Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 29-05-2020 12:48   Güncelleme : 29-05-2020 12:48

Erdoğan 'Ekin' Diyor DSİ Engelliyor !

GAP'ın başkenti Şanlıurfa çiftçisi, DSİ tarafından adeta işkenceye tabi tutuluyor. Uydu ve ÇKS bilgilerinde ekilmediği sabit olan tarlaya borç çıkaran DSİ, bununla da yetinmeyerek çiftçiyi sulama birliğinin insafına terk etti.

Erdoğan 'Ekin' Diyor DSİ Engelliyor !

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı Çakırlar Mahallesi'nde zor şartlarda çiftçilik yapan Mehmet Fahrettin Öncel DSİ tarafından kendisine çıkarılan haksız borçtan dolayı devlet tarafından çiftçi hesabına yatırılan mazot ve gübre desteğine el konuldu. DSİ tarafından mağdur edilen bir diğer çiftçi olan Necla Taşcı'nın tarlası sulama dışı olmasına rağmen DSİ kendisine borç çıkararak mağdur etti. Çiftçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan DSİ`ye karşı yardım istedi.

Şanlıurfa ilinin Akçakale ilçesine bağlı Çakırlar mahallesinde çiftçilik yapan Mehmet Fahrettin Öncel DSİ ye adeta ateş püskürdü. Öncel, yaptığı açıklamada,”2018 yılına bağlı 121/3 parselimde 83 dönüm olan arazime ekmediğim halde sulama borcu çıkmış. Bu arazi sulama dışında olmasına rağmen ekmediğim halde 15 bine yakın bir sulama borcu çıkmış. Bu borca itiraz ettim ekmediğime dahil ÇKS kaydı ve uydu görüntüsü beyan etmeme rağmen DSİ bize “Mahkemeye gidin mahkemeye, nasılsa kazanırsın, diye dalga geçer gibi cevap vermişlerdir.  Bu konuyu Şanlıurfa DSİ Müdürü Ahmet Ersin Gökçe beyefendiye aktardım. Oda DSİ müdür yardımcısı Mehmet Fayiz Hatipoğlu’nu arayarak bu konuyu çözün demesine rağmen bu konu çözülmedi. En son Fayiz Hatipoğlu’nun yanına giderek ben bu tarlayı ekmediğimi ispatlayabilirim. Ve bize itiraz süresinin bittiğini mahkemeye gitmemizi söyleyerek başından savmaya başladı. Ben tekrar kendisine bu tarla ekilmemiş her türlü kanıtı sunayım dememe rağmen bana mahkemeye git hakkını orda ara. Bende kendisine mahkemeye gitsem kazanacağımı söyledim. Bunu bir tek ben söylemedim hangi yetkili ile görüşsem mahkemeye ver, kazanırsın dedi. Çünkü bu tarla ekilmemiş belli dedi. Tekrar DSİ müdür yardımcısına mahkemeye versem kazanacağım devlete zarar olacak mahkeme avukat masrafları devlet ödeyecek bunu mahkemesiz çözelim. Devlet zarara uğramasın dememe rağmen uğrarsa uğrasın diyerek mahkemeye git diye bizi savuşturdu. DSİ şimdi işletmeyi bir sulama birliğine devretmiş, bana yatan mazot ve gübre desteklemesini bloke koymuş, onları arayarak bloke neden konuldu. DSİ tarafından bize bir liste gönderildi burçlarla ilgili bizde 2018 yılında kalan borcunuzdan dolayı desteklemenize bloke koyduk. Bende arazinin ekilmediğini kendilerine ispat etsem borcu siler misin? Dediğimde “hayır” DSİ bize sil derse sileriz dediler. Burada şunu anladım ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçiler İçin bir karış toprak boş bırakmayın ekin demesine rağmen bunlar bizim üretim yapmamızı istemiyor. Sahipsiz Urfa Çiftçisi olarak yetkililerden yardım istiyorum” dedi.

Bir başka Urfalı çiftçi olan Necla Taşcı ise DSİ’ye ateş püskürdü. “ DSİ Yüzünden Çiftçiliği Bırakacağım, Dayanma Gücünün Kalmadı” diye başlayan Taşcı, sözlerine şu şekilde devam etti:“Çakırlar Köyü çiftçisiyim, 120 / 2nolu parselim DSİ tarafından sulama dışı bırakıldığından dolayı kendi imkânlarımla elektrik ile sulama yapmaya başladım DEDAŞ’a 11.283 TL ödeme yaptım. DSİ ÇKS’me bakarak bu tarlanın ayrıca 16.450 TL su borcu olduğunu ve bu sebeple desteklememe bloke koyduğunu söylemiştir. Bu da yetmez gibi 8.200 şebeke dışı sulama yapmışsın diyerek ceza yazan DSİ, haksız yere beni zor durumda bırakmıştır. Sorunu çözmek için DSİ’den hangi yetkili ile görüştüysem yapacakları bir şey olmadığını ancak mahkemeye gitmem gerektiğini söylediler. Yani borç,  ceza ve kaçak cezası diye 35.450 TL’ye çıkmış dediler. Oysa ben gerekli bilgiyi sezon başında kendilerine iletmiş ve bana her hangi bir borç ya da ceza gelmeyeceğini ifade etmişlerdi. Sulama dışı olan bir tarlaya alınan sulama ücreti adeta bir haraç niteliği taşımaktadır. Bu konu hakkında yetkililerden yardım istiyoruz. Bir karış toprak kalmasın ekin diyor hükümetimiz ama artık ekmemiz zor Urfa'daki yetkililer sanki ekmememiz için mücadele ediyor. Bende karar aldım, bir bayan çiftçi olarak Çiftçiliği bırakıyorum.”

Gobeklitepeajans