerine azabın, korkunun, ölümün ta kendisi olan bombalar yağdırılmış ve göç etmek zorunda bırakılmıştır. Şu an Türkiye sınırımızda yüzbinlerce Müslüman kardeşimiz derme çatma çadırlarda ve kimileri de zeytin ağaçlarının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Üzerinde oturacak hasırı, üzerine örtecek battaniyesi olmayan bu mazlumlara Türkiye haricinde Mazlumun yanında görünmemektedir. Yiyecek bir lokma, içecek bir yudum su sıkıntısı yaşanmaktadır. Günyüzü Derneği olarak şu mübarek Ramazan ayında coronavirüs salgın hastalığı döneminde yerel halka imkan dahilinde aracı olarak, her türlü yardım faaliyeti yapılarak ve aynı zamanda Suriye’nin İdlib’teki kardeşlerimizi unutmayarak toplamda 400 ailenin faydalanacağı gıda, un, battaniye, çocuk giyim ve ayakkabıdan oluşan bugün 2. Yardım malzeme Tır’ımızı İdlib’e gönderiyoruz. Hayırsever değerli bağışçılarımıza, emeği ve katkısı olan herkese, teşekkürü borç biliriz” ifadelerine yer verildi.
İNANCIMIZIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYE GAYRET EDİYORUZ
Günyüzü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Toprak, inançlarının gereğini yerine getirmeye çalıştıklarını belirtirlerken, törende hazır bulunan eski başkanlardan Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem de, İdlib'de insanların zorlu hayat şartlarında yaşam mücadelesi verdiklerini belirterek, “İdlib'deki kardeşlerimiz savaşla, katliamla, açlıkla ve sefaletle imtihan ediliyorlar. Bugün yardımlaşma ve kardeşlik günüdür. Orada iftar sofralarında ekmek olmayan, iftar sofraları boş olan yerler var. Bu iyilik TIR’ları inşallah iftar sofralarına bereket olacak, katkı yapan herkese teşekkür ediyoruz. Başkan Veysel Beyin de dediği gibi inancımızın gereğini yerine getirmeye gayret ediyoruz” dedi.