Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 29-05-2020 13:38   Güncelleme : 29-05-2020 13:38

Urfa’da Tarım Arazileri Betonlaşmanın Kıskacında

Şanlıurfa'nın konut ihtiyacına bağlı olarak tarımsal arazilerde artan yapılaşma, ovadaki birinci sınıf tarım arazilerini tehdit ediyor.

Urfa’da Tarım Arazileri Betonlaşmanın Kıskacında

Şanlıurfa'nın en bereketli ovaları ve GAP Eylem Planı çerçevesinde bulunan verimli tarım arazilerinin bazı bölgelerinde blok blok apartmanlar yükselmeye başladı.  Tarım ve reform müdürlüğü ve ilgili

birimler bu konuya hassasiyet gösterip acil bir çözüm üretmez ve caydırıcı cezalar uygulamazsa, milyarlarca dolarlık tarım gelirleri 'hayal' olacak. Dünyada hububat ve gıda sıkıntısı baş gösterirken bütün Türkiye'ye yetecek gıda ve hububat ambarı niteliğindeki bereketli ovaların koruma altına alınması noktasında belediye başkanları, vatandaşlar ve kamu kurumlarına büyük görev düşüyor.

 ‘GELECEK NESİLLERE BİR ŞEY KALMAYACAK’

Ziraat Mühendisleri Odası Bşk. Abdullah Melik, Urfaflash gazetesine yaptığı açıklamada, Urfa’daki tarım arazilerinde ciddi anlamda bir betonlaşmanın söz konusu olduğunu söyledi. Melik,”Harran Ovası 60 bin dönümü betonlaşma ile karşı karşıya kalmış durumda. Avrupa tarım arazisi bulamazken, biz ise betonlaşmaya mahkum. Gelecek nesillere bir şey bırakmayacak. Yetkililer, gelişi güzel betonlaşmayı engellisinler. Tarım arazileri üzerine kurulan fabrikaları Organize Sanayi Bölgesi’ne taşısınlar.”dedi.

DESTEKLEME öDEMELERİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na destekleme çağrısında bulunan Melik,”Bakanlığın desteklemeleri bir an önce ödemesi gerekiyor. Sebze ve meyvenin sofralarımıza ulaşması açısından önemli. Çiftçimiz borçsuz, harçsız üretim yapabilsin.”ifadelerine yer verdi.

Fatma Keber/Gobeklitepeajans