Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 29-05-2020 13:50   Güncelleme : 29-05-2020 13:50

Öztürkmen, Harran’ın yaşadıklarına dikkat çekti

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Suruç’taki taban suyu yükselmesinin önemli sorunların habercisi olduğunu söyledi.

Öztürkmen, Harran’ın yaşadıklarına dikkat çekti

Türkiye’de tarım alanında lokomotif gücü olan Şanlıurfa’da hızla betonlaşan ve çoraklaşan tarım alanları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Söz konusu sorunlar ile ilgili konuşan Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, önemli uyarılarda bulunarak fazla geç kalınmadan gereken önemlerin alınmasını istedi. Şanlıurfa, Türkiye için önemli tarımsal merkezlerden biridir. Türkiye tarımsal gelirinin yüzde 10’unu Urfa karşılıyor. Bu rakam her geçen gün artmaktadır. GAP’ın en fazla gelişin ili Urfa. Suruç Ovası 80 bin hektar kullanılacak. Dünyanın en gelişmiş sulama sistemlerine sahiptir.

Harran’ın yaşadıklarına dikkat çekti

Proje kusursuzdur. Suruç çiftçisinin suyu fazla kullanması, drenaj ağlarının fazla yapılmamasından dolayı sorun yaşanıyor. Suruç çiftçisinin suyu çok iyi şekilde kullanması gerekiyor. Fazla su kullanımından dolayı bazı bölgelerde taban suyu yükseldi. Sulamayı bir bütün olarak düşünmek gerekir. Tarım çiftçisi komşumuzu, tarlamızı düşünerek bu konuya hassasiyet göstermemiz lazım. Harran Ovası’nda bu sorunu yaşadık. ‘Fazla Su Fazla Ürün Değildir’. Suruç Ovası, son model damlama ve yağmurlama sistemlerine açık. Vahşi sulama kullandığımız zaman taban suyu yükseliyor, arazi kullanılamaz hale geliyor.

Çiftçiler ödüllendirilsin

Tarım teşkilatının önemli uygulamaları var. Yıllardan beri söylediğim bir şey var. İyi tarım sulama sistemi, tarımsal yapıyı kullanan çiftçiye tarım il müdürlüğü tarafından kalkınma ajansları üzerinden tarımsal hibe yardımı yapılıyorsa diğer bir şekilde toprağını, suyunu kullanan çiftçiye de daha düşük faiz kredi, daha fazla destek verilebilir. Bu noktada iyi tarım uygulamaları gibi çiftçinin de ödüllendirilmesini istiyoruz. Fazla su kullanımına dikkat etmeliyiz.

DSİ çalışma başlattı

Fazla suyumuz başkasının tarlasından çıkmakta ve rahatsız etmektedir. Devlet Su İşleri, bir çalışma başlattı. Drenaj ağlarının bir kısmını temizleyip daha fazla su olmaması için çalışma başlattı. Çiftçilerimizden ricamız yeterli seviyede, az su kullanmaları.”

Fatma Keber/Gobeklitepeajans